Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Minister Weerwind: Staat moet boeten voor rol bij adopties

Minister Weerwind: Staat moet boeten voor rol bij adopties

DEN HAAG (ANP) - Als het overduidelijk is dat de Nederlandse staat de fout in is gegaan bij adoptie van kinderen, wil de Staat procedures voorkomen door te schikken. Dat schrijft minister Franc Weerwind voor Rechtsbescherming aan de Tweede Kamer. Wat hem betreft speelt verjaring geen rol.

Ook in zaken waarbij geadopteerden al naar de rechter zijn gestapt, wordt niet meer alleen gekeken naar de verjaringstermijn. "Ervaren misstanden bij adopties kunnen grote en blijvende impact hebben op de levens van betrokkenen. Wanneer bij hen de indruk bestaat dat de overheid daarin een belangrijke rol heeft gehad, is het begrijpelijk dat men zich tot de overheid wendt voor in de eerste plaats erkenning van hun leed, maar ook voor hulp of vergoeding van schade", schrijft Weerwind.

Los van verjaring wordt getoetst aan criteria die door de Hoge Raad zijn opgesteld, waarbij wordt gekeken of het alsnog 'redelijk' en 'billijk' is dat een gedupeerde de Staat dagvaardt. Aan die bredere toets zitten wel grenzen. De feiten worden beoordeeld aan de hand van het "(on)geschreven recht van toentertijd, in het licht van de normen en gebruiken van toen", aldus de minister.

Adopties uit het buitenland worden binnenkort weer opgestart. Begin vorig jaar werden die opgeschort nadat uit onderzoek van de commissie-Joustra was gebleken dat er jarenlang sprake is geweest van "structurele ernstige misstanden". De komende maanden wordt besloten uit welke landen straks weer kinderen mogen worden geadopteerd. Vooruitlopend daarop is per direct besloten dat adoptie vanuit Haïti niet meer mag. De situatie in het land is te onveilig en de overheidsstructuur te kwetsbaar. Het is daarom "niet langer verantwoord om uit Haïti te adopteren".

Strenge eisen

Na het rapport-Joustra kondigde het vorige kabinet begin vorig jaar aan het adoptiestelsel te verbeteren. Weerwind somt in zijn Kamerbrief een groot aantal maatregelen op die misstanden moeten voorkomen. Zo wordt de bemiddeling bij adoptie van kinderen uit het buitenland bij een centrale bemiddelingsorganisatie neergelegd. De overheid stelt daar strenge eisen aan en gaat scherper controleren of daaraan wordt voldaan. Aspirant-adoptiefouders moeten per 1 januari bij die bemiddelingsorganisatie terechtkunnen.

De Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd wordt als toezichthouder aangesteld voor het hele Nederlandse adoptiesysteem en krijgt meer handhavingsmogelijkheden. Welke dat worden en of de huidige wetgeving dat toelaat, wordt nu uitgezocht. Eventuele aanpassingen worden meegenomen in een nieuwe wet over adoptie vanuit het buitenland.

Meer uit Politiek

Positieve reacties op hernieuwde proef met kleiner stembiljet

LEIDEN (ANP) - Meerdere gemeenten waar woensdag met een kleiner biljet kan worden gestemd, krijgen positieve reacties van inwoners. Zo geven stembureaumedewerkers in Leiden aan dat kiezers het kleinere stembiljet "een verbetering" vinden.

18 minuten geleden
Politiek Utrecht wil overleg over aanlijnplicht in wolvengebied

UTRECHT (ANP) - Provinciale Staten van Utrecht willen overleg met Utrechts Landschap en Staatsbosbeheer over de aanlijnplicht voor bosgebieden die grenzen aan de Leusderheide. De beheerders van de terreinen hebben de jaarlijks terugkerende maatregel ingevoerd om confrontaties tussen wolven en honden te voorkomen, maar een aantal fracties zou liever zien dat de aanlijnplicht wordt vervangen door een dringend advies de hond niet los te laten.

1 uur geleden
Opkomstpercentage schommelt begin van de middag rond 20 procent

DEN HAAG (ANP) - De opkomst voor de gemeenteraadsverkiezingen ligt aan het begin van woensdagmiddag in veel gemeenten rond de 20 procent, met uitschieters beide kanten op. Zo heeft in Assen tot 13.00 uur 21 procent van de kiezers zijn of haar stem uitgebracht. In Nijmegen lag het opkomstpercentage rond dat tijdstip op 20,2.

3 uur geleden
Eerdmans stemt met echtgenote in woonplaats Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - Joost Eerdmans van JA21 heeft zijn stem uitgebracht voor de gemeenteraadsverkiezingen. Samen met zijn echtgenote deed hij dit in een stembureau vlak bij metrostation Capelsebrug in de Rotterdamse wijk 's-Gravenland.

7 uur geleden
Van der Plas stemt in buurthuiskamer in Deventer

DEVENTER (ANP) - Caroline van der Plas heeft in Buurthuiskamer Zandweerd in Deventer gestemd voor de gemeenteraadsverkiezingen. Van der Plas' partij BBB doet in haar woonplaats niet mee.

7 uur geleden
Van Baarle (DENK) brengt stem uit in Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - DENK-fractievoorzitter Stephan van Baarle heeft zijn stem uitgebracht voor de gemeenteraadsverkiezingen. Van Baarle deed dit in Verzamelgebouw 't Klooster in Rotterdam-Feijenoord. Op de locatie aan het Afrikaanderplein worden normaal gesproken culturele activiteiten georganiseerd.

7 uur geleden
Paternotte stemt in basisschool in Leiderdorp

LEIDERDORP (ANP) - D66-fractievoorzitter Jan Paternotte heeft in basisschool De Schakel in zijn woonplaats Leiderdorp gestemd. Dit deed hij rond 10.00 uur in een daarvoor ingerichte gymzaal.

8 uur geleden