Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ministers halen op OVSE-bijeenkomst uit naar Rusland

Ministers halen op OVSE-bijeenkomst uit naar Rusland

VALLETTA (ANP/AFP/DPA/RTR) - Meerdere ministers van Buitenlandse Zaken hebben uitgehaald naar hun Russische ambtgenoot op een bijeenkomst van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE). De Russische minister Sergej Lavrov is bij die top in Malta. Hij werd er onder meer van beschuldigd een oorlogscrimineel te zijn.

Het is voor het eerst dat Lavrov weer in een EU-lidstaat is sinds de Russische inval in Oekraïne bijna drie jaar geleden begon. Hij zat bij de openingsvergadering aan tafel tussen de vertegenwoordigers van San Marino en Roemenië. De Oekraïense minister Andri Sybiha zat aan dezelfde tafel, maar ongeveer tien stoelen verderop.

"Oekraïne blijft vechten voor zijn bestaansrecht. En de Russische oorlogsmisdadiger aan deze tafel moet weten: Oekraïne zal dit recht winnen en gerechtigheid zal zegevieren", verklaarde Sybiha. Hij zei ook dat Rusland "de grootste bedreiging vormt voor onze gemeenschappelijke veiligheid" en herhaalde het Oekraïense standpunt dat Rusland niet langer deel moet uitmaken van de OVSE.

'Nieuwe Koude Oorlog'

De Maltese minister Ian Borg opende het overleg met een oproep aan Rusland om zich terug te trekken uit Oekraïne. "De recente escalaties en aanvallen moeten onmiddellijk stoppen om de weg vrij te maken voor een diplomatiek proces, een dat leidt tot een alomvattende, rechtvaardige en langdurige vrede", benadrukte hij.

Lavrov beschuldigde westerse landen ervan een "nieuwe Koude Oorlog" te beginnen die nu "warm" dreigt te worden. De Amerikaanse minister Antony Blinken zei onder meer dat Lavrov een "tsunami aan desinformatie" verspreidt en dat Moskou zorgt voor een escalatie van de oorlog in Oekraïne. Er klonk ook kritiek van ministers uit andere landen, waaronder Duitsland en Polen.

Meer uit Buitenland

CNN-oprichter Ted Turner (87) overleden

ATLANTA (ANP) - Ted Turner, de oprichter van de Amerikaanse nieuwszender CNN, is overleden, meldt CNN. Hij werd 87 jaar.

1 uur geleden
Zelensky: Hongarije heeft inhoud waardetransporten teruggegeven

KYIV (ANP) - Hongarije heeft geld en andere bezittingen van de Oschadbank teruggegeven aan Oekraïne, meldt president Volodymyr Zelensky op X. Begin maart werden twee geldauto's in beslag genomen met 40 miljoen dollar, 35 miljoen euro en 9 kilo goud aan boord. Zeven bankmedewerkers werden tijdelijk vastgezet. Volgens de Hongaarse autoriteiten was het een onderzoek naar witwassen.

1 uur geleden
Frans vliegdekschip sorteert voor op hulp Straat van Hormuz

PARIJS (ANP) - Een Frans vliegdekschip en ondersteunende oorlogsschepen maken zich op voor hulp bij het vrijmaken van de Straat van Hormuz. De Charles de Gaulle vaart alvast richting de zeestraat om meteen te kunnen beginnen als de Verenigde Staten en Iran stoppen met vechten, laat het Franse ministerie van Defensie weten.

1 uur geleden
Trump: als Iran niet akkoord gaat, beginnen de bombardementen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt met nieuwe bombardementen op Iran als dat land niet akkoord gaat met Amerikaanse eisen. "Als ze niet instemmen, beginnen de bombardementen", schrijft Trump op zijn Truth Social.

2 uur geleden
Geen enkelband voor Høiby, risico op herhaling strafbare feiten

OSLO (ANP) - Het verzoek van Marius Borg Høiby om zijn voorarrest om te zetten in huisarrest met een enkelband is door de rechtbank in Oslo afgewezen. Dat meldt Noorse persbureau NTB.

4 uur geleden
Belgische minister wijst Amerikaanse ambassadeur opnieuw terecht

ANTWERPEN (ANP) - De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Maxime Prévot, heeft de Amerikaanse ambassadeur in België, Bill White, opnieuw op zijn taken gewezen. White haalde via X opnieuw uit naar de Belgische regering vanwege het besluit van het Antwerpse parket om een zaak over joodse rituele besnijders door de rechter te laten behandelen.

4 uur geleden
Axios: VS denken nabij conceptakkoord einde oorlog Iran te zijn

WASHINGTON (ANP) - Het Witte Huis denkt dicht bij een conceptovereenkomst met Iran te zijn over een einde aan de vijandelijkheden, meldt het Amerikaanse nieuwsmedium Axios op basis van ingewijden. De Amerikanen zouden de komende twee dagen een antwoord van Iran verwachten.

5 uur geleden