Navigatiesignalen honderden schepen verstoord in zee rond Iran
NEW YORK (ANP) - De navigatiesignalen van meer dan negenhonderd schepen in de Straat van Hormuz en de Perzische Golf zijn afgelopen weekend verstoord geraakt. Daarmee lijkt het conflict tussen Israël en Iran ook gevolgen te hebben voor de scheepvaart. Sinds vrijdag hebben sommige reders hun olietankers uit voorzorg ook niet meer aangeboden voor routes in het Midden-Oosten.
Het Joint Maritime Information Center, een internationale maritieme organisatie die het gebied in de gaten houdt, waarschuwde zondag voor gevallen van "extreme jamming" van signalen vanuit de Iraanse haven Bandar Abbas. Volgens persbureau Bloomberg toonde navigatiedata schepen die onmogelijke rechte lijnen voeren, zigzagden over het water of op het vasteland leken te varen.
"Dit is niet de juiste plek en niet het juiste moment om navigatiesystemen te hebben die niet precies kunnen aangeven waar je bent", zei Mark Douglas, maritiem analist bij Starboard Maritime Intelligence, dat de posities van schepen volgt. "Hoewel een sluiting van de Straat onwaarschijnlijk lijkt, zorgt dit soort wijdverspreide jamming voor onzekerheid bij iedereen die in het gebied actief is."
Intussen lijkt de scheepvaartsector terughoudend als het gaat om opdrachten in de regio. Persbureau Reuters sprak met anonieme scheepsmakelaars en bevrachters. Ze zeiden dat er maar weinig aanbiedingen komen voor transport in de Perzische Golf. Ook lijken de scheepvaarttarieven voor de tankerroute tussen het Midden-Oosten en China toe te nemen. Mogelijk leidt dit ook tot hogere vrachtprijzen in bredere zin en de verlegging van vaarroutes, maar dat lijkt nu nog moeilijk vast te stellen.
Meer uit Financieel
CHICAGO (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Amerikaanse vliegtuigbouwer Boeing heeft de Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA gevraagd zijn 777-vrachtvliegtuig tijdelijk vrij te stellen van een uitstootregel die eind 2027 ingaat. Daarbij verwijst Boeing naar een wereldwijd tekort aan dit soort brede vrachttoestellen.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag hoger gesloten. Het optimisme werd aangejaagd door techbedrijven als Oracle. Dat aandeel steeg 6,6 procent.
8 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse regering gaat de komende dagen in beroep tegen de uitspraak van een rechtbank in Parijs vrijdag over een tijdelijke blokkade van Shein in het land. Frankrijk wilde Shein drie maanden blokkeren omdat op de Chinese webwinkel op kinderen lijkende sekspoppen en wapens werden verkocht. Maar de rechtbank vond zo'n maatregel buiten proportie.
11 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol zijn vrijdag naar schatting 20.000 koffers achtergebleven door een storing in een deel van het bagagesysteem. De storing duurde uren. Pas aan het einde van de middag meldde het vliegveld dat de storing in Vertrekhal 2 was verholpen. Gedurende de dag is een deel van de ingecheckte ruimbagage niet met de geplande vluchten meegenomen.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam liet vrijdag weinig verandering zien. Beleggers deden het rustiger aan na de flinke winsten donderdag. De Europese Centrale Bank (ECB) kwam die dag met een rentebesluit en hield de rente in de eurozone voor de vierde keer op rij onveranderd op 2 procent.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PostNL wil een rechtszaak aanspannen vanwege het besluit van het demissionaire kabinet om het bedrijf geen subsidie te geven. Het kabinet besloot vrijdag dat het bezorgbedrijf vanaf 1 juli 2026 twee dagen mag doen over het bezorgen van de post die onder de zogeheten universele postdienst (UPD) valt en vanaf juli 2027 drie dagen. Maar door de lange bezorgtijd is de overheidssubsidie volgens het kabinet niet nodig.
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Heineken heeft een boete gekregen van 1,5 miljoen euro om blikjes zonder statiegeld. Volgens het Openbaar Ministerie vulde de bierbrouwer tussen 1 en 11 april 2023 nog ruim 7,2 miljoen blikjes bier zonder statiegeld. Deze blikjes zijn vervolgens op de markt gebracht, ondanks dat statiegeld op blik toen al verplicht was.
14 uur geleden