Nagasaki blijft bij weigering Israël bij herdenking kernaanval
NAGASAKI (ANP) - De burgemeester van de Japanse stad Nagasaki volhardt in zijn besluit om de Israëlische ambassadeur niet uit te nodigen voor de herdenking van de kernaanval op zijn stad. Dat zei de bestuurder nadat duidelijk was geworden dat meerdere landen daar bezwaar tegen hebben gemaakt, bericht omroep NHK. De ambassades van de Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk dreigen de plechtigheid te boycotten.
Burgemeester Shiro Suzuki spreekt over een zwaar besluit en zegt dat het niet politiek gemotiveerd is. Hij wil naar eigen zeggen dat de ceremonie rustig kan verlopen. Volgens Suzuki is de herdenking voor zijn stad de belangrijkste dag van het jaar. "Na uitgebreid te hebben stilgestaan bij de kwestie en het risico op een onverwachte situatie, heb ik het besluit genomen de Israëlische ambassadeur niet uit te nodigen."
De burgemeester noemde het teleurstellend dat vertegenwoordigers van sommige andere landen nu ook weg dreigen te blijven. Hij sprak de hoop uit dat zij volgend jaar wel weer meedoen. Het is dan tachtig jaar geleden dat de VS de Japanse steden Hiroshima en Nagasaki bombardeerden met kernwapens tijdens de Tweede Wereldoorlog. De Israëlische ambassadeur Gilad Cohen woonde de herdenking in Hiroshima dit jaar wel bij.
Meer uit Buitenland
ADDIS ABABA (ANP/AFP) - De Afrikaanse Unie (AU) heeft verklaard dat zij "elke erkenning van Somaliland" afwijst. Israël kondigde eerder aan dat het het afgescheiden Somalische gebied als een soevereine staat beschouwt.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump lijkt niet erg enthousiast over het laatste voorstel van Oekraïne over het pad naar vrede met agressor Rusland, meldt de Amerikaanse nieuwssite Politico. Hij schijnt geen haast te hebben om het plan van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky goed te keuren, aldus Politico na een interview met Trump.
4 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt "klaar" te zijn om een referendum te houden over het plan dat een einde moet maken aan de oorlog in Oekraïne. Dat zegt het staatshoofd tegen nieuwssite Axios. Voorwaarde voor het houden van de volksraadpleging is wel dat Rusland instemt met een staakt-het-vuren van in ieder geval zestig dagen.
7 uur geledenMOSKOU (ANP) - Moskou en Washington zijn dichter bij een oplossing voor het Oekraïne-conflict, maar de partijen moeten nog "de laatste stap zetten". Dat zei de Russische viceminister van Buitenlandse Zaken, Sergej Rjabkov, op de Russische televisie, meldt het Russische persbureau TASS.
8 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP/RTR) - Als eerste land heeft Israël Somaliland erkend als zelfstandige staat. Het land in de Hoorn van Afrika scheidde zich in 1991 af van Somalië. De president van Somaliland sprak over een historisch moment. Tegelijkertijd heeft het islamitische Somaliland Israël erkend, en komen er volledige diplomatieke betrekkingen.
9 uur geledenKUALA LUMPUR (ANP/RTR) - De Maleisische oud-premier Najib Razak (72) moet nog eens vijftien jaar in de gevangenis doorbrengen voor machtsmisbruik en het witwassen van geld in een groot corruptieschandaal rond staatsinvesteringsfonds 1MDB. Hij zit sinds 2022 al een celstraf van zes jaar uit in een andere zaak rond dat fonds.
11 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft bekendgemaakt dat hij zondag de Amerikaanse president Donald Trump ontmoet. Hij voegde eraan toe niet te kunnen zeggen of hun overleg zal leiden tot de ondertekening van akkoorden.
12 uur geleden