Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Minister Yesilgöz: 'Maerloo mag persoonlijk bezit ontvangen en panden kopen'

Minister Yesilgöz: 'Maerloo mag persoonlijk bezit ontvangen en panden kopen'

SINT PHILIPSLAND - Demissionair minister Dilan Yesilgöz van Justitie en Veiligheid verklaart dat iedereen persoonlijke bezittingen mag doneren aan vereniging Maerloo, zowel binnenlands als buitenlands. Bovendien heeft de vereniging in Sint Philipsland de vrijheid om panden te kopen, waaronder de enige dorpskroeg in het dorp.

De minister Yesilgöz reageert hiermee op een brief van Michiel van Nispen in de Tweede Kamer. De brief van de SP-raadslid luidt: ‘Een actieve sekte in Zeeland waar mensen worden misleid en waar miljoenen euro’s in omgaan’. De minister geeft aan dat ze op de hoogte is van de vereniging Maerloo in Sint Philipsland, maar zich niet kan en mag uitlaten over eventuele strafrechtelijke maatregelen tegen leden van Maerloo.

Misstanden
“Bij het vermoeden van het plegen van een strafbaar feit, wordt opgetreden door de politie en het OM. Dit hoeft niet te leiden tot een strafrechtelijk onderzoek, maar de activiteiten van een vereniging of stichting kunnen wel worden gestaakt”, meldt Yesilgöz. De minister van Justitie en Veiligheid zegt dat het voor Maerloo is toegestaan om persoonlijke bezittingen van individuen, zoals pensioenen, salarissen en erfenissen, af te nemen, net als het opkopen van vastgoed in het dorp.

Het kabinet bevestigt dat er in Nederland gesloten gemeenschappen bestaan waarbinnen misstanden en strafbare feiten plaatsvinden. Exacte cijfers ontbreken, omdat deze niet worden geregistreerd. De minister geeft aan dat registratie bemoeilijkt wordt door de discussie over de definitie van een ‘sekte’. De minister benadrukt dat de term niet automatisch misstanden of strafbare feiten betekent.

Hulpverlening
Volgens de minister kunnen slachtoffers van sektes en hun naasten drempels ervaren om melding te doen van delicten, bijvoorbeeld vanwege gevoelens van schuld en schaamte. Bekendheid met daders kan ook leiden tot terughoudendheid bij het doen van meldingen. Echter, een dwingende groepscultuur met gesloten karakter kan de drempels verhogen.

Slachtoffers en hun naasten baat bij hulpverlening, zegt Yesilgöz. “Een plek waar ze laagdrempelig via telefoon en chat en desgewenst anoniem terecht kunnen.” De minister wil meer herkenbaarheid voor slachtoffers van dwingende groepsculturen en meer specialistische expertise, maar geen meldpunt.

Meldpunt
Yesilgöz: “Het kabinet kiest nadrukkelijk niet voor het oprichten van een nieuw meldpunt, omdat zo een organisatie onvoldoende omvang heeft om effectief te zijn, niet kan putten uit bestaande samenwerkingsstructuren en zorgt voor verdere versnippering van het zorglandschap. Het streven is de Kamer aan het einde van dit jaar te informeren over de wijze waarop de hulp aan slachtoffers van sekten wordt georganiseerd.”

Om de voorwaarden voor goede hulpverlening aan slachtoffers van sektes en hun familieleden in kaart te brengen worden verkennende gesprekken gevoerd met ervaringsdeskundigen, professionals, wetenschappers en hulporganisaties. Binnen de politie bestaat momenteel geen sekte-eenheid. Wanneer aangifte wordt gedaan wordt dit naar gelang de feiten onderzocht door de afdeling met de benodigde expertise, bijvoorbeeld de zedenrecherche in geval van seksueel misbruik.

Aangifte tegen Maerloo
Het Openbaar Ministerie heeft eind augustus twee leden van de vereniging Maerloo uit Sint Philipsland vervolgd vanwege beschuldigingen van dwang en smaad. Een van de verdachten is Carine Bolijn, de 83-jarige natuurgenezeres en leider van Maerloo. Eén slachtoffer heeft aangifte gedaan van dwang, smaad en het onrechtmatig verkrijgen van grote hoeveelheden geld en waardevolle sieraden.


