Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ministers halen op OVSE-bijeenkomst uit naar Rusland

Ministers halen op OVSE-bijeenkomst uit naar Rusland

VALLETTA (ANP/AFP/DPA/RTR) - Meerdere ministers van Buitenlandse Zaken hebben uitgehaald naar hun Russische ambtgenoot op een bijeenkomst van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE). De Russische minister Sergej Lavrov is bij die top in Malta. Hij werd er onder meer van beschuldigd een oorlogscrimineel te zijn.

Het is voor het eerst dat Lavrov weer in een EU-lidstaat is sinds de Russische inval in Oekraïne bijna drie jaar geleden begon. Hij zat bij de openingsvergadering aan tafel tussen de vertegenwoordigers van San Marino en Roemenië. De Oekraïense minister Andri Sybiha zat aan dezelfde tafel, maar ongeveer tien stoelen verderop.

"Oekraïne blijft vechten voor zijn bestaansrecht. En de Russische oorlogsmisdadiger aan deze tafel moet weten: Oekraïne zal dit recht winnen en gerechtigheid zal zegevieren", verklaarde Sybiha. Hij zei ook dat Rusland "de grootste bedreiging vormt voor onze gemeenschappelijke veiligheid" en herhaalde het Oekraïense standpunt dat Rusland niet langer deel moet uitmaken van de OVSE.

'Nieuwe Koude Oorlog'

De Maltese minister Ian Borg opende het overleg met een oproep aan Rusland om zich terug te trekken uit Oekraïne. "De recente escalaties en aanvallen moeten onmiddellijk stoppen om de weg vrij te maken voor een diplomatiek proces, een dat leidt tot een alomvattende, rechtvaardige en langdurige vrede", benadrukte hij.

Lavrov beschuldigde westerse landen ervan een "nieuwe Koude Oorlog" te beginnen die nu "warm" dreigt te worden. De Amerikaanse minister Antony Blinken zei onder meer dat Lavrov een "tsunami aan desinformatie" verspreidt en dat Moskou zorgt voor een escalatie van de oorlog in Oekraïne. Er klonk ook kritiek van ministers uit andere landen, waaronder Duitsland en Polen.

Meer uit Buitenland

Cyprus overlegt met VK over Britse bases na aanval

NICOSIA (ANP/RTR) - Cyprus is met het Verenigd Koninkrijk in gesprek gegaan over de toekomst van Britse bases op het eiland. Dat zei president Nikos Christodoulides van Cyprus nadat deze maand onrust was ontstaan over een drone-aanval op een van die militaire installaties.

41 minuten geleden
Leider Hezbollah wil geen onderhandelingen tijdens gevechten

BEIROET (ANP/RTR) - De leider van de Libanese sjiitische beweging Hezbollah zegt dat de door Iran gesteunde beweging niet in gesprek gaat met Israël zolang de Israëlische aanvallen op Libanon doorgaan.

43 minuten geleden
Legerchefs dertigtal landen overleggen over 'Hormuz-coalitie'

PARIJS/DEN HAAG (ANP) - De hoogste militair van Nederland en die van een dertigtal vooral Europese landen gaan overleggen over het breken van de Iraanse blokkade van de Straat van Hormuz. Ze komen later deze week bijeen in het Verenigd Koninkrijk, dat het voortouw wil nemen in de nieuwe 'Hormuz-coalitie'.

2 uur geleden
Hongarije ontzegt Kyiv Europees gas om Droezjba-leiding

BOEDAPEST (ANP/RTR) - Hongarije zegt het gastransport naar Oekraïne geleidelijk op te schorten tot er weer olie vloeit door de Droezjba-pijpleiding. Die bij een aanval beschadigde verbinding levert Russische olie via Oekraïne naar onder meer Hongarije. De pijpleiding is al weken een twistpunt tussen de Ruslandgezinde regering van de Hongaarse premier Viktor Orbán en Kyiv.

5 uur geleden
Iraanse ambassadeur in Pakistan rept over basis voor dialoog

SLAMABAD/TEHERAN/ANKARA (ANP/RTR) - Er zijn geen directe of indirecte contacten tussen Iran en de VS volgens de Iraanse ambassadeur in Pakistan, Reza Amiri Moghadam. Hij voegt eraan toe dat bevriende landen proberen een basis te leggen voor een dialoog tussen Teheran en Washington, om een einde te maken aan de oorlog.

5 uur geleden
Spaanse premier: Iranconflict groter risico dan oorlog in Irak

MADRID (ANP/RTR/AFP) - De huidige oorlog in het Midden-Oosten stelt de wereld mogelijk voor "veel grotere" problemen dan de Amerikaanse invasie van Irak in 2003. Dat zei de Spaanse premier Pedro Sánchez tegenover het parlement. "Dit is niet hetzelfde scenario als de illegale oorlog in Irak. We staan voor iets veel ergers, veel ergers, met in potentie gevolgen die veel breder en verder strekken", aldus Sánchez.

6 uur geleden
Twee arrestaties om brandstichting Joodse ambulances Londen

LONDEN (ANP) - De politie heeft in Londen twee mannen aangehouden in verband met de brandstichting in geparkeerde ambulances van een Joodse vrijwilligersorganisatie afgelopen maandag. De zaak wordt gezien als een "antisemitisch haatmisdrijf".

6 uur geleden