Moord op spyshopmedewerker was 'liveshow voor zijn vrouw'
AMSTERDAM (ANP) - De liquidatie van de 59-jarige Ronald Bakker was "een liveshow voor zijn vrouw". Dat staat in een van de vele, vaak uiterst grove en cynische berichten die de vermoedelijke opdrachtgever en zijn criminele handlangers hebben uitgewisseld voor en na de moord op Bakker, medewerker van een spyshop in Nieuwegein. In het liquidatieproces Marengo was de liquidatie woensdag het eerste zaakdossier dat de rechtbank met de volgens het Openbaar Ministerie betrokken verdachten besprak.
De bespreking kwam neer op een beknopte sessie, omdat de vijf verdachten - onder wie Marengohoofdverdachte Ridouan Taghi - er consequent het zwijgen toe deden. Taghi zou de opdracht voor het vermoorden van Bakker hebben gegeven, omdat de spyshop informatie aan de politie zou hebben verstrekt. Dergelijk 'verraad' zou in de kringen van Taghi stelselmatig met dodelijk geweld zijn vergolden.
Bakker werd op 9 september 2015 bij zijn woning in Huizen vermoord, nadat hij was teruggekeerd van zijn werk in Nieuwegein. Zijn vrouw zat op het moment dat de drie dodelijke schoten werden gelost, met een gebroken been binnen op de bank. Zij zag haar man kort daarna dood in zijn auto zitten.
Klungelige visser
In de weken voorafgaand aan de liquidatie werden Bakkers gangen door vermoedelijke bendeleden in kaart gebracht. In Nieuwegein zat bij de spyshop aan de overkant van het water geruime tijd een klungelige visser, die volgens waarnemingen van getuigen meer met zijn Blackberry in de weer was dan met zijn hengel. Dit was een zogeheten spotter - iemand die een doelwit schaduwt en informatie levert aan de schutter(s).
Justitie beschouwt de voortvluchtige Gerel P. als de man die Bakker heeft doodgeschoten. Hij zou Bakker op een motorfiets zijn gevolgd, om hem kort daarna te liquideren. Hij werd in maart 2017 in Suriname aangehouden, maar wist enkele dagen later te ontsnappen. Sindsdien is hij spoorloos. P. (38) is eerder dit jaar bij verstek veroordeeld tot twintig jaar cel voor voor een dubbele moordpoging bij Noordeloos in 2016.
Bazooka
Na de moord op Bakker zouden er ook plannen zijn gesmeed om met een bazooka op de shop in Nieuwegein te schieten. De zaak moest, zo vatte de rechter dit dossieronderdeel samen, "worden opgeblazen om een boodschap af te geven". Justitie heeft de voorbereidingen voor deze aanslag eveneens op de aanklacht tegen de vijf betrokken verdachten gezet.
In Marengo staan in totaal zeventien verdachten terecht. Alleen Taghi is verdachte in alle dossiers. Hij weigerde woensdag vragen te beantwoorden. Wel liet hij zich ontvallen dat hij niets hoefde te zeggen, omdat de rechtbankvoorzitter zijn gedachten kon lezen. De voorzitter had volgens Taghi op een eerdere zitting te kennen gegeven dat hij "paranormale gaven" had. De voorzitter wuifde het commentaar van Taghi weg.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Politieke partijen gebruiken in hun verkiezingsprogramma's voor de gemeenteraadsverkiezingen regelmatig letterlijke teksten van lobbyisten, zonder dit te vermelden, zegt de Open State Foundation. De organisatie onderzocht in samenwerking met NOS Bureau Regio ruim duizend verkiezingsprogramma's en zo'n 2300 lobbydocumenten uit 37 gemeenten via een geautomatiseerde tekstanalyse.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie is op zoek naar twee verdachten na de explosie bij een kantoorpand op de Amsterdamse Zuidas in de nacht van zondag op maandag. Een politiewoordvoerder zei maandagavond in programma Opsporing Verzocht dat de twee op een fatbike bij het Atrium-gebouw aankwamen.
9 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De actie Serious Request van 3FM heeft 18.848.700 euro opgehaald voor Spieren voor Spieren. Het uiteindelijke eindbedrag werd maandag bekendgemaakt. In de week voor kerst was al een recordbedrag van 18,4 miljoen euro binnengehaald, maar daar is dus meer dan vier ton bijgekomen.
9 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Erasmus MC gaat een "externe meldmogelijkheid" creëren waar medewerkers van de intensivecareafdeling anoniem hun ervaringen kunnen delen over de werkcultuur. Dat laat het ziekenhuis maandag weten, na berichtgeving eerder deze maand van NOS, Nieuwsuur en Rijnmond over een angstcultuur.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Amerikaanse ambassade in Den Haag heeft de explosie op de Zuidas in Amsterdam van afgelopen nacht veroordeeld. De ontploffing gebeurde bij een vestiging van de Amerikaanse Bank of New York Mellon, nadat eerder ook een synagoge in Rotterdam en een joodse school in Amsterdam werden getroffen.
13 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De vier verdachten die zijn aangehouden in verband met de explosie bij de synagoge aan het A.B.N. Davidsplein in Rotterdam blijven de komende veertien dagen in de cel. Het Openbaar Ministerie verdenkt ze van het veroorzaken van een explosie, brandstichting en poging tot brandstichting, allemaal met een terroristisch oogmerk.
13 uur geledenEPE (ANP) - Hackers hebben bij de gemeente Epe ongeveer 600.000 bestanden gestolen. Het gaat om bestanden van verschillende grootte, die samen goed zijn voor ruim 800 gigabyte aan data. Ook persoonlijke gegevens, zoals namen en adressen, zijn gelekt.
13 uur geleden