Ministers voor vergadering: portefeuilles vooraf al verdeeld
DEN HAAG (ANP) - Het beoogd kabinet-Schoof komt maandagochtend bijeen voor de oprichtingsvergadering, waar onder meer de portefeuilles van de bewindslieden verder worden verdeeld. Maar dat is volgens een aantal aanstaand bewindslieden vooraf allemaal al afgesproken, zeggen zij voorafgaand aan de vergadering.
Beoogd minister Barry Madlener (PVV, Infrastructuur en Waterstaat) gaat ervan uit dat het een "makkelijke" vergadering wordt waar vooral handen worden geschud en kopjes koffie worden gedronken. Mona Keijzer (BBB, minister van Volkshuisvesting) en Fleur Agema (PVV, minister van Volksgezondheid) denken er hetzelfde over. "Daar hebben we de afgelopen weken natuurlijk al goed naar gekeken", zegt Agema over de portefeuilleverdeling.
Tijdens eerdere 'constituerende beraden" zoals deze vergadering technisch heet, zijn wel degelijk verregaande afspraken gemaakt. Zo kreeg staatssecretaris Wilma Mansveld (Infrastructuur) in het kabinet-Rutte II de portefeuille openbaar vervoer toebedeeld tijdens de vergadering. Later viel zij over het Fyra-dossier, waar zij verantwoordelijk voor was gemaakt.
Krijgsmacht
Veel laten de aankomend kabinetsleden niet los over de taakverdeling. Op het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat blijft die verdeling "precies hetzelfde", zegt aankomend minister Barry Madlener al wel. Onder het demissionaire kabinet-Rutte ging de minister van Infrastructuur en Waterstaat onder meer over wegen, water en luchtvaart, terwijl de staatssecretaris milieu en openbaar vervoer op zich nam.
Ook op het ministerie van Defensie blijft de taakverdeling "op hoofdlijnen" onveranderd, zegt aankomend minister Ruben Brekelmans. Daarmee zal hijzelf vooral over de inzet van de krijgsmacht gaan, en staatssecretaris Gijs Tuinman over personeel en materieel.
Pensioenen
Femke Wiersma, vanaf dinsdag landbouwminister, wilde nog niet zeggen wat zijzelf gaat doen en welke onderwerpen naar staatssecretaris Jean Rummenie gaan. Stikstof viel eerder onder een ministerspost die op het punt staat te verdwijnen, wie dat dossier oppakt is nog niet duidelijk. "Daar komen jullie later nog achter, denk ik."
De aanstaande minister van Sociale Zaken Eddy van Hijum (NSC) heeft "in goed overleg met Jurgen Nobel, de beoogde staatssecretaris, gekeken wat precies nou waarbij hoort". Het voor NSC uiterst belangrijke onderwerp pensioenen houdt Van Hijum onder zich.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) vindt het "ontzettend dapper dat zoveel Iraniƫrs de straat opgaan om te demonstreren tegen de slechte omstandigheden waarin ze moeten leven". Tegelijk vindt hij het "zorgelijk dat de signalen over repressie toenemen" en "echt onacceptabel" dat daarbij doden en gewonden vallen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Als minderjarigen via internet alcohol bestellen, moet niet alleen de verkoper maar ook de bezorgdienst worden beboet, vindt staatssecretaris Judith Tielen (Jeugd, VVD). De demissionair bewindsvrouw stelt voor om de Alcoholwet daarop aan te passen. De aanscherping is volgens haar nodig omdat jongeren onder de 18 jaar te makkelijk via internet aan bier, wijn of sterke drank komen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Klimaatminister Sophie Hermans (VVD) vindt het "zorgelijk" dat de Verenigde Staten een belangrijk klimaatverdrag van de Verenigde Naties verlaten. Maar de demissionaire bewindsvrouw benadrukte vrijdag voor aanvang van de ministerraad ook dat andere landen, waaronder Nederland, samen blijven optrekken om klimaatverandering tegen te gaan.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Veel leden zijn weggelopen bij Nieuw Sociaal Contract (NSC) nadat de partij is gedecimeerd bij de Tweede Kamerverkiezingen in oktober. Het aantal leden is teruggelopen van zo'n 8000 begin vorig jaar naar 3000, bevestigt partijvoorzitter Reinout van Malenstein na berichtgeving van RTV Oost.
2 dagen geledenHILVERSUM (ANP) - De samenstelling van de coalitie is de "hoofdmoot" van de gesprekken tussen D66, CDA, VVD en informateur Rianne Letschert op landgoed De Zwaluwenberg in Hilversum, zei D66-leider Rob Jetten bij binnenkomst. Daar spreken de partijleiders en de informateur donderdag en vrijdag met elkaar. Jetten toont nog steeds weinig enthousiasme over het idee om JA21 daarbij te betrekken.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Thierry Baudet, oprichter en voormalig fractievoorzitter van Forum voor Democratie, verlaat tijdelijk de Tweede Kamer. Naar eigen zeggen doet hij dat om de campagne voor de gemeenteraadsverkiezingen "in goede banen te leiden". Hij zal "tot de zomer" wegblijven uit de Kamer, eerst om "de campagne te organiseren" en daarna om "alle fracties stabiel in het zadel te helpen". De gemeenteraadsverkiezingen zijn op 18 maart.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Wat Rob Jetten betreft moeten de formerende partijen "de komende dagen of weken de knoop doorhakken" over de manier van samenwerken in een nieuwe coalitie. Dat zegt de D66-leider na zijn eerste gesprek met informateur Rianne Letschert na de kerstvakantie.
4 dagen geleden