Lees ook

OM klaagt ‘sekte’ Maerloo uit Sint Philipsland aan voor dwang en smaad

Meer uit Tholen

Bravis Ziekenhuis test oplossing tegen medicijnresten in het rioolwater

WEST-BRABANT/THOLEN - Het Bravis ziekenhuis zet een speciaal IC-filter in om medicijnresten, zoals antibiotica, uit het rioolwater te houden. Het filter wordt ingezet op de Intensive Care en is ontwikkeld in samenwerking met Zereau.

13 uur geleden
Meisje op brommer raakt gewond na botsing met paaltje bij Poortvliet

POORTVLIET - Een minderjarig meisje is dinsdagavond gewond geraakt toen zij met haar brommer ten val kwam op de Kadijk bij Poortvliet. Volgens de politie botste ze daarbij tegen een paaltje.

19 uur geleden
Opgelet: Slaakbrug vanaf donderdagavond tijdelijk dicht vanwege onderhoud

SINT PHILIPSLAND/STEENBERGEN - De Slaakbrug (N257) is van donderdag 28 tot en met vrijdag 29 mei afgesloten vanwege onderhoud. Rijkswaterstaat voert dan werkzaamheden uit aan de voegovergangen en opleggingen. Zowel de hoofdrijbaan als de parallelbaan zijn dicht. Als het werk uitloopt, wordt er doorgewerkt tot en met zaterdag.

20 uur geleden
Woning in Sint-Annaland drie maanden gesloten na vondst 399 hennepplanten

SINT-ANNALAND - Burgemeester Marleen Sijbers heeft besloten een woning met bijbehorend erf aan de Van den Bosstraat in Sint-Annaland voor drie maanden te sluiten. Begin april trof de politie in de woning een professionele hennepkwekerij aan met honderden hennepplanten. De sluiting gaat in op 28 mei.

1 dag geleden
Let op: Op deze dag stuurt de overheid een NL-Alert testbericht naar jouw telefoon

WEST-BRABANT/THOLEN - Maandag 1 juni verstuurt de overheid rond 12:00 uur een NL-Alert testbericht. Zo test de overheid het alarmsysteem om zeker te weten dat NL-Alert werkt in geval van nood. Ook kan je controleren of je een NL-Alert ontvangt bij een noodsituatie. Met de NL- Alert App ontvangen Brabanders aan de grens ook NL-Alerts als zij verbonden zijn met een Belgische zendmast. 

1 dag geleden
V.V. Vosmeer viert 80-jarig bestaan: ‘Gezelligheid én sportiviteit staan voorop’

OUD-VOSSEMEER - Het jaar 2026 staat bij V.V. Vosmeer in het teken van feest; de Vosmeerse voetbalvereniging staat dit jaar uitgebreid stil bij haar 80-jarig bestaan. "Met meer dan 150 leden en nog steeds een toenemend ledenaantal in de afgelopen anderhalf jaar staan we er beter voor dan een aantal jaren geleden. Sportief gezien hebben we er sinds de oprichting in 1946 weleens beter voor gestaan, maar ook hier is een stijgende lijn in te zien. Dit jaar is ons damesteam kampioen geworden en dus gepromoveerd", zo vertelt voorzitter Aike Hommel. Op 3 juli beleeft het jubileumjaar zijn hoogtepunt met een wedstrijd tegen FC de Rebellen, clinics voor de jeugd en een afsluitende feestavond op sportpark De Vossenberg. Al meer dan 50 jaar de vertrouwde thuisbasis van de club.

1 dag geleden
Het Holland Huis in Scherpenisse krijgt beschermde status als rijksmonument

SCHERPENISSE - Het Holland Huis in Scherpenisse wordt aangewezen als rijksmonument. Het Thoolse college vindt de cultuurhistorische waarde van het gebouw dusdanig belangrijk dat het bij de minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap een positief advies heeft uitgebracht voor deze beschermde status.

2 dagen geleden