NAVO buigt zich over Russische bombardementen op Oekraïne
BRUSSEL/KYIV (ANP) - De NAVO-landen en Oekraïne hebben een spoedvergadering belegd om de aanhoudende zware Russische bombardementen op Kyiv en de rest van het land te bespreken. Oekraïne hoopt op "gezamenlijke stappen" tegen Ruslands "escalerende terreur", zegt buitenlandminister Andri Sybiha.
Rusland voerde de afgelopen dagen weer massale aanvallen uit met drones en raketten. Onder meer de EU-ambassade en een Britse overheidsinstelling voor cultuur in de Oekraïense hoofdstad werden getroffen. Daarmee toont het land dat het "de vredesinspanningen verwerpt" die de VS onderneemt, zegt Kyiv. Rusland zou gestraft moeten worden voor het voortzetten van de oorlog.
Oekraïne is geen NAVO-lid en mag dat van de VS en andere lidstaten voorlopig ook niet worden. Maar het partnerland en aspirant-lid is wel een vaste NAVO-Oekraïne-raad gegund, die het kan bijeenroepen als het zich bedreigd voelt en hulp wil vragen. Maandag komen de ambassadeurs van de NAVO-landen bijeen in deze raad.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - Uitbreiding van de Europese Unie is een prioriteit voor de Europese Commissie en een "geopolitieke investering", zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas dinsdag. "De grootschalige invasie van Rusland in Oekraïne en de geopolitieke verschuivingen maken de argumenten voor uitbreiding overduidelijk." De Commissie wil echter geen concessies doen en biedt geen sluiproutes aan landen om toe te treden voordat aan alle eisen is voldaan, benadrukte Kallas op een persconferentie.
4 minuten geledenNAIROBI (ANP) - Het is onvermijdelijk dat de gemiddelde opwarming van de aarde de 1,5 graad passeert. Daarmee is het meest ambitieuze streven uit het Klimaatakkoord van Parijs niet meer haalbaar. Veel klimaatwetenschappers kwamen al tot die conclusie, maar nu zegt ook het milieubureau van de VN (UNEP) het duidelijk in een rapport. Klimaatplannen van landen zijn een fractie beter geworden, maar ze kunnen niet voorkomen dat "op zijn minst tijdelijk" de 1,5 graad wordt overschreden.
24 minuten geledenMANILLA (ANP/RTR/DPA) - Op de Filipijnen zijn zeker veertig doden gevallen door tyfoon Kalmaegi. De krachtige storm zorgt voor hevige regenval en overstromingen, waardoor ongeveer 400.000 mensen ontheemd zijn geraakt.
27 minuten geledenBERLIJN (ANP) - Duitsland wil de financiële hulp voor Oekraïne volgend jaar met 3 miljard euro verhogen, zeggen bronnen rond de regering. Tot dusver is voor 2026 8,5 miljard euro uitgetrokken, maar Oekraïne zit in grote geldnood.
30 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil Oekraïne helpen om de toetredingsonderhandelingen tot de EU voor eind 2028 af te ronden, maar dan moet Oekraïne het tempo van hervormingen opvoeren. Vooral wat betreft de rechtsstaat moet er nog veel worden aangepast om aan de EU-vereisten te voldoen. Dat staat in de jaarlijkse rapportage van de Europese Commissie over de voortgang van alle kandidaat-lidstaten die dinsdag is gepresenteerd.
1 uur geledenPOKROVSK (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft militairen bezocht in de buurt van Pokrovsk. Rusland probeert die stad, gelegen in de oostelijke regio Donetsk, al ruim een jaar in te nemen en de situatie komt volgens Oekraïne steeds meer onder druk te staan.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - De onderhandelingen in Brussel over het klimaatdoel van 2040 en de ambities voor 2035 zijn de laatste horde voor de klimaattop in Belém in Brazilië die over een paar dagen begint, zeggen EU-klimaatministers. "Het is een cruciale dag", zegt de Franse milieuminister Monique Barbut bij aankomst dinsdagochtend. Als de EU met lege handen aankomt op COP30, zou dat een ramp zijn, zegt ze.
2 uur geleden