Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

NAM keerde in totaal 1,4 miljard euro uit aan overheden

NAM keerde in totaal 1,4 miljard euro uit aan overheden

GRONINGEN (ANP) - De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) heeft vorig jaar in totaal 1,4 miljard euro uitgekeerd aan Nederlandse overheden. Dat staat in het jaarverslag van de maatschappij, die zich onder meer bezighoudt met de gaswinning in Groningen. Het meeste van het overgemaakte geld ging naar de Rijksoverheid. Aandeelhouders Shell en ExxonMobil kregen vorig jaar geen winsten via dividenden uitgekeerd.

De overheidsbijdragen werden ofwel direct ofwel via Energie Beheer Nederland overgemaakt. Die instantie voert namens de Staat gedeelten van het klimaat- en energiebeleid uit van het ministerie van Economische Zaken en Klimaat. Met de afdrachten heeft de NAM naar eigen zeggen weer een grote bijdrage geleverd aan de energievoorzieningen in Nederland.

De NAM sloot het jaar af met een winst van 177 miljoen euro, op een omzet van 2,3 miljard euro. Dat was een jaar eerder 287 miljoen euro op een omzet van 2,6 miljard euro. De daling van de bedrijfsopbrengsten komt voornamelijk door een daling van de verkoopvolumes en lagere gasprijzen.

Coronavirus

De uitbraak van het nieuwe coronavirus kan volgens de NAM dit jaar negatief doorwerken op de financiële resultaten. De maatschappij wijst onder meer op de schommelende prijzen en tanende vraag naar olie en gas als gevolg van de pandemie. Tot op heden heeft het virus geen materiële impact op de bedrijfsvoering van de NAM.

Verder wordt met de dalende productie van het Groninger gasveld dit jaar de gasproductie uit kleine velden op land en op zee nog belangrijker voor de NAM. De daarmee samenhangende inkomsten zijn afhankelijk van gasprijzen, waarvan de ontwikkeling onzeker is.

Belangrijk jaar

De NAM meldt verder dat rond de kwestie-Groningen 2020 wederom een belangrijk jaar wordt. De aandeelhouders van de NAM zullen met de overheid verdere afspraken maken over de gevolgen van de in 2019 ingezette versnelde afbouw van de gaswinning uit het Groningen-gasveld.

Met de afwikkeling van de laatste claims uit de 6000 aardbevingsschadegevallen van voor 31 maart 2017 zal de NAM dit jaar "volledig op afstand" staan van de schadeafhandeling. De NAM blijft financiële verantwoordelijk voor de kosten van aardbevingsgerelateerde schade en veiligheid. Verder verwacht de NAM dit jaar duidelijkheid over door de overheid op te zetten publiekrechtelijke regelingen.

Meer uit Financieel

IATA voorziet vluchtannuleringen Europa in mei om kerosinetekort

GENÈVE (ANP/BLOOMBERG/DPA/AFP) - Europa kan tegen eind mei te maken krijgen met vluchtannuleringen vanwege tekorten aan vliegtuigbrandstoffen. Dat schat topman Willie Walsh van de internationale luchtvaartbrancheorganisatie IATA. Ook de Duitse luchtvaartkoepel BDL waarschuwt vrijdag voor mogelijke inkrimpingen van het vliegaanbod binnenkort.

35 minuten geleden
Transavia en TUI schrappen geen vluchten vanwege kerosineprijs

SCHIPHOL (ANP) - Transavia en TUI overwegen niet vluchten te annuleren vanwege de gestegen kerosineprijs. Donderdag maakte KLM bekend vanaf 27 april 160 vluchten tussen Schiphol en andere Europese bestemmingen te schrappen, omdat ze door de gestegen kerosinekosten niet rendabel uitgevoerd zouden kunnen worden. Luchtvaartmaatschappij Transavia en reisorganisatie TUI, die vakantiegangers ook van en naar hun bestemming vliegt, laten weten dit momenteel niet van plan te zijn.

1 uur geleden
Lufthansa schrapt opnieuw honderden vluchten om stakingen

FRANKFURT (ANP/DPA) - Stakingen bij Lufthansa zorgen er vrijdag voor dat opnieuw honderden vluchten van het Duitse luchtvaartconcern zijn geschrapt. Ook bijna alle Lufthansa-vluchten vanaf Schiphol naar Frankfurt en München zijn geannuleerd.

1 uur geleden
Aanbieder schoollunches TommyTomato maakt doorstart

HAARLEM (ANP) - De failliete aanbieder van groentelunches op scholen TommyTomato maakt een doorstart. Dankzij investeerder Impact First Group is het gelukt om het bedrijf nieuw leven in te blazen. Medeoprichter Bas Turk verwacht de levering van lunches na de meivakantie te kunnen hervatten.

2 uur geleden
AEX-index staakt opmars in afwachting onderhandelingen VS en Iran

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is vrijdag licht lager geopend. Beleggers namen wat gas terug na de recente sterke opmars, die volgde op signalen over een waarschijnlijke verlenging van het staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran. Ook zei de Amerikaanse president Donald Trump dat de oorlog in Iran "vrij snel voorbij zou moeten zijn", waarmee hij zijn optimistische voorspellingen over het einde van het conflict herhaalde.

3 uur geleden
Brussel stelt 760 miljoen euro beschikbaar voor hulp aan vissers

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie stelt geld beschikbaar voor hulp aan vissers die door de hoge brandstofprijzen in de problemen zijn gekomen. Lidstaten van de Europese Unie mogen daarvoor geld gebruiken uit een fonds dat is bedoeld voor de verduurzaming van de visserij. Daarin zit nog zo'n 760 miljoen euro.

4 uur geleden
IMF en Wereldbank hervatten samenwerking met Venezuela na jaren

WASHINGTON (ANP/AFP) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) en de Wereldbank hebben de samenwerking met Venezuela weer opgestart. Topvrouw Kristalina Georgieva van het IMF kondigt in een statement aan de betrekkingen met de regering van Venezuela onder het bewind van waarnemend president Delcy Rodríguez te hervatten. Daarmee legitimeren de instellingen de interim-regering verder en creëren ze nieuwe mogelijkheden voor financiële steun.

4 uur geleden