NAVO-baas Stoltenberg: beschouw NAVO nooit als vanzelfsprekend
BRUSSEL (ANP) - De band tussen Europa en Noord-Amerika mogen "we nooit als vanzelfsprekend beschouwen", zei scheidend NAVO-baas Jens Stoltenberg donderdag in een afscheidsrede. Voorkomen moet worden dat Amerika en Europa uit elkaar gaan. "Ons richten op kortzichtige nationale belangen in plaats van samenwerking op de langere termijn zal ons geen goed doen. Isolationisme zal niemand veilig houden. We leven in een onderling verbonden wereld."
"De veiligheidsuitdagingen zijn te groot en de concurrentie is te hevig voor elk land om het alleen te doen. Investeren in de trans-Atlantische relatie is de enige winnende manier om vooruitgang te boeken", zei Stoltenberg. "De NAVO is het resultaat van politieke wil." De secretaris-generaal van de NAVO draagt op 1 oktober zijn functie over aan oud-premier Mark Rutte.
Europa kan niet zonder de Verenigde Staten, maar de VS ook niet zonder Europa, zei hij. "Zonder de NAVO is Europa niet veilig, niet in de laatste plaats omdat 80 procent van de defensie-uitgaven van de NAVO afkomstig is van bondgenoten die geen lid van de Europese Unie zijn." Het gaat volgens hem niet alleen om middelen, maar ook om geografie. "Zonder Turkije in het zuiden, Noorwegen in het noorden en de Verenigde Staten, Canada en het Verenigd Koninkrijk in het westen is de veiligheid van het Europese continent ondenkbaar."
Uitspraken Trump
Maar Europeanen zijn ook geen 'freeriders" zoals de Amerikaanse presidentskandidaat Donald Trump regelmatig zegt als hij dreigt uit de NAVO te stappen. "NAVO-bondgenoten hebben aan de zijde van de VS gestaan, van Korea tot Afghanistan, en hebben daar een hoge prijs voor betaald. Het is gewoon niet waar dat Europeanen meelifters zijn", benadrukte Stoltenberg.
Stoltenberg geeft het bondgenootschap een aantal andere lessen mee die in zijn ogen essentieel zijn voor een sterke en succesvolle NAVO in de toekomst. Zo moeten de NAVO-lidstaten bereid zijn de prijs voor vrede te betalen. "Hoe meer geld, hoe sterker onze verdediging, hoe effectiever onze afschrikking, hoe groter onze veiligheid."
China
Vrijheid is belangrijker dan vrijhandel, vervolgde hij. Hij vindt dat het westen met China niet dezelfde fout moet maken als met de import van goedkoop gas uit Rusland, door afhankelijk van China te worden voor bijvoorbeeld zeldzame grondstoffen.
"Geen duurzame veiligheid in Europa zonder een stabiel Oekraïne", zei de NAVO-baas verder. Hij benadrukte dat het van cruciaal belang is dat het Westen Oekraïne militair blijft steunen.
Meer uit Buitenland
ANKARA (ANP/AFP) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken heeft tegengesproken dat zijn land raketten afvuurt op Turkije. Bewindsman Abbas Araghchi bood in een telefoongesprek met zijn Turkse ambtsgenoot Hakan Fidan aan incidenten gezamenlijk te onderzoeken.
13 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Britse koning Charles gaat naar de Verenigde Staten voor een staatsbezoek. Buckingham Palace bevestigt dat het bezoek eind april plaatsvindt, melden Britse media, waaronder de BBC. Het bezoek staat in het teken van het 250-jarig bestaan van de onafhankelijkheid van de VS.
37 minuten geledenWISMAR (ANP/DPA) - De bultrug die voor de Duitse kust werd gespot, is toch weer gestrand. Maandag werd bericht dat de walvis zichzelf had bevrijd en naar open zee was gezwommen, maar nu melden de lokale autoriteiten dat het dier toch weer vastzit.
39 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De voorzitter van EU-leiders António Costa heeft Iran opgeroepen zijn "onaanvaardbare aanvallen op landen in de regio" te staken. Op X schrijft het EU-kopstuk dat hij met president Masoud Pezeshkian heeft gebeld en heeft gevraagd om de-escalatie en terughoudendheid.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is boos op Frankrijk, omdat dat land volgens hem heeft geweigerd om vliegtuigen met militaire voorraden voor Israël door het luchtruim te laten vliegen. "Frankrijk is heel onbehulpzaam geweest", schrijft Trump op Truth Social. "De Verenigde Staten zullen dit onthouden!"
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Israël zal ook na het huidige conflict in het Midden-Oosten een deel van Zuid-Libanon blijven bezetten. Dat zegt minister van Defensie Israel Katz in een videoverklaring. Daarin spreekt Katz van het behouden van een "veilige zone", een term die het land ook gebruikt om de bezetting van delen van de Syrische Golanhoogten te verdedigen. Die "defensieve linie" moet komen te liggen bij de Litani-rivier, tot waar Israël eerder oprukte.
2 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - Madonna, Pedro Pascal, Jane Fonda, Ben Stiller, John Legend en tientallen andere sterren hebben een brief ondertekend waarin wordt opgeroepen tot het sluiten van een detentiecentrum voor immigranten in Dilley, in de Amerikaanse staat Texas. Ook Javier Bardem, Keke Palmer, Susan Sarandon, Mark Ruffalo, Brittney Griner en America Ferrera behoren tot de ondertekenaars, meldt The Hollywood Reporter.
2 uur geleden