Navigatiespecialist TomTom boekt weer winst na reorganisatie
AMSTERDAM (ANP) - Navigatiedienstverlener TomTom is er in de eerste drie maanden van dit jaar in geslaagd een nettowinst te boeken, na periodes van verliezen die daar aan vooraf gingen. De navigatietechnologie van het Nederlandse bedrijf won marktaandeel onder autofabrikanten, die ook nog eens meer wagens produceerden. Tegelijkertijd profiteerde TomTom van kostenbesparingen als gevolg van een eerdere reorganisatie, die honderden medewerkers hun baan kostte.
De omzet steeg met 10 procent tot bijna 141 miljoen euro, waarbij navigatietechnologie voor de auto-industrie ruim een derde meer opbracht dan een jaar eerder. De verkoop van TomToms aan particulieren, een tak die al jaren gestaag krimpt, leverde iets minder op. De nettowinst kwam uit op 3 miljoen euro, terwijl in dezelfde periode vorig jaar nog een negatief resultaat van 21,5 miljoen euro de boeken in ging.
Het is de eerste keer sinds het tweede kwartaal van 2019 dat TomTom netto weer een winst weet te boeken. Financieel topman Taco Titulaer zegt dat dit resultaat voor een deel te danken is aan de gedaalde kosten na de "herschikking" van de afdeling die kaarten ontwikkelt. Het gros van de circa vijfhonderd banen die TomTom schrapte verdween bij dit onderdeel, omdat het bedrijf veel van dit werk heeft geautomatiseerd.
TomTom stond ooit synoniem voor de fysieke navigatiekastjes voor automobilisten die het bedrijf maakte, maar die tak kwam onder druk te staan door de populariteit van de gratis kaartendienst van Google. Het meeste geld verdient TomTom nu door zijn kaartentechniek te verkopen aan autoproducenten die de TomTom-kaarten in het infotainmentsysteem verwerken. Daarnaast levert het bedrijf ook data en software aan andere technologiebedrijven. Zo meldt TomTom in het kwartaalbericht de ontwikkelaar van een app voor vrachtwagenchauffeurs, het Duitse PTV, te hebben gestrikt als afnemer van zijn softwarepakket met navigatiediensten.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Tesla's geavanceerde rijhulpsysteem Full Self-Driving (Supervised) wordt toegelaten op de openbare weg in Nederland. Dat heeft de RDW, de vroegere Rijksdienst voor het Wegverkeer, bekendgemaakt. Met het systeem kunnen Tesla-rijders zonder handen aan het stuur door het verkeer gaan, zolang ze als bestuurder blijven opletten. Nederland is het eerste Europese land waar het zelfrijdende systeem wordt geïntroduceerd.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - Aan de winstreeks op Wall Street van de laatste dagen kwam vrijdag een einde. De graadmeters op de aandelenbeurzen in New York gingen overwegend met verliezen de handel uit. Beleggers leken wat voorzichtiger te worden in aanloop naar de vredesgesprekken tussen de Verenigde Staten en Iran, die in het weekend beginnen.
9 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - KLM heeft de hervatting van zijn vluchten van en naar Dubai uitgesteld tot in juni. Ondanks het staakt-het-vuren in het Midden-Oosten van deze week vindt de luchtvaartmaatschappij de situatie in de regio nog steeds te onzeker. Daarom is besloten de vluchten tot en met 14 juni te annuleren.
9 uur geledenASSEN (ANP) - De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) begint maandag met werkzaamheden om de gaswinning in het Groningse Warffum te hervatten. De gaswinning op de locatie was tijdelijk stilgelegd. Bij het opstarten bleek dat zich een hoeveelheid water en zand in de bodem van de put heeft opgehoopt. Daarom moet de put worden schoongemaakt.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Kerstmannen zijn de nieuwste begunstigden van Donald Trumps nieuwe regeling voor belastingaftrek van fooien. Het Amerikaanse ministerie van Financiën en belastingdienst IRS hebben vrijdag verduidelijkt dat imitatoren van beroemdheden of bepaalde karakters, waaronder ook mensen die als kerstman optreden, jaarlijks tot 25.000 dollar aan inkomen uit fooien kunnen aftrekken van hun belastingen.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag hoger gesloten. Daarmee lijkt het optimisme onder beleggers over het standhouden van het staakt-het-vuren in het Midden-Oosten verder toegenomen.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Topman Ben Smith van Air France-KLM heeft vorig jaar 5,1 miljoen euro verdiend, meer dan drie keer zoveel als KLM-topvrouw Marjan Rintel. Dat bleek vrijdag uit het jaarverslag van het luchtvaartconcern. Minister van Financiën Eelco Heinen (VVD) had al laten weten bezwaar te willen maken tegen de hoogte van de beloning van Rintel. Een woordvoerster van het ministerie bevestigt na berichtgeving van RTL Z dat Nederland ook bezwaar zal maken tegen de beloning van haar baas in Parijs.
13 uur geleden