Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

NAVO-baas Stoltenberg: beschouw NAVO nooit als vanzelfsprekend

NAVO-baas Stoltenberg: beschouw NAVO nooit als vanzelfsprekend

BRUSSEL (ANP) - De band tussen Europa en Noord-Amerika mogen "we nooit als vanzelfsprekend beschouwen", zei scheidend NAVO-baas Jens Stoltenberg donderdag in een afscheidsrede. Voorkomen moet worden dat Amerika en Europa uit elkaar gaan. "Ons richten op kortzichtige nationale belangen in plaats van samenwerking op de langere termijn zal ons geen goed doen. Isolationisme zal niemand veilig houden. We leven in een onderling verbonden wereld."

"De veiligheidsuitdagingen zijn te groot en de concurrentie is te hevig voor elk land om het alleen te doen. Investeren in de trans-Atlantische relatie is de enige winnende manier om vooruitgang te boeken", zei Stoltenberg. "De NAVO is het resultaat van politieke wil." De secretaris-generaal van de NAVO draagt op 1 oktober zijn functie over aan oud-premier Mark Rutte.

Europa kan niet zonder de Verenigde Staten, maar de VS ook niet zonder Europa, zei hij. "Zonder de NAVO is Europa niet veilig, niet in de laatste plaats omdat 80 procent van de defensie-uitgaven van de NAVO afkomstig is van bondgenoten die geen lid van de Europese Unie zijn." Het gaat volgens hem niet alleen om middelen, maar ook om geografie. "Zonder Turkije in het zuiden, Noorwegen in het noorden en de Verenigde Staten, Canada en het Verenigd Koninkrijk in het westen is de veiligheid van het Europese continent ondenkbaar."

Uitspraken Trump

Maar Europeanen zijn ook geen 'freeriders" zoals de Amerikaanse presidentskandidaat Donald Trump regelmatig zegt als hij dreigt uit de NAVO te stappen. "NAVO-bondgenoten hebben aan de zijde van de VS gestaan, van Korea tot Afghanistan, en hebben daar een hoge prijs voor betaald. Het is gewoon niet waar dat Europeanen meelifters zijn", benadrukte Stoltenberg.

Stoltenberg geeft het bondgenootschap een aantal andere lessen mee die in zijn ogen essentieel zijn voor een sterke en succesvolle NAVO in de toekomst. Zo moeten de NAVO-lidstaten bereid zijn de prijs voor vrede te betalen. "Hoe meer geld, hoe sterker onze verdediging, hoe effectiever onze afschrikking, hoe groter onze veiligheid."

China

Vrijheid is belangrijker dan vrijhandel, vervolgde hij. Hij vindt dat het westen met China niet dezelfde fout moet maken als met de import van goedkoop gas uit Rusland, door afhankelijk van China te worden voor bijvoorbeeld zeldzame grondstoffen.

"Geen duurzame veiligheid in Europa zonder een stabiel Oekraïne", zei de NAVO-baas verder. Hij benadrukte dat het van cruciaal belang is dat het Westen Oekraïne militair blijft steunen.

Meer uit Buitenland

Vlaamse dichter Leonard Nolens overleden

ANTWERPEN (ANP) - De Vlaamse dichter, vertaler en dagboekschrijver Leonard Nolens is op 78-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn familie gemeld aan persbureau Belga. De dichter was al een tijdje ziek.

3 uur geleden
Oekraïne: een derde van Kyiv zonder verwarming na aanval Rusland

KYIV (ANP) - Ongeveer een derde van de Oekraïense hoofdstad Kyiv zit zonder verwarming na Russische aanvallen in de nacht van vrijdag op zaterdag, aldus minister van Buitenlandse Zaken Andri Sybiha. Ook in de regio rondom de stad zijn dergelijke problemen ontstaan.

4 uur geleden
Saudi-Arabië roept separatisten in Jemen op tot terugtrekking

RIYAD (ANP/AFP) - Saudi-Arabië heeft een separatistische beweging in buurland Jemen opgeroepen de wapens neer te leggen en recent veroverd gebied terug te geven aan de door Riyad gesteunde regering. Defensieminister Khalid bin Salman heeft een verklaring hierover gedeeld op sociale media.

5 uur geleden
Thailand en Cambodja ondertekenen 'onmiddellijk' staakt-het-vuren

PHNOM PENH (ANP/RTR/AFP) - Thailand en Cambodja hebben een staakt-het-vuren ondertekend na bijna drie weken van hevige gevechten aan de grens. Ze hebben drie dagen onderhandeld over het stoppen van het dodelijke grensconflict.

8 uur geleden
Rusland voert raketaanval uit op Kyiv

WARSCHAU (ANP/TR) - Rusland heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag Kyiv en andere regio's in Oekraïne aangevallen met onder meer raketten en drones. In de hoofdstad klonken explosies en het leger meldde op Telegram dat er raketten werden ingezet.

8 uur geleden
Trump tegen erkenning van Somaliland

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft in een interview met de New York Post aangegeven dat hij tegen de erkenning van Somaliland door de Verenigde Staten is. Somaliland is een zelfverklaarde republiek die zich heeft afgescheiden van Somalië en die eerder op vrijdag werd erkend door Israël, een bondgenoot van Washington.

11 uur geleden
Afrikaanse Unie wijst 'elke erkenning van Somaliland' af

ADDIS ABABA (ANP/AFP) - De Afrikaanse Unie (AU) heeft verklaard dat zij "elke erkenning van Somaliland" afwijst. Israël kondigde eerder aan dat het het afgescheiden Somalische gebied als een soevereine staat beschouwt.

15 uur geleden