NAVO-chef Rutte bevestigt inzet Noord-Koreaanse troepen in Koersk
BRUSSEL (ANP) - NAVO-chef Mark Rutte heeft bevestigd dat Noord-Koreaanse militairen door Rusland worden ingezet in de Russische grensregio Koersk, waar Oekraïne een offensief is begonnen en een aantal dorpen bezet houdt.
Dat heeft Rutte gezegd in een verklaring op het hoofdkantoor van de NAVO nadat hijzelf en de NAVO-diplomaten daar waren bijgepraat door inlichtingenexperts uit Zuid-Korea.
Rutte riep Rusland op de Noord-Koreaanse inzet onmiddellijk te beëindigen. "Dit is een bedreiging voor zowel de veiligheid in de Indo-Pacific als voor de Euro-Atlantische veiligheid."
'Gevaarlijke uitbreiding'
Dat Noord-Koreaanse hulptroepen door Rusland ingezet zouden worden in de oorlog tegen Oekraïne werd al gevreesd nadat bekend was geworden dat ten minste 1500 Noord-Koreaanse militairen naar Rusland waren gestuurd. In de regio Koersk vechten Noord-Koreaanse soldaten nu rechtstreeks tegen Oekraïense militairen. Ook kan Rusland zo misschien Russische soldaten vrijmaken om naar Oekraïne te gaan.
"Het is een gevaarlijke uitbreiding van Ruslands oorlog", aldus Rutte. Hij kondigde aan maandag nog te telefoneren met president Yoon Suk-yeol van Zuid-Korea en de Oekraïense minister van Defensie Roestem Oemerov over de bevindingen.
Weinig rek
Rutte zet zich sinds zijn aantreden op 1 oktober als NAVO-secretaris-generaal in om de band te versterken met de oostelijke NAVO-partners Zuid-Korea, Australië, Japan en Nieuw-Zeeland. Vertegenwoordigers van de laatste drie landen waren maandag in Brussel ook aanwezig bij de toelichting van de Zuid-Koreaanse inlichtingenexperts, benadrukte Rutte.
De toegenomen militaire samenwerking tussen Rusland en Noord-Korea ondermijnt de vrede op het Koreaanse schiereiland, aldus Rutte. De NAVO-chef zei verder dat de inzet van Noord-Koreanen laat zien dat Rusland weinig rek meer heeft in zijn leger. Volgens Rutte zijn inmiddels al 600.000 Russische soldaten gedood of gewond in de oorlog tegen Oekraïne.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - President Donald Trump heeft aangekondigd dat hij iets gaat doen om een einde te maken aan de gruwelen die in Soedan worden gepleegd. Hij zei dat niet lang na de ontvangst van de Saudische machthebber Mohammed bin Salman al-Saud in het Witte Huis. Hij wil met Arabische partners aan het werk. Trump noemde de Verenigde Arabische Emiraten (VAE), Saudi-Arabië en Egypte.
6 uur geledenANKARA (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft in Ankara gepleit voor "een sterk en doelmatig leiderschap van de Verenigde Staten" om de oorlog te beëindigen. Hij zei dat na gesprekken met zijn Turkse ambtgenoot Recep Tayyip Erdogan over een eventuele hervatting van onderhandelingen met Rusland. Volgens Zelensky is het belangrijkste dat het bloedvergieten wordt gestopt en een duurzame vrede wordt bereikt "in samenspraak met onze partners" en een sterk en effectief Amerikaans leiderschap.
6 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Het Kremlin ziet nog steeds geen goede voorbereiding voor een eventuele vruchtbare topontmoeting van de presidenten Donald Trump (VS) en Vladimir Poetin (Rusland) over het einde van de oorlog in Oekraïne. Het is een reactie op berichten over een 28-puntenplan van Trump voor de beëindiging van de vijandelijkheden aan het front.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De lidstaten willen de invoering van de Europese wet tegen ontbossing uitstellen tot 30 december 2026. Voor kleine handelaren gaat de wet vanaf medio 2027 in. Dat hebben de lidstaten woensdag afgesproken. De Europese Commissie wil de wet op 1 juli 2026 invoeren voor grote bedrijven en op 30 december 2026 voor kleine bedrijven.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Amerikaanse en Russische functionarissen hebben een nieuw vredesplan opgesteld voor Oekraïne, schrijft de Financial Times. Daarin zou Oekraïne grote concessies moeten doen. Zo wordt er gesproken over het opgeven van grondgebied in het oosten van Oekraïne en een halvering van de krijgsmacht.
8 uur geledenBEIROET (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische krijgsmacht zegt aanvallen te hebben uitgevoerd op Hezbollah-doelen in het zuiden van Libanon. Israël kwam eerder op woensdag al met een waarschuwing voor de bewoners van twee dorpen. Op X werd opgeroepen specifieke gebouwen te evacueren, omdat deze in de buurt van panden zouden zijn "die door Hezbollah worden gebruikt".
11 uur geledenWARSCHAU (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - Polen gaat 10.000 militairen inzetten om zijn kritieke infrastructuur te beschermen. Dat zegt minister van Defensie en vicepremier Wladyslaw Kosiniak-Kamysz. Topmilitair Wieslaw Kukula stelt dat vijanden van Polen de naderende feestdagen wellicht als opportuun moment beschouwen om sabotage te plegen.
12 uur geleden