Nasrallah: Israël overschreed met aanval alle rode lijnen
BEIROET (ANP) - Hezbollahleider Hassan Nasrallah heeft hard uitgehaald naar Israël nadat deze week herhaaldelijk communicatieapparaten waren ontploft in Libanon. Hij zei dat Israël alle rode lijnen heeft overschreden en zei dat het voorval gezien kan worden als een oorlogsdaad.
Nasrallah bevestigde dat duizenden piepers op afstand tot ontploffing zijn gebracht en sprak over een terreurdaad. Hij zei dat zelfs in ziekenhuizen apparaten explodeerden. "Het is een oorlogsdaad tegen het volk van Libanon en de soevereiniteit van Libanon", zei Nasrallah. "Een oorlogsverklaring."
Door het ontploffen van de communicatiemiddelen vielen landelijk tientallen doden. Duizenden mensen raakten gewond. De Hezbollahleider zei dat gelukkig veel van de piepers nog lagen opgeslagen. Hij bedankte artsen, mensen die bloed doneerden voor de gewonden en landen die hulp aanboden.
Opgelopen spanningen
De spanning tussen Israël en de Hezbollahbeweging uit Libanon was de afgelopen maanden weer hoog opgelopen. Er zijn regelmatig beschietingen over en weer in het grensgebied. Israël doodde daarnaast in juli de belangrijke Hezbollahcommandant Fuad Shukr bij een luchtaanval op Beiroet.
Naar de speech van Nasrallah werd uitgekeken omdat het licht zou kunnen werpen hoe Hezbollah gaat reageren op het jongste incident. De beweging, een bondgenoot van Iran, beschikt volgens experts over een groot raketarsenaal.
Onderzoek
Nasrallah zei dat er nog een onderzoek loopt naar het incident met de piepers. Hij stelde Israël alvast een "rechtvaardige straf" in het vooruitzicht, zonder in detail te treden over welke vorm die zal aannemen. Het zal gaan om "verwachte en onverwachte" stappen.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP) - De regio Parijs is zaterdagavond gestopt met het openbaar vervoer per bus. De menigtes, onder wie relschoppers, maken het voor personeel en reizigers onmogelijk veilig te rijden. De Parijse voetbalclub Paris-Saint-Germain (PSG) heeft in Boedapest na strafschoppen de Champions League gewonnen en in heel de Parijse regio zijn feestvierders de straat op gegaan.
9 minuten geledenBOSTON (ANP) - In het oosten van de Amerikaanse staat Massachusetts is een enorme knal gehoord en hebben mensen de politie om opheldering gevraagd. Politiebureaus in de regio melden dat ze overstelpt zijn met telefoontjes maar geen antwoord weten.
1 uur geledenBOULOGNE-BILLANCOURT (ANP/AFP) - Rondom de finale van de Champions League tussen Paris-Saint-Germain (PSG) en Arsenal is het op meerdere plaatsen in Parijs tot schermutselingen gekomen tussen voetbalsupporters en oproerpolitie. Vooral rond het stadion van de Parijse club PSG in het Parc des Princes in Boulogne-Billancourt werd het onrustig en hebben agenten een tiental aanhoudingen verricht. Supporters die het stadion binnen wilden, hebben er enige tijd barricades opgericht, onder meer met opgestapelde fietsen. In het stadion was de wedstrijd op een scherm te zien voor de 48.000 mensen met toegangskaartjes.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - President Donald Trump is klaar met alle ophef rond de concertreeks ter ere van het 250-jarig bestaan van de VS. In een bericht op Truth Social laat hij weten in plaats van dat evenement mogelijk woensdag op The National Mall in Washington een "Amerika is terug-bijeenkomst" te willen houden.
3 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - De Libanese premier Nawaf Salam heeft "de gevaarlijke en ongekende escalatie" door Israël veroordeeld in een televisietoespraak. Het "beleid van de verschroeide aarde" gaat Israël geen veiligheid brengen, aldus de premier.
4 uur geledenEBBA (ANP) - Bij een "gerichte" Israëlische droneaanval zijn twee Libanese militairen ernstig gewond geraakt, meldt het Libanese leger. De drone zou een auto hebben geraakt op een openbare weg bij de plaats Ebba in het zuiden van Libanon. De militairen zijn overgebracht naar een ziekenhuis.
7 uur geledenBUNIA (ANP/RTR) - De topman van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, is aangekomen in de Congolese regio Ituri, het epicentrum van de huidige ebola-uitbraak. Hij zegt te zijn gekomen om met lokale bewoners te overleggen over de aanpak. "De gemeenschappen begrijpen het probleem beter en kennen ook de oplossing", aldus Tedros.
9 uur geleden