Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ministers halen op OVSE-bijeenkomst uit naar Rusland

Ministers halen op OVSE-bijeenkomst uit naar Rusland

VALLETTA (ANP/AFP/DPA/RTR) - Meerdere ministers van Buitenlandse Zaken hebben uitgehaald naar hun Russische ambtgenoot op een bijeenkomst van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE). De Russische minister Sergej Lavrov is bij die top in Malta. Hij werd er onder meer van beschuldigd een oorlogscrimineel te zijn.

Het is voor het eerst dat Lavrov weer in een EU-lidstaat is sinds de Russische inval in Oekraïne bijna drie jaar geleden begon. Hij zat bij de openingsvergadering aan tafel tussen de vertegenwoordigers van San Marino en Roemenië. De Oekraïense minister Andri Sybiha zat aan dezelfde tafel, maar ongeveer tien stoelen verderop.

"Oekraïne blijft vechten voor zijn bestaansrecht. En de Russische oorlogsmisdadiger aan deze tafel moet weten: Oekraïne zal dit recht winnen en gerechtigheid zal zegevieren", verklaarde Sybiha. Hij zei ook dat Rusland "de grootste bedreiging vormt voor onze gemeenschappelijke veiligheid" en herhaalde het Oekraïense standpunt dat Rusland niet langer deel moet uitmaken van de OVSE.

'Nieuwe Koude Oorlog'

De Maltese minister Ian Borg opende het overleg met een oproep aan Rusland om zich terug te trekken uit Oekraïne. "De recente escalaties en aanvallen moeten onmiddellijk stoppen om de weg vrij te maken voor een diplomatiek proces, een dat leidt tot een alomvattende, rechtvaardige en langdurige vrede", benadrukte hij.

Lavrov beschuldigde westerse landen ervan een "nieuwe Koude Oorlog" te beginnen die nu "warm" dreigt te worden. De Amerikaanse minister Antony Blinken zei onder meer dat Lavrov een "tsunami aan desinformatie" verspreidt en dat Moskou zorgt voor een escalatie van de oorlog in Oekraïne. Er klonk ook kritiek van ministers uit andere landen, waaronder Duitsland en Polen.

Meer uit Buitenland

Legerchef: Poetin beveelt opmars troepen in Soemy en Charkiv

MOSKOU (ANP/RTR) - Russische troepen rukken op in de Oekraïense verdedigingslinies en president Vladimir Poetin heeft opdracht gegeven tot uitbreiding van een bufferzone in de Oekraïense regio's Soemy en Charkiv in 2026. Dat heeft de Russische stafchef Valeri Gerasimov tegen Russische persbureaus gezegd.

41 minuten geleden
President Colombia: VS bombardeerden cocaïnefabriek in Venezuela

BOGOTA (ANP) - De Colombiaanse president Gustavo Petro heeft bevestigd dat de Verenigde Staten een cocaïnefabriek hebben gebombardeerd in de havenstad Maracaibo, in het westen van Venezuela.

2 uur geleden
Omstreden verkiezingen Honduras krijgen juridisch vervolg

TEGUCIGALPA (ANP) - Procureur-generaal Johel Zelaya van Honduras heeft aangekondigd binnenkort juridische stappen te ondernemen om de gebeurtenissen tijdens het omstreden verkiezingsproces in het Midden-Amerikaanse land op te helderen.

2 uur geleden
Couppleger Doumbouya wint presidentsverkiezingen in Guinee

CONAKRY (ANP) - Couppleger Mamady Doumbouya heeft de presidentsverkiezingen in het West-Afrikaanse land Guinee gewonnen. Uit voorlopige resultaten blijkt dat de generaal bij de verkiezingen van zondag 86,7 procent van de stemmen behaalde, waardoor een tweede stemronde niet nodig is, aldus de kiescommissie.

4 uur geleden
Isiah Whitlock, bekend als Clay Davis in The Wire, overleden

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse acteur Isiah Whitlock, bekend van zijn rol als de corrupte senator Clay Davis in de serie The Wire, is op 71-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn agent op Instagram bekendgemaakt.

4 uur geleden
Droneaanval Oekraïne raakt gaspijpleiding in Russische havenstad

TUAPSE (ANP) - Een Oekraïense droneaanval heeft schade toegebracht aan de haveninfrastructuur en een gaspijpleiding in een woonwijk van de Russische havenstad Tuapse aan de Zwarte Zee. Dat meldt het operationele hoofdkwartier van de regio Krasnodar via Telegram. Er zouden geen gewonden zijn gevallen.

4 uur geleden
Treinbotsing bij Incastad Machu Picchu eist dode en 40 gewonden

MACHU PICCHU (ANP) - Een frontale botsing tussen twee treinen op de spoorlijn naar Machu Picchu in Peru heeft een dode en minstens 40 gewonden geëist. De overledene was de machinist van een van de twee treinen, aldus het openbaar ministerie in Cusco, de plaats die het dichtst bij de beroemde Incastad ligt.

5 uur geleden