Navalni wint rechtszaak tegen Rusland bij Europees Hof
STRAATSBURG (ANP/DPA) - Rusland heeft de vergiftiging van dissident Aleksej Navalni in 2020 niet voldoende onderzocht, oordeelt het Europees Hof voor de Rechten van de Mens (EHRM) in Straatsburg. Daarmee is Navalni's recht op leven geschonden.
Het EHRM heeft Rusland opgedragen 40.000 euro aan Navalni te betalen, maar het land erkent de uitspraken van het hof niet meer als gevolg van de oorlog in Oekraïne. Volgens het hof is niet goed gekeken naar een politiek motief voor de moordpoging en de mogelijke betrokkenheid van staatsagenten. Ook was geen rekening gehouden met het recht van Navalni om deel te nemen aan de procedure.
De oppositieleider werd tijdens een reis in Siberië vergiftigd met het zenuwgif novitsjok en raakte daarbij ernstig gewond. Hij meent dat de Russische geheime dienst FSB achter de aanval zit. De Russische autoriteiten ontkennen betrokkenheid bij de aanval.
Navalni werd na de vergiftiging eerst in eigen land behandeld, maar later op verzoek van zijn familie overgebracht naar een ziekenhuis in Duitsland. Nalvani keerde na zijn behandeling terug naar Rusland, waar hij bij aankomst direct werd aangehouden. Hij zit sindsdien vast en heeft een celstraf van negen jaar opgelegd gekregen. De 47-jarige Navalni kan in een nieuwe rechtszaak nog eens dertig jaar krijgen.
Meer uit Buitenland
MOSKOU/KYIV (ANP/RTR) - Rusland heeft een zeer grote nachtelijke luchtaanval uitgevoerd op militair-industriële complexen, militaire vliegvelden en installaties van de energiesector. Dat maakte het ministerie van Defensie in Moskou zaterdag bekend
7 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse president Masoud Pezeshkian heeft gezegd dat het leiderschap van het land het erover eens is geen aanvallen uit te voeren op landen van waaruit Iran niet wordt bestookt. Iran zal alleen reageren op aanvallen vanuit die landen. Hij bood de betrokken 'buurlanden' in de regio die Iran heeft aangevallen zijn excuses aan, maar Iran zal zich volgens hem niet overgeven aan Israël en de VS.
1 uur geledenTEL AVIV (ANP/DPA) - Iran heeft zaterdagochtend raketten afgevuurd op Israël, zo meldde het Israëlische leger. Eerder in de nacht waren er ook al herhaaldelijk meldingen van Iraanse raketaanvallen.
1 uur geledenCAÏRO (ANP/AFP) - De ministers van Buitenlandse Zaken van de Arabische Liga houden zondag spoedoverleg over de luchtaanvallen op lidstaten aan de Perzische Golf. Hossam Zaki van de liga zei dat de spoedbijeenkomst een videoconferentie is en werd aangevraagd door Egypte, Jordanië, Koeweit, Oman en Qatar.
2 uur geledenDOHA (ANP/AFP) - De Qatarese luchtvaartautoriteit meldt dat de Golfstaat het luchtruim gedeeltelijk gaat heropenen voor beperkt luchtverkeer. Qatar sloot het luchtruim nadat Iran was begonnen met vergeldingsaanvallen na Amerikaans-Israëlische aanvallen vorige week.
3 uur geledenDUBAI (ANP/AFP) - Journalisten van het Franse persbureau AFP melden dat er explosies te horen zijn in Dubai en in de hoofdstad van Bahrein, Manama.
3 uur geledenCHARKIV (ANP/AFP) - Oekraïne heeft zaterdagochtend vroeg een landelijk luchtalarm afgekondigd, nadat bij Russische aanvallen zeker drie doden vielen in de regio Charkiv.
3 uur geleden