Muzieklabel achter Taylor Swift en BTS grootste stijger in AEX
AMSTERDAM (ANP) - Universal Music Group (UMG) wint aan beurswaarde na een duidelijke keuze van de onderneming tegen kunstmatige intelligentie (AI). Het muzieklabel achter onder meer Taylor Swift, Drake en BTS werd op de beurs in Amsterdam woensdagochtend 1,3 procent hoger gezet en was daarmee koploper in de lijst met AEX-fondsen.
Volgens zakenkrant Financial Times, die e-mails inzag over het onderwerp, wil UMG dat streamingdiensten als Spotify, Deezer en Apple Music diensten op basis van AI weren van hun platforms. UMG zou niet willen dat die diensten aan de haal gaan met muziek en teksten van artiesten om daar zelf van te leren hoe ze muziek en tekst moeten genereren.
Beleggers kijken daarnaast sterk uit naar nieuwe Amerikaanse inflatiecijfers die later op de dag naar buiten komen. Als die gunstig uitpakken zou dat kunnen betekenen dat de Federal Reserve het nog rustiger aan kan gaan doen met het verhogen van de rente om de inflatie aan te pakken. Maar voorlopig neemt de markt nog een afwachtende houding aan.
Prosus
De hoofdgraadmeter op de Amsterdamse beurs ging licht lager van start. Kort na de openingsbel noteerde de AEX 0,4 procent in de min op 760,23 punten. De MidKap ging 0,2 procent omlaag tot 936,86 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs wonnen tot 0,2 procent.
Aan het Damrak was Prosus juist een grote verliezer met een min van 4,6 procent. Op de beurs in Hongkong ging techconcern Tencent, waarin de investeerder een groot belang heeft, namelijk flink omlaag. Die koersdaling kwam weer door speculaties dat Prosus de verkoop van aandelen in de Chinese internetgigant zou willen versnellen.
Credit Suisse
In Stockholm maakte Volvo Trucks een koerssprong van 8 procent. De vrachtwagenfabrikant meldde een sterk kwartaal achter de rug te hebben qua verkopen. Daarnaast ziet de onderneming de verstoringen in zijn toeleveringsketen steeds meer afnemen.
In Zürich leverde de grote bank UBS dik 1 procent in. De Zwitserse Nationale Raad, het Lagerhuis van het parlement, heeft tegen de financiële garanties gestemd uit het reddingspakket voor Credit Suisse die door UBS ingelijfd wordt. Daarmee uitten de parlementariërs symbolisch hun onvrede over de manier waarop de Zwitserse regering bij de redding heeft gehandeld, want het ziet er niet naar uit dat alles nog wordt teruggedraaid.
Amerikaanse olie werd 0,2 procent meer waard op 80,69 dollar per vat. Brentolie werd 0,3 procent duurder op 85,84 dollar per vat. De euro was 1,0931 dollar waard, tegen 1,0912 dollar bij het beursslot van dinsdag.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Shell koopt het Canadese energiebedrijf ARC Resources voor 13,6 miljard dollar, meldt het Britse olie- en gasconcern maandag. Het gaat omgerekend om bijna 11,6 miljard euro. Volgens persbureau Bloomberg is het de grootste deal van Shell in meer dan tien jaar.
16 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn maandag voorzichtig geopend. Nu de vredesbesprekingen tussen de Verenigde Staten en Iran lijken vastgelopen, wachten beleggers op een golf aan kwartaalcijfers en commentaar van de Federal Reserve-vergadering deze week. Daarnaast komt de Federal Reserve woensdag met een rentebesluit.
21 minuten geledenPARAMARIBO (ANP) - De staat Suriname, KLM en IATA-reisagenten moeten binnen twee weken evalueren of de commissie op ticketverkoop door Surinaamse reisbureaus moet worden aangepast. Dat heeft de rechter in Paramaribo maandag bepaald in het kort geding dat de luchtvaartmaatschappij in februari aanspande tegen de staat Suriname. Sinds 2008 zijn luchtvaartmaatschappijen verplicht om 6 procent per ticket te betalen aan reisagenten in Suriname. KLM had gevraagd om verlaging of volledige afschaffing van de commissie.
32 minuten geledenREDMOND (ANP/BLOOMBERG) - Microsoft en ChatGPT-maker OpenAI passen hun samenwerking aan. Het techbedrijf heeft aangegeven dat het partnerschap met het belangrijke AI-bedrijf voortaan niet meer exclusief zal zijn en dat afspraken over het delen van inkomsten veranderen.
34 minuten geledenMANNHEIM (ANP/AFP) - Een Duitse maatregel bij tankstations om automobilisten te beschermen tegen de stijgende olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten, heeft het tegenovergestelde effect gehad. Dat zeggen economen van het Mannheimse ZEW-instituut en het Düsseldorf Institute for Competition Economics na onderzoek.
4 uur geledenNEW TAIPEI (ANP/AFP/RTR/DPA) - Een oud-medewerker van het grote Taiwanese chipconcern TSMC moet van een Taiwanese rechtbank tien jaar de cel in voor het stelen van bedrijfsgeheimen. Hij ging na zijn vertrek bij 's werelds grootste chipmaker bij de Japanse rivaal Tokyo Electron aan de slag. Daar maakte hij gebruik van contacten met voormalige collega's om Tokyo Electron te helpen bij het binnenhalen van meer contracten.
4 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De overname van het van oorsprong Chinese AI-bedrijf Manus door Facebook-moederconcern Meta Platforms mag niet doorgaan van China. Chinese autoriteiten blokkeren de deal waarmee 2 miljard dollar is gemoeid, zonder daarvoor een duidelijke reden te noemen.
5 uur geleden