Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Miranda de Roij uit Heinkenszand is dagelijks bezig met haar kastjes tegen armoede: 'Erg dat dit nodig is'

Miranda de Roij uit Heinkenszand is dagelijks bezig met haar kastjes tegen armoede: 'Erg dat dit nodig is'

HEINKENSZAND - Miranda de Roij uit Heinkenszand heeft sinds een jaar een plantenbieb in haar voortuin om mensen met een kleinere portemonnee ook te laten genieten van tuin- en kamerplanten. Afgelopen najaar plaatste ze er een ruilkast met levensmiddelen en verzorgingsproducten bij en nu komt er ook een officieel Menstruatieproducten uitgiftepunt (MUP). Er blijkt behoefte aan deze manier van armoedebestrijding, want De Roij ziet dagelijks mensen spullen brengen en halen. “Het is eigenlijk te zot voor woorden dat dit nodig is.”

Door een erfelijke ziekte heeft Miranda de Roij sinds enkele jaren een rolstoel nodig en moest ze haar praktijk aan huis opzeggen. Omdat ze veel thuis is, besloot ze voor de reuring een plantenbieb te beginnen. “Ik ben een plantengekkie. Altijd geweest. Op mijn babyfoto lig ik al tussen de planten. Mijn opa was tuinder, dus ik denk dat het in de genen zit.” In haar tuin kunnen mensen planten en stekjes uitzoeken en ruilen voor een ‘oude’ of een kleine donatie, van bijvoorbeeld vijftig cent of een euro. “Daar kan ik weer potgrond van kopen.”

Op deze manier kunnen mensen voor minder geld van planten genieten, zegt De Roij. Ze vroeg op sociale media naar stekjes en kreeg daar veel respons op, vanuit zelfs de overkant en Walcheren. “Speciale planten, zelfs bomen worden er gebracht. Dat is zo leuk. We moeten onze vakantie plannen, omdat we mensen nodig hebben die de plantjes water geven, haha. Gelukkig krijgen we hulp van mijn moeder en de buurvrouw.”

Vorige week heeft De Roij de planten na de winterkou weer buiten gezet. De Borselse wethouder Arno Witkam kwam haar een waardebon brengen waarmee ze vijftig euro korting krijgt op de aankoop van een regenton. De Roij had zich aangemeld voor deze speciale gemeentelijke regeling. In een mum van tijd waren alle tweehonderd bonnen vergeven, vertelde Witkam opgetogen. Borsele wil met de actie hergebruik van regenwater stimuleren, omdat dit goed is voor het milieu. “Het is ook goedkoper dan leidingwater en het bevat meer voedingsstoffen voor planten.” De wethouder zei dat er volgend jaar wellicht weer budget wordt vrijgemaakt voor deze regeling.

Ruilwinkel

Vanwege het succes van de plantenbieb begon De Roij dit najaar de ruilkast voor houdbare levensmiddelen en verzorgings- en schoonmaakproducten. Ook dat loopt storm, vertelt ze. “Ik krijg van alle kanten spullen aangeboden. Je kunt het zo gek niet bedenken of mensen komen het brengen. Zo is er een mevrouw die elke vrijdag een vers brood afgeeft en met kerst heb ik hele kerstpakketten gekregen.” Ook komen er dagelijks mensen langs om gebruik te maken van de ruilkast. De Roij ervaart dat veel mensen zich hiervoor schamen. Ze benadrukt dat dat niet nodig is en mensen welkom zijn om iets mee te nemen. “Ik merk dat mensen de ruilkast laagdrempeliger, anoniemer vinden dan de voedselbank.”

Sinds kort is Hoefbladstraat 86 ook een MUP, voor het ophalen van menstruatieproducten. “Hiermee wil ik meisjes en vrouwen bereiken die geen geld hebben voor menstruatieproducten. Sommigen blijven daardoor als ze ongesteld zijn thuis van school of werk. Dat is toch vreselijk? Ik wil graag op scholen kenbaar maken dat dit uitgiftepunt er is.”

