NAVO-baas Stoltenberg: beschouw NAVO nooit als vanzelfsprekend
BRUSSEL (ANP) - De band tussen Europa en Noord-Amerika mogen "we nooit als vanzelfsprekend beschouwen", zei scheidend NAVO-baas Jens Stoltenberg donderdag in een afscheidsrede. Voorkomen moet worden dat Amerika en Europa uit elkaar gaan. "Ons richten op kortzichtige nationale belangen in plaats van samenwerking op de langere termijn zal ons geen goed doen. Isolationisme zal niemand veilig houden. We leven in een onderling verbonden wereld."
"De veiligheidsuitdagingen zijn te groot en de concurrentie is te hevig voor elk land om het alleen te doen. Investeren in de trans-Atlantische relatie is de enige winnende manier om vooruitgang te boeken", zei Stoltenberg. "De NAVO is het resultaat van politieke wil." De secretaris-generaal van de NAVO draagt op 1 oktober zijn functie over aan oud-premier Mark Rutte.
Europa kan niet zonder de Verenigde Staten, maar de VS ook niet zonder Europa, zei hij. "Zonder de NAVO is Europa niet veilig, niet in de laatste plaats omdat 80 procent van de defensie-uitgaven van de NAVO afkomstig is van bondgenoten die geen lid van de Europese Unie zijn." Het gaat volgens hem niet alleen om middelen, maar ook om geografie. "Zonder Turkije in het zuiden, Noorwegen in het noorden en de Verenigde Staten, Canada en het Verenigd Koninkrijk in het westen is de veiligheid van het Europese continent ondenkbaar."
Uitspraken Trump
Maar Europeanen zijn ook geen 'freeriders" zoals de Amerikaanse presidentskandidaat Donald Trump regelmatig zegt als hij dreigt uit de NAVO te stappen. "NAVO-bondgenoten hebben aan de zijde van de VS gestaan, van Korea tot Afghanistan, en hebben daar een hoge prijs voor betaald. Het is gewoon niet waar dat Europeanen meelifters zijn", benadrukte Stoltenberg.
Stoltenberg geeft het bondgenootschap een aantal andere lessen mee die in zijn ogen essentieel zijn voor een sterke en succesvolle NAVO in de toekomst. Zo moeten de NAVO-lidstaten bereid zijn de prijs voor vrede te betalen. "Hoe meer geld, hoe sterker onze verdediging, hoe effectiever onze afschrikking, hoe groter onze veiligheid."
China
Vrijheid is belangrijker dan vrijhandel, vervolgde hij. Hij vindt dat het westen met China niet dezelfde fout moet maken als met de import van goedkoop gas uit Rusland, door afhankelijk van China te worden voor bijvoorbeeld zeldzame grondstoffen.
"Geen duurzame veiligheid in Europa zonder een stabiel Oekraïne", zei de NAVO-baas verder. Hij benadrukte dat het van cruciaal belang is dat het Westen Oekraïne militair blijft steunen.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR) - Het dodental in Kyiv is verder opgelopen na massale Russische aanvallen. Functionarissen melden zeker drie doden en meer dan veertig gewonden. Mogelijk liggen er nog slachtoffers onder het puin van beschadigde gebouwen.
37 minuten geledenBEIJING (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een "goed" overleg gehad met de Chinese leider Xi Jinping in Beijing, meldt het Witte Huis in een verklaring. Daarin staat ook dat de leiders manieren bespraken om de economische samenwerking tussen hun landen te versterken.
37 minuten geledenMANILLA (ANP/RTR) - De voorzitter van de Filipijnse senaat stelt dat Ronald Dela Rosa het gebouw heeft verlaten, nadat de senator zich er meerdere dagen had verscholen. Het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag heeft een arrestatiebevel tegen Dela Rosa uitgevaardigd vanwege de dodelijke oorlog tegen drugs. Hij wordt verdacht van misdaden tegen de menselijkheid.
1 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De Chinese president Xi Jinping heeft tijdens een overleg met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump gewaarschuwd voor "botsingen en zelfs conflicten" als verkeerd wordt omgegaan met Taiwan, melden Chinese staatsmedia. Beijing ziet Taiwan als een afvallige provincie, terwijl Washington als bondgenoot wapens levert aan de regering in Taipei.
4 uur geledenBEIJING (ANP/AFP) - Het overleg tussen de Amerikaanse president Donald Trump en de Chinese president Xi Jinping is na ruim twee uur afgelopen, meldt een functionaris van het Witte Huis. Zij hadden het donderdag in Beijing over onder meer Taiwan en handel.
4 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense hoofdstad Kyiv heeft te maken met een grote Russische aanval, meldt de burgemeester van de stad, Vitali Klitsjko. "De vijand valt Kyiv aan met drones en ballistische raketten", schrijft de burgemeester op Telegram.
6 uur geledenBEIJING (ANP) - De Chinese leider Xi Jinping heeft de Amerikaanse president Donald Trump donderdag met een handdruk in Beijing verwelkomd. De twee leiders zijn bij elkaar gekomen voor een topontmoeting over onder meer Iran, handel en Taiwan.
6 uur geleden