
Na zwaar 2022 hopen beleggers op afkoelende inflatie
AMSTERDAM (ANP) - Veel beleggers zullen 2022 hebben afgesloten met een kater, na een jaar waarin veel aandelen aan waarde verloren en Amerikaanse staatsobligaties hun slechtst bekende jaar kenden. De voortekenen voor het nieuwe jaar zijn niet direct heel gunstig, maar mogelijk putten ze hoop uit de minder hevige prijsstijgingen.
De Russische inval in Oekraïne zorgde ervoor dat olie, gas en tal van voedingsmiddelen op de wereldmarkten duurder werden. Centrale banken reageerden op de hoge inflatie met stevige renteverhogingen, en veroorzaakten zo hoofdpijn op de financiële markten.
De AEX leed in 2022 een jaarverlies van ruim 12 procent, na drie eerdere winstjaren op rij. In New York kenden de S&P 500 en techbeurs Nasdaq hun slechtste jaar sinds 2008. Ook op de obligatiemarkten waren de verliezen fors.
Beleid centrale banken
Beleggers die op soepeler beleid van centrale banken hoopten, kregen in december een tegenvaller te verwerken. Zowel de Europese Centrale Bank (ECB) als de Amerikaanse Federal Reserve benadrukten dat de rentes nog wel een tijd omhoog moeten om de inflatie te beteugelen. De Bank of Japan leek zijn beleid van goedkoop geld ook wat te minderen, wat extra schrik aanjoeg.
Een meevaller zou de afkoelende inflatie kunnen zijn. Het is daarnaast de vraag hoe hevig de alom verwachte recessie zal zijn. De ECB rekent op beperkte economische krimp. Daarbij kan het helpen dat in veel landen burgers deels gecompenseerd worden voor de hoge gas- en elektriciteitsrekening.
Verwachtingen en rapporten
In dat licht zullen beleggers ook oog hebben voor de definitieve cijfers van marktonderzoeker S&P Global over de staat van de industrie en dienstensector die volgende week uitkomen. In de Verenigde Staten gaat aan het einde van de week veel aandacht uit naar het banenrapport van de overheid. Als de arbeidsmarkt sterk blijkt te zijn, wijst dat op een veerkrachtige economie.
Dat zou de Fed meer ruimte kunnen geven om de rente te verhogen. Uit de notulen van de vorige rentevergadering van de centralebankenkoepel, die woensdag verschijnen, halen beleggers mogelijk meer aanwijzingen over het te voeren beleid.
Bedrijfscijfers
Wat bedrijfscijfers betreft, staat er weinig op de agenda. Groothandelsbedrijf Sligro maakt zijn omzetcijfers bekend. Daarnaast bieden de resultaten van supermarktketen Jumbo, dat niet beursgenoteerd is, inzicht in de prestaties van de branche als geheel. In de Verenigde Staten presenteert bierbrouwer Constellation Brands de kwartaalcijfers.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP) - Airbus heeft in de eerste helft van dit jaar minder nieuwe vliegtuigen aan klanten geleverd dan vorig jaar. De Europese vliegtuigbouwer kampt onder meer met beperkingen in de productiecapaciteit bij de A320-toestellen door vertragingen bij motorleveringen. De A320-vliegtuigen zijn de bestverkopende toestellen van Airbus.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het UWV krijgt veel meer tijd om te beslissen in zaken waarin een medisch advies van een verzekeringsarts noodzakelijk is. Dat heeft de rechter in Rotterdam geoordeeld in drie zaken.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - JDE Peet's, het moederbedrijf van Douwe Egberts en Pickwick, was woensdag een uitblinker op de aandelenbeurs in Amsterdam na goed ontvangen kwartaalcijfers en vooruitzichten. Chemicaliëndistributeur IMCD kwam juist met tegenvallende resultaten en dook hard omlaag op het Damrak.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Starbucks behoorde woensdag tot de winnaars op de aandelenbeurzen in New York. De koffieketen verkocht afgelopen kwartaal opnieuw minder koffie en snacks, maar de omzet viel desondanks hoger uit dan verwacht. Starbucks kampt al langer met dalende verkopen, onder meer doordat klanten minder besteden na prijsverhogingen en lange wachttijden. De vorig jaar aangetreden topman Brian Niccol probeert daar verandering in te brengen.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De automerken Opel, Peugeot, DS en Citroën van moederconcern Stellantis hebben vanaf 2009 zogenoemde "sjoemeldiesels" op de Nederlandse markt gebracht. Dat oordeelt de rechtbank in Amsterdam in zaken die zijn aangespannen door drie claimstichtingen. Daarbij werden die diesels uitgerust met software waardoor de uitstoot van schadelijke stoffen tijdens testen lager was dan bij gebruik op de weg.
2 uur geledenMUMBAI (ANP) - Tata Steel Nederland heeft in het afgelopen kwartaal meer winst geboekt dan een jaar eerder. Dat meldt het Indiase moederconcern Tata Steel in een cijferpublicatie.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse economie is in het tweede kwartaal licht gegroeid na een minieme krimp in de eerste drie maanden van het jaar. Die opvering van de economie danken de Verenigde Staten vooral aan de afnemende import, wat positief uitwerkt in het cijfer. De binnenlandse vraag nam daarnaast slechts matig toe.
5 uur geleden