Natuurherstelwet lijkt te stranden na verlies steun EU-landen
BRUSSEL (ANP) - De Europese natuurherstelwet heeft niet voldoende steun meer van de EU-landen. Hongarije is overgelopen naar de tegenstanders, waardoor de wet verworpen dreigt te worden.
De natuurherstelwet, die de aantasting van de Europese natuur moet stoppen, is in veel EU-lidstaten symbool geworden van verzet tegen de Europese klimaat- en milieumaatregelen. De wet van toenmalige Eurocommissaris Frans Timmermans is al flink afgezwakt en kreeg zo in eerste instantie de steun van het Europees Parlement en van de EU-landen.
Nu het aankomt op de definitieve goedkeuring trekt Hongarije zijn steun echter in, bevestigen Hongaarse diplomaten. Dat is meteen fataal, tenzij een tegenstander de omgekeerde beweging maakt. Dat is volgens EU-bronnen onwaarschijnlijk. Bovendien twijfelt ook Slowakije inmiddels of het de wet wel kan blijven steunen.
Geen bezwaar
Het kabinet wilde aanvankelijk voor de natuurherstelwet stemmen, maar zwichtte met tegenzin voor de Tweede Kamer, die een tegenstem eiste. Demissionair premier Mark Rutte vindt het "dus geen verlies, want wij stemmen tegen". Hij heeft er geen bezwaar tegen dat minister Christianne van der Wal (Natuur) de Kamer nog probeerde te weerhouden van de opdracht tegen te stemmen met het argument dat Nederland de wet toch niet meer zou kunnen tegenhouden. "Dat zijn inschattingen die je altijd maakt, hè."
Van der Wal en haar collega's van de andere EU-landen zouden maandag over de natuurherstelwet beslissen. België, dat dit half jaar voorzitter is van de EU en de wet naar de eindstreep hoopte te loodsen, zint nog op een list. EU-diplomaten wijzen erop dat ministers in rechtstreeks overleg tegenstellingen soms nog kunnen overbruggen.
Meer uit Financieel
CHARLOTTE (ANP/BLOOMBERG) - Zakenman Greg Lindberg is in de Verenigde Staten veroordeeld tot twaalf jaar cel voor bedrog en fraude rondom verzekeringsmaatschappijen die hij bezat. Hij werd er door aanklagers van beschuldigd 2 miljard dollar aan verzekeringsgeld te hebben weggesluisd, waarmee hij zijn luxeleven bekostigde. De Amerikaan is in Nederland vooral bekend als de eigenaar van Conservatrix ten tijde van het faillissement van die levensverzekeraar in 2020.
3 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Optimisme over een mogelijke vredesdeal tussen Iran en de Verenigde Staten heeft voor een nieuw record gezorgd op de aandelenbeurzen in New York. Ondanks Amerikaanse aanvallen op Iraanse doelen overheerste het idee dat gesprekken tussen de strijdende partijen de goede kant op gaan. Vooral chipbedrijven wonnen aan waarde, waarbij Micron toetrad tot de club van bedrijven die meer dan 1 biljoen dollar waard zijn.
30 minuten geledenKYIV (ANP/RTR) - Een belangrijke belastingmaatregel in Oekraïne heeft niet de benodigde steun in het parlement behaald. Er was geen meerderheid voor een wetsvoorstel dat moest regelen dat pakketjes uit het buitenland ook worden belast met btw. De invoering van de belasting was een van de voorwaarden die het Internationaal Monetair Fonds (IMF) stelde voor de miljardenfinanciering voor het door oorlog geteisterde land.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Sportwagenfabrikant Ferrari heeft met de presentatie van zijn eerste volledig elektrische model weinig lof geoogst onder beleggers. Analisten en influencers op sociale media reageerden overwegend negatief op de onthulling van het ontwerp voor de Ferrari Luce, waarna aandelen van het bedrijf in Milaan ruim 8 procent lager sloten.
4 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - KLM vliegt voor een langere periode niet naar Dubai en Saudi-Arabië vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Naar Dubai wordt tot en met 2 augustus niet gevlogen. Dat was eerder 28 juni.
4 uur geledenALPHEN AAN DEN RIJN (ANP) - Textielsuper Zeeman vertrekt uit Portugal en Oostenrijk en sluit dit jaar 51 winkels in Frankrijk, Spanje en Duitsland. Dit maakt deel uit van ingrepen die het winkelbestand van de Nederlandse budgetketen moeten "rationaliseren", schrijft het bedrijf in zijn jaarverslag.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York gingen dinsdag verder omhoog na het lange weekend in de Verenigde Staten. Beleggers op Wall Street bleven optimistisch over een naderend einde aan de oorlog in het Midden-Oosten. Zo zei de Amerikaanse president Donald Trump afgelopen weekend dat er grotendeels overeenstemming is over een vredesakkoord met Iran.
7 uur geleden