Natuurherstelwet lijkt te stranden na verlies steun EU-landen
BRUSSEL (ANP) - De Europese natuurherstelwet heeft niet voldoende steun meer van de EU-landen. Hongarije is overgelopen naar de tegenstanders, waardoor de wet verworpen dreigt te worden.
De natuurherstelwet, die de aantasting van de Europese natuur moet stoppen, is in veel EU-lidstaten symbool geworden van verzet tegen de Europese klimaat- en milieumaatregelen. De wet van toenmalige Eurocommissaris Frans Timmermans is al flink afgezwakt en kreeg zo in eerste instantie de steun van het Europees Parlement en van de EU-landen.
Nu het aankomt op de definitieve goedkeuring trekt Hongarije zijn steun echter in, bevestigen Hongaarse diplomaten. Dat is meteen fataal, tenzij een tegenstander de omgekeerde beweging maakt. Dat is volgens EU-bronnen onwaarschijnlijk. Bovendien twijfelt ook Slowakije inmiddels of het de wet wel kan blijven steunen.
Geen bezwaar
Het kabinet wilde aanvankelijk voor de natuurherstelwet stemmen, maar zwichtte met tegenzin voor de Tweede Kamer, die een tegenstem eiste. Demissionair premier Mark Rutte vindt het "dus geen verlies, want wij stemmen tegen". Hij heeft er geen bezwaar tegen dat minister Christianne van der Wal (Natuur) de Kamer nog probeerde te weerhouden van de opdracht tegen te stemmen met het argument dat Nederland de wet toch niet meer zou kunnen tegenhouden. "Dat zijn inschattingen die je altijd maakt, hè."
Van der Wal en haar collega's van de andere EU-landen zouden maandag over de natuurherstelwet beslissen. België, dat dit half jaar voorzitter is van de EU en de wet naar de eindstreep hoopte te loodsen, zint nog op een list. EU-diplomaten wijzen erop dat ministers in rechtstreeks overleg tegenstellingen soms nog kunnen overbruggen.
Meer uit Financieel
GRAFSCHAFT (ANP/DPA) - Haribo heeft afgelopen jaar meer snoep verkocht dan ooit. Volgens het Duitse bedrijf komt dat doordat mensen vaker voor andere zoetigheden dan chocolade kiezen door de hoge cacaoprijs. In de Benelux riep Haribo vorig jaar colasnoepjes terug nadat in Nederland in enkele snoepjes cannabis was aangetroffen, maar die gebeurtenis heeft wereldwijd ogenschijnlijk weinig impact gehad.
15 minuten geledenPRAAG (ANP) - Het Tsjechische defensiebedrijf CSG, met een beursnotering in Amsterdam, is het "sterk oneens met de gepresenteerde conclusies en beweringen" in een rapport van Hunterbrook. Dit onderzoeksplatform met investeringsactiviteiten maakte maandag bekend dat de defensieleverancier zijn cijfers over verkopen zou hebben verfraaid. Ook zouden er ruzies in de top van het bedrijf spelen.
16 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Tsjechische defensiebedrijf CSG, dat in januari naar de Amsterdamse beurs ging, is maandag hard onderuitgegaan op het Damrak. Het aandeel sloot met een verlies van ruim 13 procent, nadat de handel in aandelen CSG eerder op de dag kortstondig werd stilgelegd. Toen stond het aandeel ruim 20 procent lager.
57 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - EU-landen willen in gesprek blijven met de Verenigde Staten over de handelsdeal, maar zijn ook bereid te kijken naar eventuele maatregelen tegen de verhoogde importtarieven van 25 procent voor auto's. Dat stelden meerdere ministers van Financiën voorafgaand aan een vergadering van de eurolanden in Brussel.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Maatregelen die worden genomen om de gevolgen van de energiecrisis te verminderen, moeten in lijn zijn met de strategische doelen van Europa op de lange termijn, zei voorzitter van de Eurogroep Kyriakos Pierrakakis maandag. "We moeten niet op zoek gaan naar een oplossing voor de korte termijn", zei hij voor het begin van de vergadering met de ministers van Financiën van de eurolanden. "Hiervoor hebben we meer Europa nodig. Daarom is dit het moment van de waarheid voor Europa."
2 uur geledenSALT LAKE CITY (ANP) - Het bedrijf achter onderwijssoftware Canvas is slachtoffer van een cyberaanval. Dat meldt het Amerikaanse moederbedrijf Instructure. Er zouden gegevens van 275 miljoen studenten, docenten en medewerkers zijn buitgemaakt.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - eBay behoorde maandag tot de sterkste stijgers op de beurzen in New York. De Amerikaanse videogameketen GameStop heeft een bod uitgebracht op de onlinemarktplaats van bijna 56 miljard dollar (bijna 48 miljard euro). Het veel kleinere GameStop wil van eBay een concurrent maken voor webwinkelconcern Amazon. eBay heeft het ongevraagde overnamebod van GameStop inmiddels bevestigd.
3 uur geleden