Nagasaki blijft bij weigering Israël bij herdenking kernaanval
NAGASAKI (ANP) - De burgemeester van de Japanse stad Nagasaki volhardt in zijn besluit om de Israëlische ambassadeur niet uit te nodigen voor de herdenking van de kernaanval op zijn stad. Dat zei de bestuurder nadat duidelijk was geworden dat meerdere landen daar bezwaar tegen hebben gemaakt, bericht omroep NHK. De ambassades van de Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk dreigen de plechtigheid te boycotten.
Burgemeester Shiro Suzuki spreekt over een zwaar besluit en zegt dat het niet politiek gemotiveerd is. Hij wil naar eigen zeggen dat de ceremonie rustig kan verlopen. Volgens Suzuki is de herdenking voor zijn stad de belangrijkste dag van het jaar. "Na uitgebreid te hebben stilgestaan bij de kwestie en het risico op een onverwachte situatie, heb ik het besluit genomen de Israëlische ambassadeur niet uit te nodigen."
De burgemeester noemde het teleurstellend dat vertegenwoordigers van sommige andere landen nu ook weg dreigen te blijven. Hij sprak de hoop uit dat zij volgend jaar wel weer meedoen. Het is dan tachtig jaar geleden dat de VS de Japanse steden Hiroshima en Nagasaki bombardeerden met kernwapens tijdens de Tweede Wereldoorlog. De Israëlische ambassadeur Gilad Cohen woonde de herdenking in Hiroshima dit jaar wel bij.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Elk vredesplan om de oorlog in Oekraïne te beëindigen moet de soevereiniteit van dat land waarborgen, zegt de Amerikaanse vicepresident JD Vance op X. De Verenigde Staten hebben een plan opgesteld dat grote concessies van Kyiv eist.
31 minuten geledenHANOI (ANP/AFP) - Het dodental in Vietnam door al weken aanhoudende zware regenval en overstromingen is gestegen naar minstens 55, meldt de regering van het land. Ook wordt nog gezocht naar 13 vermisten.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Republikeins congreslid Marjorie Taylor Greene verlaat op 5 januari het Huis van Afgevaardigden, laat zij weten in een verklaring op X. De aankondiging volgt op een conflict met de Amerikaanse president Donald Trump. Taylor Greene bekritiseerde Trump recent omdat hij zich lang verzette tegen de publicatie van documenten in de Epstein-affaire.
5 uur geledenBELÉM (ANP) - De klimaattop in Belém is bijna voorbij, maar in de teksten die tot dusver naar buiten zijn gekomen en de reacties van onderhandelaars daarop zijn geen grote doorbraken te bespeuren. Laat op de avond (lokale tijd) zijn onderhandelaars nog wel met elkaar in gesprek op de COP30. Eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat) is bijvoorbeeld gaan praten met de voorzitter van de top, André Corrêa do Lago.
6 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft met NAVO-chef Mark Rutte gesproken over "de diplomatieke mogelijkheden" om de oorlog tussen Oekraïne en Rusland te stoppen. Hij zegt in een bericht op X dat hij met Rutte sprak over het 28-puntenplan van zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump. Zelensky beklemtoonde dat hij bereid is "snel, voortvarend en constructief" mee te werken om het plan een succes te maken.
11 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin noemt het conceptvoorstel voor vrede in Oekraïne van zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump een mogelijke basis om tot vrede in Oekraïne te komen. Hij zei dat het Kremlin het zogenoemde 28-puntenplan heeft ontvangen.
12 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft met NAVO-chef Mark Rutte gesproken over "de diplomatieke mogelijkheden" om de oorlog tussen Oekraïne en Rusland te stoppen. Hij zegt in een bericht op X dat hij met Rutte sprak over het 28-puntenplan van zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump. Zelensky beklemtoonde dat hij bereid is "snel, voortvarend en constructief" mee te werken om het plan een succes te maken.
13 uur geleden