Minister wil planetarium van Eise Eisinga op werelderfgoedlijst
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat het beroemde planetarium van Eise Eisinga in Franeker op de Werelderfgoedlijst van UNESCO komt. Dat zou volgens demissionair minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap Ingrid van Engelshoven "een wereldwijde erkenning van de bijzondere waarde van dit planetarium" zijn.
Het planetarium werd tussen 1774 en 1781 gebouwd als een betrouwbaar model van het zonnestelsel, voor zover dat bij de Friese zakenman op dat moment bekend was. Hij bouwde het in zijn woonkamer om geruchten te weerleggen dat een bijzondere samenstand van vier planeten en de zon betekende dat de aarde door de zon opgeslokt zou kunnen worden.
Het planetarium is het oudste nog werkende planetarium ter wereld. Er wordt al jaren over gesproken dat het misschien op de Werelderfgoedlijst geplaatst zou moeten worden. In 2015 stelde een onderzoekscommissie nog vast dat er meer onderzoek nodig was voor een succesvolle aanvraag. Op dit moment staan twaalf gebieden, gebouwen en andere stukken erfgoed uit Nederland op de lijst. Het gaat onder meer om de Van Nellefabriek in Rotterdam, de Koloniën van Weldadigheid in Drenthe en de historische binnenstad van Willemstad op Curaçao.
Dinsdag bleek nog dat de Waddenzee deze status dreigt te verliezen vanwege voornemens van de NAM om in de Waddenzee naar gas te boren en plannen om een windpark te bouwen. Het UNESCO Werelderfgoed Centrum wil van het kabinet weten wat er gedaan wordt om het unieke gebied te beschermen. De eerstvolgende internationale vergadering van UNESCO is in juni.
Meer uit Binnenland
AMERSFOORT (ANP) - De NS start een tijdelijke proef met het verstrekken van gratis treinpassen aan mensen met een laag inkomen in de gemeente Amersfoort. De spoorwegdienst stelt dat mensen beter kunnen meedoen in de samenleving als ze gebruik kunnen maken van de trein. "Reizen is vrijheid."
29 minuten geledenDEN BOSCH (ANP) - Bij het pand dat bedoeld is voor alleenstaande minderjarige asielzoekers aan de Beverspijken in Den Bosch is een vernieling aangericht met een explosief. De politie spreekt op X alleen van een explosie in de straat, maar het Brabants Dagblad en Omroep Brabant schrijven dat het om het gebouw gaat waar de asielopvang gepland was.
1 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - Studenten en medewerkers van de Universiteit Maastricht kunnen ook maandag nog geen gebruik maken van de onderwijssoftware Canvas. Dat levert hinder op voor het geven van onderwijs, maar de colleges gaan wel gewoon door, laat de universiteit weten.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De uitbreiding van windenergie op land in Nederland is op een historisch laag niveau. Dat meldt de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO) maandag. Voor dit jaar wordt een daling van het totale opwekvermogen verwacht.
2 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Het vliegtuig met opvarenden van het Nederlandse cruiseschip Hondius is zondag rond 20.30 uur geland op het vliegveld van Eindhoven. Dat ziet een ANP-verslaggever. Het toestel vertrok rond 16.50 uur vanaf Tenerife, waar de passagiers eerder op de dag van het schip waren gehaald.
7 uur geledenTENERIFE (ANP) - Meer dan negentig van de bijna 150 opvarenden van het door het hantavirus getroffen cruiseschip Hondius zullen tegen het einde van zondag zijn geëvacueerd vanaf de Canarische Eilanden. Dat meldt de Spaanse staatssecretaris van Volksgezondheid, Javier Padilla, in een op sociale media gedeelde video.
7 uur geledenPARIJS (ANP) - Een van de Fransen die aan boord was van het Nederlandse cruiseschip Hondius vertoont symptomen van het hantavirus. Dat schrijft de Franse premier Sébastien Lecornu op X. Alle vijf de Fransen die zijn gerepatrieerd vanaf Tenerife zijn in "strikte isolatie geplaatst tot nader order".
9 uur geleden