Moody's overweegt kredietrating regionale banken VS te verlagen
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Kredietbureau Moody's onderzoekt of het de waarderingen voor de kredietwaardigheid van zes regionale Amerikaanse banken moet verlagen. De stap volgt op de onrust in het bankensysteem die is ontstaan door het omvallen van de Amerikaanse Silicon Valley Bank (SVB).
First Republic Bank, Western Alliance Bancorp, Intrust Financial, UMB Financial, Zions Bancorp en Comerica zijn de zes regionale geldschieters die door Moody's opnieuw worden beoordeeld en mogelijke een lagere kredietrating zullen krijgen. Moody's trok daarbij ook zijn rating voor Signature Bank in. Deze cryptobank uit New York werd afgelopen weekeinde gesloten door de Amerikaanse autoriteiten, waarbij de klanten wel hun tegoeden terugkrijgen.
Moody's maakt zich onder meer zorgen over de waardedalingen van de obligaties in de portefeuilles van de banken. SVB kwam namelijk in de problemen doordat de bank obligaties met verlies moest verkopen om geld op te halen, toen een rekeninghouder zijn tegoeden kwam ophalen. Door de sterk gestegen rentes zijn eerder aangekochte obligaties echter minder waard geworden. Zolang de banken deze obligaties aanhouden tot het einde van de looptijd is er niets aan de hand, maar zodra ze voor het einde van de looptijd moeten worden verkocht leidt dat tot daadwerkelijke grote verliezen.
Hard onderuit
De regionale banken gingen maandag dan ook hard onderuit op Wall Street. Het in San Francisco gevestigde First Republic kelderde 62 procent en het in Phoenix gevestigde Western Alliance raakte 47 procent aan waarde kwijt. Comerica uit Dallas zakte 28 procent.
Vooral First Republic is volgens Moody's gevoelig voor een snelle, grote opname van tegoeden door klanten. Bij een dergelijke bankrun zal First Republic mogelijk obligaties moeten verkopen waardoor de zogeheten ongerealiseerde verliezen ofwel de papieren verliezen worden omgezet in werkelijke verliezen.
De voor verkoop beschikbare en tot het einde van de looptijd aangehouden obligaties van First Republic vormden in december meer dan een derde van de buffer die de bank moet aanhouden om eventuele verliezen op te vangen. First Republic heeft al aangegeven dat het zijn financiële positie inmiddels heeft verbeterd en meer heeft gespreid door de toegang tot extra geld van de Federal Reserve en JPMorgan Chase.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een fors verlies gesloten. Ook op andere Europese beurzen waren aanzienlijke minnen te zien, na een verdere stijging van de olieprijzen en de rentes. Beleggers maken zich al een tijdlang zorgen over de door de Iranoorlog gestegen energieprijzen, omdat die de inflatie en leenkosten kunnen stuwen.
6 minuten geledenLONDEN (ANP) - Het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag en verzekeraar Axa hebben hun banden verbroken, meldt de Financial Times (FT). Daarmee bereiden ze zich voor op eventuele Amerikaanse sancties tegen het strafhof. Beide partijen vreesden dat eventuele maatregelen van de VS Axa zouden dwingen de dienstverlening aan het ICC te staken, en dat willen ze voor zijn.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag hoger geopend, opnieuw geholpen door koerswinsten van technologiebedrijven. De beurshandel kreeg vooral steun van een optimistische vooruitblik van chipconcern Micron Technology. Het enthousiasme bij beleggers werd echter wat getemperd door olieprijzen die weer wat opliepen.
2 uur geledenOMMEL (ANP) - De drie vakantieparken van realityster Peter Gillis die gedwongen in de verkoop gaan, kunnen ruim 27 miljoen euro opleveren. Dat is het totaalbedrag dat donderdag bij veilingen is geboden voor de parken, die door schuldeiser Marc van Rooi worden verkocht. Deze vleesondernemer leende in 2023 miljoenen uit aan Gillis' vakantieparkenbedrijf Oostappen Groep, maar die betaalde sinds januari 2025 geen rente meer.
2 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Scheepsbouwer Damen eist bijna 4,7 miljard euro van Duitsland voor het schrappen van de fregattenorder eerder dit jaar. Dat staat in een brief van de advocaat van de Nederlandse scheepsbouwer, meldt het Duitse blad Der Spiegel. Een woordvoerder van Damen bevestigt dat de advocaat de brief heeft gestuurd.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Rabobank en hypotheekdochter Obvion passen de hypotheeknormen per maart 2027 aan. De bank doet dit na intensief overleg met de toezichthouders, die de wens hebben uitgesproken om bepaalde regels te herzien. De nieuwe regels gelden alleen als een klant wil herfinancieren of verhuizen, of bepaalde wijzigingen aan de bestaande hypotheek wil doorvoeren.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie verwijst voor het vrijgeven van eventuele dieselvoorraden naar het Internationaal Energieagentschap (IEA), dat daar vrijdag een vergadering over heeft, aldus een woordvoerder. Daarmee reageert ze op vragen over de Verenigde Staten, die druk zetten op Frankrijk en Duitsland om dieselvoorraden vrij te geven op straffe van een mogelijk exportverbod van Amerikaanse diesel.
4 uur geleden