Motie van wantrouwen en motie van afkeuring tegen Yeşilgöz
DEN HAAG (ANP) - In de laatste dagen van haar ministerschap is een motie van wantrouwen ingediend tegen demissionair justitieminister Dilan Yeşilgöz door de SP, Partij voor de Dieren en DENK. GroenLinks-PvdA diende een motie van afkeuring in tegen de VVD-minister, die in ieder geval door Volt wordt gesteund. Dinsdag wordt over beide moties gestemd.
De indieners nemen het Yeşilgöz kwalijk dat ze geen excuses aanbiedt voor het gebruik van onjuiste cijfers over gestapelde nareis van asielzoekers. Ook het feit dat ze bij haar ambtenaren niet om actuele cijfers heeft gevraagd toen er maatschappelijke onrust over ontstond, leidt tot veel onbegrip. De VVD-leider zei vlak voor de verkiezingen in de Volkskrant dat er jaarlijks duizenden verre familieleden van asielzoekers naar Nederland komen. Het gaat om jaarlijks rond de zeventig.
Yeşilgöz erkende in het debat wel dat ze achteraf gezien "een fundamentele fout" had gemaakt, maar ze hield vol dat ze lang niet op de hoogte was van de cijfers. Dat ging er bij haar critici niet in. Het ging haar puur om politiek gewin, vinden ze. De minister en VVD-leider had moeten en kunnen weten dat de cijfers niet correct waren en moeten doorvragen, vinden ze.
Ingediende motie
Yeşilgöz heeft de boel belazerd, beargumenteerde SP-leider Jimmy Dijk de door hem ingediende motie van wantrouwen. Ze heeft daarnaast geen reflectie getoond op wat haar uitspraken hebben veroorzaakt. "Ze kan wel sneren naar de Tweede Kamer, de waarheid als een soort optie zien, alles en iedereen de schuld geven, maar wij laten ons niet voor de gek houden", zei Dijk.
De iets minder zware motie van afkeuring werd door Kati Piri van GroenLinks-PvdA ingediend. "De minister heeft toegegeven dat ze fouten heeft gemaakt, maar geen excuses gemaakt." D66 en Volt noemden het debat "een grote teleurstelling", omdat Yeşilgöz lange tijd een beeld in stand heeft gehouden over veelvuldig misbruik van de asielprocedure terwijl dit niet zo was en daar niet genoeg op reflecteert. D66 beraadt zich nog over steun aan de motie van afkeuring.
Fabels op fabels
Don Ceder van de ChristenUnie sprak van "fabels op fabels" maar steunt beide moties niet. "Die gaan te ver. Ik hoop dat de minister in haar laatste woorden excuses gaat uitspreken." Dat deed ze niet.
De moties zullen waarschijnlijk niet worden gesteund door de toekomstige coalitiepartijen PVV, NSC en BBB. Wel benadrukte ook NSC-Kamerlid Olger van Dijk dat Yeşilgöz "meer had moeten doen om de feiten boven tafel te krijgen".
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De parlementaire enquête over corona gaat volgende week verder met openbare verhoren van toenmalig Tweede Kamervoorzitter Khadija Arib, Jaap van Dissel en Pieter-Jaap Aalbersberg. De week staat in het teken van het begin van de pandemie.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ook premier Rob Jetten schrok van de bedragen die sommige ministeries betaalden voor het inhuren van privéjets, die bewindslieden nodig hadden voor werkreizen. Volgens RTL besteedde de Rijksoverheid de afgelopen vijf jaar bijna 2 miljoen euro aan privévluchten. Vooral het ministerie van Defensie trok hier vaak geld voor uit.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het plan van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu om een groter deel van de Gazastrook te bezetten is "uitermate zorgelijk", zegt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA). Het past volgens hem niet binnen de afspraken die zijn gemaakt over het staakt-het-vuren.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het 'vliegende team' met ambtenaren dat gemeenten moet bijstaan in kwesties rond de asielopvang is inmiddels actief, zegt asielminister Bart van den Brink. Een woordvoerder van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) meldt dat zeker zes gemeenten zich inmiddels hebben gemeld met vragen. Premier Rob Jetten kondigde het team eerder deze maand aan, maar het was onduidelijk hoe het precies te werk zou gaan.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er is geen geld om de verkeersboetes op het huidige niveau te houden, zei justitieminister David van Weel (VVD) voorafgaand aan de ministerraad. De boetes stijgen net zo snel als de inflatie. Als Van Weel de boetes niet laat oplopen, dan komt hij jaarlijks ongeveer 30 miljoen euro tekort op zijn begroting en dat gaat volgens hem ten koste van bijvoorbeeld de politie of de Mobiele Eenheid (ME).
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "Roekeloos" noemt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) het gedrag van Rusland nadat een drone van dat land is neergekomen in het oosten van NAVO-bondgenoot Roemenië. "Het is zorgelijk om te zien", zei hij voor aanvang van de ministerraad.
9 uur geledenTER APEL (ANP) - Asielminister Bart van den Brink heeft het overvolle aanmeldcentrum in Ter Apel donderdagavond onverwachts bezocht en herhaalde daar zijn oproep aan gemeenten elders in het land om snel te komen met opvangplekken. Tijdens zijn bezoek sprak de CDA-bewindsman met medewerkers van het Rode Kruis, asielzoekers die door drukte niet werden toegelaten tot het asielzoekerscentrum, medewerkers van opvangorganisatie COA en burgemeester Jaap Velema.
20 uur geleden