Moederbedrijf Thuisbezorgd.nl in kopgroep AEX, ABN AMRO onderuit
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index ging woensdag licht vooruit, mede dankzij een stevige koerswinst van Just Eat Takeaway. Het bedrijf achter Thuisbezorgd.nl profiteerde vorig jaar van de strenge coronamaatregelen en boekte flink meer omzet. ABN AMRO en Galapagos moesten het daarentegen ontgelden na het nieuws dat de bank en de biotechnoloog hun plek in de AEX kwijtraken.
Just Eat Takeaway dikte 3 procent aan. Topman Jitse Groen omschreef 2020 als een "uitzonderlijk" jaar voor het bedrijf. Omdat restaurants moesten sluiten en mensen thuis moesten blijven vanwege lockdowns werd vaker eten thuisbezorgd. Ondanks het coronasucces leed de maaltijdbezorger wel een jaarverlies door forse investeringen in de uitbreiding van de organisatie. Voor 2021 rekent Groen op een verdere versnelling van de ordergroei.
De stemming op de Europese aandelenbeurzen was terughoudend na de recente herstelrally. De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 0,1 procent in de plus op 676,05 punten. De MidKap daalde een fractie tot 984,57 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs wonnen tot 0,4 procent. De graadmeter in Londen verloor 0,1 procent.
Unibail sterkste stijger
Sterkste stijger bij de hoofdbedrijven op het Damrak was vastgoedconcern Unibail-Rodamco-Westfield met een plus van 3,2 procent. ABN AMRO sloot de rij met een min van 3 procent en Galapagos verloor 1,1 procent. De twee bedrijven verdwijnen vanaf 22 maart uit de AEX. Chiptoeleverancier Besi (plus 0,1 procent) en verlichtingsproducent Signify (plus 0,1 procent) nemen hun plaats in. De wisseling is het gevolg van de herweging die beursexploitant Euronext jaarlijks uitvoert.
Bpost ging 20 procent onderuit in Brussel. De jaarresultaten van het Belgische postbedrijf vielen flink tegen ondanks dat er meer pakketjes werden verwerkt door de coronapandemie. Ook de vooruitzichten voor 2021 stelden teleur. Branchegenoot PostNL zakte 4 procent in Amsterdam, mede door een adviesverlaging van Kepler Cheuvreux, en was de grootste daler in de MidKap.
In Madrid verloor Inditex 0,9 procent. Het Spaanse moederbedrijf van kledingketens als Zara, Pull & Bear en Bershka had afgelopen jaar veel last van de lockdowns en zag de winst met 70 procent kelderen. Adidas steeg dik 3 procent in Frankfurt. Het Duitse sportkledingmerk wist in het vierde kwartaal van 2020 te herstellen van de coronacrisis.
De euro stond op 1,1892 dollar, tegen 1,1885 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,2 procent duurder op 64,12 dollar. Een vat Brentolie kostte een fractie meer op 67,53 dollar.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP/RTR) - Een grote Duitse brancheorganisatie voor machine- en fabrieksbouw heeft de Europese Commissie opgeroepen maatregelen te nemen tegen het plan van Donald Trump. De Amerikaanse president wil extra importheffingen opleggen aan een aantal Europese landen vanwege het conflict over Groenland.
53 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Democraten in de Amerikaanse Senaat willen met een wetsvoorstel voorkomen dat de door president Donald Trump aangekondigde importheffingen voor acht Europese landen worden ingevoerd. Dat zegt de Democratische fractievoorzitter in de Senaat Chuck Schumer.
7 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De ondernemersorganisatie voor de Nederlandse technologische industrie FME is verontrust over de nieuwe heffingen die de Verenigde Staten Nederland en zeven andere Europese landen wil opleggen. Dat zegt voorzitter Theo Henrar in reactie op de aankondiging van president Donald Trump.
13 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten spelen met de aangekondigde heffingen voor Europese landen vooral China en Rusland in de kaart, zegt EU-buitenlandchef Kaja Kallas. Volgens haar dreigen zowel de VS als Europa hierdoor armer te worden en hebben alleen hun tegenstanders daar baat bij.
13 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De ambassadeurs van alle lidstaten van de Europese Unie komen zondag samen om te praten over de nieuwe Amerikaanse heffingen, meldt voorzitter Cyprus. Een aantal getroffen landen zei eerder al dat ze met een gezamenlijke Europese reactie wilden komen op de tarieven.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Werkgeversorganisatie VNO-NCW kan zich vinden in de EU-reactie op de extra importtarieven die Donald Trump wil opleggen aan Nederland en andere EU-landen die Denemarken en Groenland steunen in hun verzet tegen inlijving door de Verenigde Staten. "We staan achter de boodschap van de Europese Commissie en de Europese Raad", laat een woordvoerster van de werkgeversclub weten.
14 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De aangekondigde heffingen van de Amerikaanse president Donald Trump tegen Europese landen vanwege hun steun aan Groenland, hebben in de Verenigde Staten zelf tot kritische reacties geleid. Niet alleen Democraten, maar ook enkele Republikeinse Congresleden spreken zich openlijk uit tegen Trumps plannen.
14 uur geleden