Nasrallah: Israël overschreed met aanval alle rode lijnen
BEIROET (ANP) - Hezbollahleider Hassan Nasrallah heeft hard uitgehaald naar Israël nadat deze week herhaaldelijk communicatieapparaten waren ontploft in Libanon. Hij zei dat Israël alle rode lijnen heeft overschreden en zei dat het voorval gezien kan worden als een oorlogsdaad.
Nasrallah bevestigde dat duizenden piepers op afstand tot ontploffing zijn gebracht en sprak over een terreurdaad. Hij zei dat zelfs in ziekenhuizen apparaten explodeerden. "Het is een oorlogsdaad tegen het volk van Libanon en de soevereiniteit van Libanon", zei Nasrallah. "Een oorlogsverklaring."
Door het ontploffen van de communicatiemiddelen vielen landelijk tientallen doden. Duizenden mensen raakten gewond. De Hezbollahleider zei dat gelukkig veel van de piepers nog lagen opgeslagen. Hij bedankte artsen, mensen die bloed doneerden voor de gewonden en landen die hulp aanboden.
Opgelopen spanningen
De spanning tussen Israël en de Hezbollahbeweging uit Libanon was de afgelopen maanden weer hoog opgelopen. Er zijn regelmatig beschietingen over en weer in het grensgebied. Israël doodde daarnaast in juli de belangrijke Hezbollahcommandant Fuad Shukr bij een luchtaanval op Beiroet.
Naar de speech van Nasrallah werd uitgekeken omdat het licht zou kunnen werpen hoe Hezbollah gaat reageren op het jongste incident. De beweging, een bondgenoot van Iran, beschikt volgens experts over een groot raketarsenaal.
Onderzoek
Nasrallah zei dat er nog een onderzoek loopt naar het incident met de piepers. Hij stelde Israël alvast een "rechtvaardige straf" in het vooruitzicht, zonder in detail te treden over welke vorm die zal aannemen. Het zal gaan om "verwachte en onverwachte" stappen.
Meer uit Buitenland
TOKIO (ANP/AFP) - De officiële verkiezingsresultaten in Japan laten dinsdag zien dat de partij van de Japanse premier Sanae Takaichi inderdaad een tweederdemeerderheid in het parlement heeft weten te bemachtigen. De conservatieve Liberaal-Democratische Partij (LDP) won 315 van de 465 zetels tijdens de parlementsverkiezingen afgelopen weekend.
1 uur geledenSYDNEY (ANP) - De Australische politie heeft dinsdag laten weten dat zij de politieagenten steunt die maandagavond ingrepen tijdens een groot protest in de Australische stad Sydney. Agenten toonden volgens politiecommissaris Mal Lanyon in deelstaat New South Wales "opvallend veel terughoudendheid" en "deden wat ze moesten doen", schrijft de BBC.
1 uur geledenTREVISO (ANP) - De Amerikaanse skiester Lindsey Vonn heeft een tweede operatie ondergaan om een breuk in haar linkerbeen te stabiliseren. Dat heeft het Italiaanse nieuwsagentschap ANSA bekendgemaakt. Op Instagram schrijft Vonn maandagavond dat ze aan haar val een breuk van het tibiaplateau heeft overgehouden. Er zijn meerdere operaties nodig om daarvan te herstellen, meldt Vonn.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt de opening van een nieuwe brug tussen Canada en de Verenigde Staten te dwarsbomen. In een bericht op Truth Social schrijft Trump dat hij de brug niet open zal laten gaan "totdat de Verenigde Staten gecompenseerd zijn voor alles wat we Canada gegeven hebben", zonder daarover verder in detail te treden.
2 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Groot-Brittannië heeft Israël opgeroepen zijn besluit om de controle te vergroten over de Westelijke Jordaanoever, een Palestijns gebied, terug te draaien. Daarmee sluit het zich aan bij de EU, Saudi-Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten, die de stap eveneens hebben bekritiseerd.
8 uur geledenPARIJS (ANP/DPA) - De voormalige Franse minister van Cultuur, Jack Lang, heeft politiebescherming gekregen naar aanleiding van bedreigingen op sociale media vanwege zijn banden met de veroordeelde zedendelinquent Jeffrey Epstein. Dat melden Franse media.
10 uur geledenLONDEN (ANP) - Buckingham Palace is bereid de politie te helpen in de zaak rond de beschuldigingen aan het adres van Andrew Mountbatten-Windsor. Dat heeft het paleis maandagavond bekendgemaakt in een verklaring namens de Britse koning Charles.
11 uur geleden