Natuurclub verzet zich tegen alternatief voor hoogoven Tata Steel
LEIDEN (ANP) - Stichting Duinbehoud verzet zich tegen de Hisarna-installatie van Tata Steel, die als minder vervuilend alternatief voor de hoogovens van de staalfabrikant geldt. De natuurclub is bezorgd dat de proefinstallatie voor meer stikstof in de nabijgelegen duingebieden zorgt. Bij provincie Noord-Holland heeft de stichting daarom bezwaar gemaakt tegen de vergunning voor de heropstart van Hisarna
De Gedeputeerde Staten van Noord-Holland gaven in april toestemming om Hisarna weer op te starten. Het gaat om een installatie waar een nieuwe productiemethode van staal wordt getest die de CO2-uitstoot met minstens 20 procent moet terugdringen. Waar ertsen en kolen nu nog moeten worden voorbewerkt in vervuilende processen, worden die stappen bij Hisarna overgeslagen. Na een pauze van een jaar nam Tata Steel op 22 april Hisarna weer in gebruik.
Stichting Duinbehoud, die ijvert voor de bescherming van natuur in duingebieden, juicht het op zich toe dat Tata Steel Nederland actie onderneemt tegen CO2-uitstoot. Maar het enorme staalcomplex bij IJmuiden is ook een grote bron van stikstof die in de omgeving weer neerdaalt, wat slecht is voor de biodiversiteit.
Wegens stikstofzorgen eiste het provinciebestuur dat Tata Steel beloofd de extra stikstof die Hisarna uitstoot zal compenseren, door andere onderdelen van de staalfabriek minder te laten uitstoten. Volgens Stichting Duinbehoud is het nog hoogst onzeker of dat ook gaat lukken. De provincie zou Tata Steel namelijk niet hebben verplicht de hoeveelheid uitgestoten stikstof via een gecertificeerde methode bij te houden en te rapporteren. "Zo blijft het hoogst onzeker of de voorgeschreven maximale emissie ook te allen tijde wordt nageleefd. Afgelopen jaren is gebleken dat de naleving van vergunningvoorschriften door Tata Steel ernstige tekortkomingen heeft vertoond", schrijft de stichting.
De stichting is bovendien kritisch op de technieken die Tata Steel bij Hisarna toepast. Net zoals vakbond FNV wijst Stichting Duinbehoud op nieuwere staalproductietechnieken waar kolen worden vervangen door waterstof, wat minder vervuilend zou zijn.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse centrale bank laat de rente in de Verenigde Staten onveranderd, zoals algemeen was verwacht op de financiële markten. In december kwam de Federal Reserve nog met de derde renteverlaging op rij om zo de economie en arbeidsmarkt te stimuleren.
1 minuut geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Investeringsmaatschappij CVC Capital Partners is in vergevorderde gesprekken met speciaalchemieconcern dsm-firmenich over een overname van zijn tak voor ingrediënten en vitamines voor diervoeding Animal Nutrition & Health (ANH). Dat melden bronnen aan persbureau Bloomberg. Mogelijk kan al binnen enkele dagen een deal worden aangekondigd, aldus Bloomberg.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is woensdag met verlies gesloten, waarmee een eerdere plus uit handen werd gegeven. Die neergang kwam door een koersdaling van ASML. De chipmachinemaker leverde een flinke winst van eerder op de dag in, ondanks sterke cijfers en vooruitzichten. ASML eindigde uiteindelijk 1,9 procent in het rood. Bij opening steeg het aandeel nog ruim 7 procent.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse regering heeft haar economische groeiverwachting voor dit jaar verlaagd naar 1 procent, van een eerdere voorspelling van 1,3 procent. Volgens het ministerie van Economische Zaken verloopt de economische stimulering door de grote investeringsplannen van de overheid in infrastructuur en defensie langzamer dan gedacht.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag hoger van start gegaan in aanloop naar het rentebesluit van de Federal Reserve later op de dag. Amerikaanse chipconcerns zoals Nvidia, Advanced Micro Devices (AMD) en Micron Technology gingen tot 3 procent omhoog, aangejaagd door sterke resultaten van de Nederlandse branchegenoot ASML en het Zuid-Koreaanse SK Hynix.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - In Brussel zijn er steeds meer zorgen of Europa niet te afhankelijk wordt van de import van Amerikaans vloeibaar gas (lng), laat Eurocommissaris (Energie) Dan Jørgensen weten. Daarbij is "de geopolitieke onrust in de nasleep van de crisis in Groenland een wake-upcall geweest", zei de EU-energiechef.
4 uur geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - Duitse aanklagers hebben kantoren van Deutsche Bank in Frankfurt en Berlijn doorzocht. Aanklagers uit de stad Frankfurt en de federale politie voeren een onderzoek uit naar medewerkers van de Duitse bank vanwege beschuldigingen van witwassen. Dit laat een woordvoerder van het OM in Frankfurt woensdag weten.
5 uur geleden