Ministers halen op OVSE-bijeenkomst uit naar Rusland
VALLETTA (ANP/AFP/DPA/RTR) - Meerdere ministers van Buitenlandse Zaken hebben uitgehaald naar hun Russische ambtgenoot op een bijeenkomst van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE). De Russische minister Sergej Lavrov is bij die top in Malta. Hij werd er onder meer van beschuldigd een oorlogscrimineel te zijn.
Het is voor het eerst dat Lavrov weer in een EU-lidstaat is sinds de Russische inval in Oekraïne bijna drie jaar geleden begon. Hij zat bij de openingsvergadering aan tafel tussen de vertegenwoordigers van San Marino en Roemenië. De Oekraïense minister Andri Sybiha zat aan dezelfde tafel, maar ongeveer tien stoelen verderop.
"Oekraïne blijft vechten voor zijn bestaansrecht. En de Russische oorlogsmisdadiger aan deze tafel moet weten: Oekraïne zal dit recht winnen en gerechtigheid zal zegevieren", verklaarde Sybiha. Hij zei ook dat Rusland "de grootste bedreiging vormt voor onze gemeenschappelijke veiligheid" en herhaalde het Oekraïense standpunt dat Rusland niet langer deel moet uitmaken van de OVSE.
'Nieuwe Koude Oorlog'
De Maltese minister Ian Borg opende het overleg met een oproep aan Rusland om zich terug te trekken uit Oekraïne. "De recente escalaties en aanvallen moeten onmiddellijk stoppen om de weg vrij te maken voor een diplomatiek proces, een dat leidt tot een alomvattende, rechtvaardige en langdurige vrede", benadrukte hij.
Lavrov beschuldigde westerse landen ervan een "nieuwe Koude Oorlog" te beginnen die nu "warm" dreigt te worden. De Amerikaanse minister Antony Blinken zei onder meer dat Lavrov een "tsunami aan desinformatie" verspreidt en dat Moskou zorgt voor een escalatie van de oorlog in Oekraïne. Er klonk ook kritiek van ministers uit andere landen, waaronder Duitsland en Polen.
Meer uit Buitenland
LONDEN/PARIJS (ANP) - De bondgenoten die Oekraïne willen blijven beschermen tegen Rusland hebben bij de vierde herdenking van de Russische invasie van 2022 hun vastberadenheid nog eens onderstreept. Ze blijven erbij dat ze Oekraïne militaire en andere hulp blijven bieden en veiligheidsgaranties voor na een eventueel bestand, zeggen de drie grote Europese landen die de 'Coalitie van Bereidwilligen' aanvoeren.
27 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Hongarije het EU-stemrecht ontnemen is een besluit dat de regeringsleiders van de EU moeten nemen, niet de Europese Commissie. Dat zei Eurocommissaris Michael McGrath (Rechtsstaat) na persvragen over de blokkades van Hongarije voor een EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne en het 20e sanctiepakket tegen Rusland. De Europese Commissie, het gros van de lidstaten en het Europees Parlement zijn daar laaiend over.
28 minuten geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zal zich "zeker" kandideren voor presidentsverkiezingen in zijn land als de oorlog tegen Rusland tegen die tijd nog aan de gang is. Dat zegt het staatshoofd in een interview met Tagesschau.
39 minuten geledenTUCSON (ANP) - De Amerikaanse tv-presentatrice Savannah Guthrie en haar familie loven een beloning van 1 miljoen dollar uit voor informatie die leidt tot de terugkeer van de verdwenen moeder van Guthrie. Dat maakte de presentatrice bekend in een emotionele videoboodschap op Instagram.
41 minuten geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Een groep internationale hulporganisaties is naar het Israëlische Hooggerechtshof gestapt om een verbod op hun activiteiten in Gaza en op de Westelijke Jordaanoever tegen te houden. Bij de indiening van het verzoekschrift waarschuwen de organisaties voor de "catastrofale gevolgen" die het verbod kan hebben voor burgers.
1 uur geledenROME (ANP/AFP) - Het aantal mensen dat in het door geweld verscheurde Somalië te maken heeft met zeer ernstige voedselonzekerheid is volgens door de VN gesteunde waarnemers sinds begin vorig jaar verdubbeld tot bijna 6,5 miljoen. Somalië telt bijna 20 miljoen inwoners.
2 uur geledenHONGKONG (ANP/RTR) - De ingrijpende zuiveringen in de top van het Chinese leger hebben het waarschijnlijk minder gevechtsklaar gemaakt, stelt een gerenommeerd onderzoeksinstituut. En de campagne, die onder meer China's hoogste twee militairen de kop kostte, is nog niet voorbij, denkt het Internationaal Instituut voor Strategische Studies (IISS).
2 uur geleden