Minister VS: gesprek Trump-Zelensky in Sint-Pieter hielp bij deal
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent stelt dat de ontmoeting tussen president Donald Trump en zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky in de Sint-Pietersbasiliek heeft bijgedragen aan de afronding van de mineralendeal. Volgens Bessent is de overeenkomst bovendien een sterk signaal aan Rusland dat de Verenigde Staten en Oekraïne op één lijn zitten.
Trump en Zelensky hadden de deal eigenlijk al in februari willen tekenen tijdens een bezoek van de Oekraïense president aan het Witte Huis, maar dat werd een fiasco. Het liep uit op een openlijke ruzie en Zelensky vertrok zonder akkoord.
Sindsdien hadden ze elkaar niet meer ontmoet, tot afgelopen zaterdag. Toen waren beide leiders naar Vaticaanstad gekomen voor de uitvaart van paus Franciscus. Ogenschijnlijk geïmproviseerd werden in de enorme Sint-Pieter twee stoeltjes bij elkaar gezet zodat Zelensky en Trump elkaar kort konden spreken. Het leverde naast historische foto's volgens Bessent dus ook een deal op.
De mineralendeal zorgt ervoor dat de VS een voorkeursbehandeling krijgen bij nieuwe overeenkomsten over Oekraïense grondstoffen. Bessent stelt dat Trump daardoor een sterkere positie heeft als hij met Rusland gaat onderhandelen over vrede in Oekraïne. Bovendien zou de deal een boost moeten geven aan de Oekraïense economie.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - EU-topvrouw Ursula von der Leyen heeft opgetogen gereageerd op de verkiezingsoverwinning van de Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva. "De democratie en het multilateralisme hebben gewonnen in Brazilië", schreef ze in een bericht op X.
38 minuten geledenAMMAN (ANP/RTR/AFP) - De Jordaanse autoriteiten zeggen na een vuurgevecht drie gewapende verdachten te hebben opgepakt van de recente aanslag op een kerk. Ze hadden zich volgens de veiligheidsdienst verstopt in een verlaten pand en weigerden zich over te geven.
50 minuten geledenRIYAD (ANP/AFP) - De Houthi's uit Jemen zeggen zondag opnieuw de internationale luchthaven van de Saudische hoofdstad Riyad te hebben aangevallen. Dat gebeurde enkele uren nadat het vliegverkeer was hervat. Volgens vluchtvolgsite Flightradar24 werd zondag het merendeel van de vluchten geannuleerd.
2 uur geledenBRASÍLIA (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De Braziliaanse senator Flávio Bolsonaro wil de uitslag van de presidentsverkiezingen laten vernietigen. Bolsonaro, die zondag verloor van de linkse president Luiz Inácio Lula da Silva, beschuldigt het hooggerechtshof ervan op het laatste moment de verkiezingsregels te hebben veranderd.
4 uur geledenPORT HURON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de Democratische kandidaat-senator Abdul El-Sayed zondag tijdens een verkiezingsbijeenkomst in Michigan een "jihadist" genoemd. Ook beweerde Trump zonder bewijs dat El-Sayed lid is van de Moslimbroederschap.
4 uur geledenBRASÍLIA (ANP/RTR) - De linkse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft de Braziliaanse presidentsverkiezingen gewonnen. Dat heeft de kiesraad zondag bekendgemaakt. Lula versloeg in de tweede ronde de radicaalrechtse senator Flávio Bolsonaro, de oudste zoon van oud-president Jair Bolsonaro, met 51,76 procent van de stemmen tegen 48,24 procent voor Bolsonaro. Lula begint daarmee aan zijn vierde ambtstermijn.
6 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Na meer dan een maand van protestacties worden vertegenwoordigers van de Franse scholieren maandag om 14.30 uur ontvangen door premier Sébastien Lecornu. Dat melden de organisaties Renouveau lycéen en Les Lycéens!
10 uur geleden