Ministerie: herinvoeren statiegeld lachgascilinders niet mogelijk
DEN HAAG (ANP) - Er komt geen nieuw statiegeldsysteem voor lachgascilinders. Volgens het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat is zo'n regeling niet mogelijk. Afvalbedrijven willen dat het statiegeld op lege cilinders zo snel mogelijk terugkeert.
De Vereniging Afvalbedrijven (VA) maakte vrijdag bij de presentatie van het jaarbericht bekend dat vorig jaar een half miljoen lege cilinders zijn gedumpt bij het afval en in de openbare ruimte. Daarvan zijn er 10.000 in afvalverwerkingsinstallaties ontploft, met levensgevaarlijke situaties tot gevolg. Voorheen werden de cilinders massaal ingeleverd vanwege het statiegeld, dat vaak 30 euro per exemplaar bedroeg. Maar omdat lachgas sinds vorig jaar onder de Opiumwet valt, is die regeling afgeschaft.
Een terugkeer van dat systeem is onmogelijk, laat een woordvoerder van het ministerie weten. Want op illegale producten kan geen statiegeld worden geheven. "De statiegeldregeling was in het leven geroepen door de producenten van de lachgascilinders." Die leveranciers bevinden zich nu in het criminele circuit en zij verkopen voornamelijk wegwerpcilinders die niet aan veiligheidseisen voldoen. De illegale producenten zijn vooral afkomstig uit China, zegt de woordvoerder. De mogelijkheden om daartegen op te treden zijn zeer beperkt.
Gemeenten kunnen wel een "inleverpremie" voor lachgascilinders invoeren, omdat zij verantwoordelijk zijn voor het inzamelen van huishoudelijk afval. Het ministerie raadt dat af omdat dit "lachgasgebruik normaliseert en indirect faciliteert". Het kabinet heeft wel 450.000 euro beschikbaar gesteld voor een proef met nieuwe methodes om lachgascilinders in het afval op te sporen.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Een groep van ruim twintig Europese nieuwsuitgevers heeft Google aangeklaagd bij de rechtbank in Amsterdam. Ze eisen een schadevergoeding van meer dan 640 miljoen euro, omdat ze verliezen zouden hebben geleden door concurrentiebeperkend gedrag van het techconcern rond zijn onlineadvertentietechnologie. Dat meldt de Europese procesfinancier LitFin. Een van de organisaties is FD Mediagroep, het bedrijf achter Het Financieele Dagblad en BNR Nieuwsradio.
57 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Lululemon Athletica ging vrijdag fors onderuit op de beurzen in New York. De Canadees-Amerikaanse sportkledingfabrikant, bekend van yogaleggings, boekte afgelopen kwartaal meer omzet, maar zag de nettowinst dalen. Ook de winstverwachting voor het huidige kwartaal viel lager uit dan gehoopt. Het bedrijf werd daarnaast negatiever over de vooruitzichten voor het hele jaar. Het aandeel werd 9 procent lager gezet.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De werkgelegenheid in de Verenigde Staten is in mei veel sterker gegroeid dan verwacht, ondanks de economische onzekerheid door de oorlog in het Midden-Oosten en sterk gestegen inflatie door de hoge brandstofprijzen. Volgens het Amerikaanse ministerie van Arbeid ging het om een groei met 172.000 banen. Economen hadden in doorsnee op 88.000 nieuwe arbeidsplaatsen gerekend.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Uitkeringsinstantie UWV wordt per 1 september geleid door Abdeluheb Choho. Hij volgt Maarten Camps op die de organisatie na zes jaar gaat verlaten.
2 uur geledenANTWERPEN (ANP/BELGA) - Meerdere schepen in de Antwerpse haven ondervinden vrijdag hinder van een staking van de Belgische zeeloodsen, specialisten die schippers adviseren bij het navigeren door bepaalde gebieden. Rond het middaguur hebben meerdere vertrekkende en aankomende schepen al vertragingen opgelopen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Vakantieparkenuitbater Landal heeft ook vorig jaar met verlies afgesloten. Het bedrijf had na de samensmelting met Roompot hoge reorganisatiekosten en moest ook afschrijvingen doen op de waarde van sommige parken. Tegelijkertijd sneed het door private-equityinvesteerder KKR overgenomen bedrijf verder in de kosten en het personeelsbestand.
3 uur geledenROME (ANP) - De wereldwijde voedselprijzen zijn in mei licht gedaald, nadat ze de maand daarvoor nog het hoogste niveau in ruim drie jaar bereikten. Dat meldt de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO).
4 uur geleden