Navalni wint rechtszaak tegen Rusland bij Europees Hof
STRAATSBURG (ANP/DPA) - Rusland heeft de vergiftiging van dissident Aleksej Navalni in 2020 niet voldoende onderzocht, oordeelt het Europees Hof voor de Rechten van de Mens (EHRM) in Straatsburg. Daarmee is Navalni's recht op leven geschonden.
Het EHRM heeft Rusland opgedragen 40.000 euro aan Navalni te betalen, maar het land erkent de uitspraken van het hof niet meer als gevolg van de oorlog in Oekraïne. Volgens het hof is niet goed gekeken naar een politiek motief voor de moordpoging en de mogelijke betrokkenheid van staatsagenten. Ook was geen rekening gehouden met het recht van Navalni om deel te nemen aan de procedure.
De oppositieleider werd tijdens een reis in Siberië vergiftigd met het zenuwgif novitsjok en raakte daarbij ernstig gewond. Hij meent dat de Russische geheime dienst FSB achter de aanval zit. De Russische autoriteiten ontkennen betrokkenheid bij de aanval.
Navalni werd na de vergiftiging eerst in eigen land behandeld, maar later op verzoek van zijn familie overgebracht naar een ziekenhuis in Duitsland. Nalvani keerde na zijn behandeling terug naar Rusland, waar hij bij aankomst direct werd aangehouden. Hij zit sindsdien vast en heeft een celstraf van negen jaar opgelegd gekregen. De 47-jarige Navalni kan in een nieuwe rechtszaak nog eens dertig jaar krijgen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is weggelopen bij een interview met NBC News. De interviewster vroeg hem om bewijzen voor zijn claim dat er fraude wordt gepleegd bij lokale verkiezingen in Californië.
37 minuten geledenLA PAZ (ANP/AFP) - Het Boliviaanse Congres (parlement) heeft een wet aangenomen die president Rodrigo Paz de bevoegdheid geeft het leger in te zetten om wegblokkades op te ruimen die belangrijke steden al wekenlang lamleggen. Dat meldde de voorzitter van het lagerhuis, Roberto Castro, na een urenlang nachtelijk debat.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Het Iraanse parlementslid Ebrahim Rezaei heeft aangekondigd dat Teheran een "beslissende en pijnlijke reactie" zal geven op de Israëlische aanval op de zuidelijke buitenwijk Dahiyeh van Beiroet op zondag. Het Israëlische leger zei dat het met de aanval infrastructuur van de door Iran gesteunde Libanese beweging Hezbollah had geraakt.
2 uur geledenKHAN YOUNIS (ANP/RTR) - Door Israëlische luchtaanvallen op de Gazastrook zijn zeker negen doden gevallen, melden de lokale gezondheidsautoriteiten. Twintig anderen raakten gewond.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump wil dat Iran niet alleen belooft dat het geen kernwapens ontwikkelt, maar ook dat het land in de toekomst geen kernwapens zal kopen van andere landen. Volgens Trump moet die garantie ook in een deal met Iran staan.
3 uur geledenBEIROET (ANP/AFP/RTR) - Israël heeft de zuidelijke buitenwijken van Beiroet aangevallen, meldt het kantoor van premier Benjamin Netanyahu. Doelwitten zijn "terroristische commandocentra". Volgens Libanese media zijn zeker twee gebouwen geraakt. Defensieminister Israel Katz noemt de aanvallen een reactie op het schieten op Israëlisch grondgebied door Hezbollah.
4 uur geledenJEREVAN (ANP) - In Armenië zijn bij meerdere stembureaus valse bommeldingen gedaan, meldt het Armeense staatspersbureau Armenpress op basis van de autoriteiten. Het ministerie van Binnenlandse Zaken meldt niet wie er achter de meldingen zitten, maar stelt wel dat de verantwoordelijken proberen om de verkiezingen te beïnvloeden.
6 uur geleden