NAM keerde in totaal 1,4 miljard euro uit aan overheden
GRONINGEN (ANP) - De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) heeft vorig jaar in totaal 1,4 miljard euro uitgekeerd aan Nederlandse overheden. Dat staat in het jaarverslag van de maatschappij, die zich onder meer bezighoudt met de gaswinning in Groningen. Het meeste van het overgemaakte geld ging naar de Rijksoverheid. Aandeelhouders Shell en ExxonMobil kregen vorig jaar geen winsten via dividenden uitgekeerd.
De overheidsbijdragen werden ofwel direct ofwel via Energie Beheer Nederland overgemaakt. Die instantie voert namens de Staat gedeelten van het klimaat- en energiebeleid uit van het ministerie van Economische Zaken en Klimaat. Met de afdrachten heeft de NAM naar eigen zeggen weer een grote bijdrage geleverd aan de energievoorzieningen in Nederland.
De NAM sloot het jaar af met een winst van 177 miljoen euro, op een omzet van 2,3 miljard euro. Dat was een jaar eerder 287 miljoen euro op een omzet van 2,6 miljard euro. De daling van de bedrijfsopbrengsten komt voornamelijk door een daling van de verkoopvolumes en lagere gasprijzen.
Coronavirus
De uitbraak van het nieuwe coronavirus kan volgens de NAM dit jaar negatief doorwerken op de financiële resultaten. De maatschappij wijst onder meer op de schommelende prijzen en tanende vraag naar olie en gas als gevolg van de pandemie. Tot op heden heeft het virus geen materiële impact op de bedrijfsvoering van de NAM.
Verder wordt met de dalende productie van het Groninger gasveld dit jaar de gasproductie uit kleine velden op land en op zee nog belangrijker voor de NAM. De daarmee samenhangende inkomsten zijn afhankelijk van gasprijzen, waarvan de ontwikkeling onzeker is.
Belangrijk jaar
De NAM meldt verder dat rond de kwestie-Groningen 2020 wederom een belangrijk jaar wordt. De aandeelhouders van de NAM zullen met de overheid verdere afspraken maken over de gevolgen van de in 2019 ingezette versnelde afbouw van de gaswinning uit het Groningen-gasveld.
Met de afwikkeling van de laatste claims uit de 6000 aardbevingsschadegevallen van voor 31 maart 2017 zal de NAM dit jaar "volledig op afstand" staan van de schadeafhandeling. De NAM blijft financiële verantwoordelijk voor de kosten van aardbevingsgerelateerde schade en veiligheid. Verder verwacht de NAM dit jaar duidelijkheid over door de overheid op te zetten publiekrechtelijke regelingen.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Leden van de Vereniging van Effectenbezitters (VEB) kunnen een vergoeding tegemoetzien voor koersverlies op aandelen van SNS Reaal toen het bedrijf in 2013 werd genationaliseerd. De VEB heeft daarover een schikking getroffen met de bankverzekeraar en de toenmalige accountant KPMG.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het samenwerkingsverband van KPN en pensioenuitvoerder APG mag een deel van de glasvezelnetwerken van Delta Fiber Nederland niet overnemen. Dat heeft de Autoriteit Consument & Markt (ACM) bepaald. De waakhond vreest dat de concurrentie door de overname afneemt en dat internet daardoor duurder kan worden voor consumenten en bedrijven, terwijl de kwaliteit van de dienstverlening mogelijk lager wordt.
1 uur geledenLEIDSCHENDAM (ANP) - Boodschappen worden volgend jaar tot wel 10 procent duurder. Daarvoor waarschuwt supermarktkoepel CBL in een brandbrief aan het kabinet. De prijsstijgingen zijn volgens de branchevereniging deels te wijten aan maatregelen van de overheid.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - ASN Bank is nog niet klaar voor een besluit over eventuele privatisering. Dat schrijft minister Eelco Heinen (Financiën) aan de Tweede Kamer. Hij baseert zich op een rapport van NLFI, de stichting die de aandelenbelangen van de overheid in financiële instellingen beheert. De VVD-bewindsman wil de bank graag verkopen of naar de beurs brengen, maar daarvoor is het onder meer nodig dat eerst de kosten verder omlaaggaan.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is maandag hoger geëindigd. Beleggers leken opgelucht dat de spanningen in het Midden-Oosten in de loop van de dag afnamen. De grootste stijgers bij de hoofdfondsen waren de chipbedrijven.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Onlinebank bunq heeft een boete gekregen van de Autoriteit Financiële Markten (AFM), omdat het bedrijf niet op tijd heeft gereageerd op een aantal klanten die de dupe werden van fraudeurs. Bunq moet hierom 170.000 euro betalen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Europese NAVO-landen moeten Chinese bedrijven als Huawei uitkopen en voortaan weren van hun netwerken, vinden de Verenigde Staten. Ze zouden daarvoor de extra miljarden euro's mogen gebruiken die ze hebben afgesproken aan hun verdediging te besteden, hebben de VS volgens bronnen van persbureau Bloomberg gezegd.
3 uur geleden