De Roij is onder de indruk van de mensen die spullen komen halen, maar ook van alles dat ze gedoneerd krijgt. “Het geeft me veel voldoening om hiermee bezig te zijn. De mensen bij de ruilkast geef ik hun privacy, maar bij de plantenbieb heb ik gezellige gesprekjes. Planten zijn mijn hobby en het levert me sociale contacten op.”

Meer informatie

De Roij is nog op zoek naar een weerbestendige vitrinekast. Kijk voor meer informatie over het MUP op steun.armoedefonds.nl en over Miranda de Roij op Instagram: Mirans plantenbieb_ruilkast.

Meer uit Beveland

VV Kloetinge viert opening vernieuwde sportvelden Wesselopark

KLOETINGE - Met een feestelijke aftrap hebben VV Kloetinge en de gemeente Goes zaterdag 13 september de vernieuwde sportvelden op sportpark Wesselopark officieel in gebruik genomen. Daarmee werd een traject afgesloten dat al in 2021 begon met de voorbereidingen.

3 uur geleden
Dijkhuisje in Wissenkerke bestaat 100 jaar: drie betrokkenen vertellen.

WISSENKERKE - Het kleine dijkhuisje aan de Oosterschelde bij Wissenkerke bestaat dit jaar precies 100 jaar. Ooit was het een onmisbare werkplek voor de dijkbaas, die vanaf hier de veiligheid van de dijken bewaakte. "Het was vaak penibel, maar ook een mooie tijd," vertelt voormalig dijkbaas Bas van Liere.  In 1970 begon Van Liere bij het waterschap Noord-Beveland. Het werk als dijkbaas betekende lange nachten en barre omstandigheden. "We hadden niet die goede jassen van tegenwoordig. Je stond daar maar in de kou en nattigheid. Als het stormde, vloog het water soms over de kruin en werd het gras zwart van het zout."

6 uur geleden
Goes wil 1,3 miljoen euro uittrekken voor vergroenen binnenstad

GOES - De gemeente Goes wil de komende jaren drie plekken in de binnenstad flink vergroenen: de Zusterstraat, het Bastion en de omgeving van het stadskantoor. Het plan maakt deel uit van het Europese project Cool Neighbourhoods, waarbij Goes samenwerkt met andere steden.

8 uur geleden
John Eggebeen (21) wint goud op EK beroepen

's-GRAVENPOLDER - Elektromonteur John Eggebeen (21) uit 's Gravenpolder heeft goud veroverd op EuroSkills 2025, het Europees kampioenschap beroepen. In het Deense Herning streden ruim 580 jongeren uit 32 landen om de Europese titels in 38 vakrichtingen.

10 uur geleden
Vrachtwagen met kraan in sloot N62 Borssele

BORSSELE - Op het traject van de Westerscheldetunnel is vanmorgen een vrachtwagen met een kraan in een sloot beland. De chauffeur is naar een ziekenhuis vervoerd.

11 uur geleden
Boonman al 70 jaar lid van jubilerend mannenzangkoor PIUS X

OVEZANDE - Mannenzangkoor PIUS X vierde zaterdag 13 september zijn 70-jarig jubileum met een speciale viering in Ovezande. Tijdens de feestavond werd Kees Boonman, die al vanaf de oprichting lid is, geëerd met een uniek erediploma van de Gregoriusvereniging en benoemd tot Mister PIUS X. 

13 uur geleden
Van gevangenschap in Turkije naar een nieuw leven in Goes

GOES - Twee jaar geleden arriveerde de Turkse vluchteling Kamil Özdemir in Nederland. Sinds tien maanden woont hij met zijn vrouw en drie kinderen in het asielzoekerscentrum (AZC) in Goes. Samen bouwen ze stap voor stap aan een nieuw leven. Daarbij krijgen ze hulp van taalcoach Bert Braamse uit Nisse, die hen wegwijs maakt in de Nederlandse taal en cultuur.

15 uur geleden