Nagasaki blijft bij weigering Israël bij herdenking kernaanval
NAGASAKI (ANP) - De burgemeester van de Japanse stad Nagasaki volhardt in zijn besluit om de Israëlische ambassadeur niet uit te nodigen voor de herdenking van de kernaanval op zijn stad. Dat zei de bestuurder nadat duidelijk was geworden dat meerdere landen daar bezwaar tegen hebben gemaakt, bericht omroep NHK. De ambassades van de Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk dreigen de plechtigheid te boycotten.
Burgemeester Shiro Suzuki spreekt over een zwaar besluit en zegt dat het niet politiek gemotiveerd is. Hij wil naar eigen zeggen dat de ceremonie rustig kan verlopen. Volgens Suzuki is de herdenking voor zijn stad de belangrijkste dag van het jaar. "Na uitgebreid te hebben stilgestaan bij de kwestie en het risico op een onverwachte situatie, heb ik het besluit genomen de Israëlische ambassadeur niet uit te nodigen."
De burgemeester noemde het teleurstellend dat vertegenwoordigers van sommige andere landen nu ook weg dreigen te blijven. Hij sprak de hoop uit dat zij volgend jaar wel weer meedoen. Het is dan tachtig jaar geleden dat de VS de Japanse steden Hiroshima en Nagasaki bombardeerden met kernwapens tijdens de Tweede Wereldoorlog. De Israëlische ambassadeur Gilad Cohen woonde de herdenking in Hiroshima dit jaar wel bij.
Meer uit Buitenland
MAR-A-LAGO (ANP) - De Verenigde Staten gaan zeker twee nieuwe slagschepen bouwen. Dat kondigde de Amerikaanse president Donald Trump maandag aan bij een persconferentie in Mar-a-Lago met defensieminister Pete Hegseth. Uiteindelijk moeten er tussen de 20 en 25 nieuwe schepen worden gebouwd, zei Trump.
16 minuten geledenPALM BEACH (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft maandag gezegd dat de Verenigde Staten Groenland "moeten hebben". Niet vanwege kritieke mineralen, maar om redenen van nationale veiligheid, aldus Trump.
17 minuten geledenALEPPO (ANP/AFP/DPA) - Zeker drie mensen zijn om het leven gekomen door nieuw geweld in Syrië. Troepen van de nieuwe regering raakten in conflict met strijders van de door Koerden aangestuurde SDF-militie. Beide partijen hebben hun troepen opdracht gegeven de strijd te staken.
2 uur geledenCARACAS/MOSKOU (ANP/AFP) - Venezuela geniet Ruslands "volledige steun" in het oplopende conflict met de Verenigde Staten. Dat melden zowel Moskou als de regering van het Zuid-Amerikaanse land, nadat hun buitenlandministers elkaar eerder op de dag telefonisch hadden gesproken.
6 uur geledenABUJA (ANP/AFP) - De laatste leerlingen die werden gevangengenomen bij de massagijzeling bij een katholieke kostschool in Nigeria afgelopen maand, zijn vrijgelaten. Dat meldt de regering in dat land. Begin december werd al een honderdtal scholieren vrijgelaten. Nu gaat het om zo'n 130 leerlingen. In totaal werden 303 kinderen en twaalf personeelsleden gegijzeld. Vijftig van hen wisten kort na de ontvoering te ontsnappen.
7 uur geledenLONDEN (ANP) - Chris Rea is maandagochtend op 74-jarige leeftijd overleden, dat meldt een woordvoerder van zijn familie aan de BBC. De zanger overleed na een kort ziekbed "vredig in het ziekenhuis, omringd door zijn familie", enkele dagen voor Kerstmis.
8 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - De Russische onderhandelingen met de Verenigde Staten over een staakt-het-vuren in Oekraïne verlopen moeizaam. Dat zegt de plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken Sergej Rjabkov volgens staatspersbureau TASS.
8 uur geleden