
Natuurvereniging Tholen bestaat 40 jaar
THOLEN - Het is dit jaar 40 jaar geleden dat Natuurvereniging Tholen opgericht werd. Het hele jaar door zijn er verschillende excursies georganiseerd en er is zelfs een cursus ‘Ontdek de Thoolse natuur’ opgezet. De natuurvereniging die bestaat uit verschillende werkgroepen zet zich in voor natuur- landschaps- en milieubescherming op het eiland en biedt daarnaast natuur- en milieueducatie aan.
Rob Duijm uit Poortvliet heeft zich 7 jaar geleden aangesloten als lid bij de natuurvereniging. Sinds twee jaar is hij ook voorzitter van de vereniging. “We hebben ongeveer 140 leden waarvan er een deel aangesloten zit bij één van de werkgroepen. Ik zit zelf in de Planologiewerkgroep maar ik vind de Plantenwerkgroep ook heel leuk”.
Nattelaarzentocht
De werkgroepen gaan er bijna wekelijks op uit. Met de Vogelwerkgroep worden er vogels geteld maar ook bijvoorbeeld nesten. De Landschapswerkgroep houdt zich bezig met onder andere het knotten van wilgen. Met de Plantenwerkgroep gaat men onder andere op zoek naar bijzondere plantensoorten en worden inventarisaties uitgevoerd ten behoeve van landelijk onderzoek en de Wierenwerkgroep organiseert wierenexcursies. De meeste bekende werkgroep van de natuurvereniging is de Gidsenwerkgroep, zij begeleiden excursies op het eiland waarvan de bekendste toch wel de Nattelaarzentocht is. En zo heeft iedere werkgroep zijn eigen aandachtsgebied.
De natuurvereniging dient eigenlijk twee doelen. Enerzijds dient het als platform voor mensen die natuurliefhebber zijn, anderzijds verdedigt het de belangen van de natuur. 40 jaar geleden zag men al dat de natuur op sommige plekken bedreigd werd en dat is dan ook de reden dat de Natuurvereniging opgericht werd. Was het 40 jaar geleden slechts een klein groepje mensen wat de noodzaak zag van natuurbehoud en educatie, vandaag de dag is de vereniging een stuk groter geworden. “We hebben speciaal voor ons jubileum een cursus “Ontdek de Thoolse natuur” opgezet. We hoopten op 15 aanmeldingen, dit werden er uiteindelijk 40, dus het leeft zeker bij de mensen op het eiland”, legt Rob uit.
Natuurouders
De Natuurvereniging heeft samen met de landelijke vereniging voor Natuur & Milieu-educatie (NME) ook de natuurouders in het leven geroepen. De natuurouders werken samen met de Natuurvereniging, de Gemeente Tholen en alle basisscholen op het eiland om kinderen bewust te maken van alles wat groeit en bloeit in de natuur en hoe daar goed mee om te gaan. De natuurouderwerkgroep zorgt voor lesmateriaal e.d. waarover de natuurouders kunnen beschikken. Door middel van de natuurouders en de Mediawerkgroep hoopt de natuurvereniging de jeugd wat meer te betrekken.
Keerzijde
De natuurvereniging is een hechte vereniging en het lijkt zeker gezien het groeiende ledenaantal dat de vereniging de wind mee heeft. “Het gaat goed met de vereniging maar dat komt mede omdat het slecht gaat met de natuur denk ik. Dat is een beetje een spagaat waar je inzit. Moet je nu blij zijn dat het zo goed gaat met de vereniging of is het extra zorgwekkend dat het met de natuur zo slecht gaat dat inmiddels meer en meer mensen bewust zijn van het feit wat we aan het verliezen zijn. Dat is de keerzijde een beetje van het verhaal. Maar dat mensen zo enthousiast en betrokken zijn, dat is gewoon hartverwarmend”, aldus Rob.[n]
Meer uit Tholen
SINT-ANNALAND - Onder een stralende zomerzon en met weinig wind zijn Raja en Trudy Vallipuram uit Sint Philipsland vrijdagmiddag gekroond tot winnaars van het Thools Jeu de Boules kampioenschap 2025. De finale op de banen bij voetbalvereniging WHS trok veel bezoekers.
8 uur geledenBERGEN OP ZOOM/THOLEN - Het verkeer over de A4 en A17 moet begin juli rekening houden met enkele nachtafsluitingen. Rijkswaterstaat voert dan onderhoud uit aan het wegennet. Er worden omleidingen ingesteld.
22 uur geledenOUD-VOSSEMEER - Aan het begin van het nieuwe schooljaar organiseert Stichting Roosevelt Oud-Vossemeer een uniek Vrijheidscollege. De stichting heeft Evgeniy Levchenko bereid gevonden zijn persoonlijke verhaal te komen vertellen. Deze bijeenkomst vindt plaats op 19 september.
1 dag geledenTHOLEN - Op zaterdag 5 juli wordt voor de 35e keer de Zevendorpentocht Eiland Tholen georganiseerd. Er wordt gelopen voor het goede doel StaVoord6, in samenwerking met Stalland 550. Dit jaarlijkse wandelevenement op en over het eiland Tholen voert de deelnemers langs vele mooie wegen en dorpen op het eiland.
2 dagen geledenSCHERPENISSE - In Kunstkamer Holland Huis is vanaf zaterdag een expositie te zien van kunstenaar Jan, die zich ruim twaalf jaar heeft verdiept in het beeldhouwen in steen en hout. De expositie geeft een overzicht van zijn werk, dat bestaat uit diverse soorten steen zoals Belgisch hardsteen, Vilvoordse zandsteen, serpentijn en steen uit de groeve van Fontenoille.
2 dagen geledenSINT-MAARTENSDIJK - In Sint-Maartensdijk is woensdag gevierd dat zeven jaar van sloop, nieuwbouw en buurtverbetering hun vruchten hebben afgeworpen. De wijk Smerdiek-West is flink opgeknapt en klaar voor de toekomst, zo luidt de boodschap.
2 dagen geledenTHOLEN - Het Openbaar Ministerie heeft tien jaar cel geëist tegen de 39-jarige Thomas G. uit Schiedam. De officier van justitie verdenkt hem van het gijzelen van een Colombiaanse man, het dumpen van zijn lichaam bij de Oesterdam en het voorbereiden van drugshandel.
3 dagen geleden