Minister Van der Wal: Nederland was nooit fan van EU-natuurwet
DEN HAAG (ANP) - Het was andere EU-landen al veel langer duidelijk dat Nederland bepaald geen fan was van de natuurherstelwet, zegt demissionair minister Christianne van der Wal tegen de Tweede Kamer. Het demissionaire kabinet kondigde recent aan na een oproep van de Kamer tegen de wet te stemmen, terwijl het eerst nog van plan was de verordening te steunen. Dat voornemen was mede ingegeven door strategische overwegingen, aldus de bewindsvrouw.
Het was een ongekende gang van zaken, erkent de demissionaire natuurminister in debat met de Kamer. De afgelopen maanden hoorde je geen lidstaat over de natuurherstelwet (oorspronkelijk van oud-Eurocommissaris Frans Timmermans). Nederland leek de enige die zich steeds kritisch uitte. Omdat Brussel, ondanks dat een Nederlandse voorstem niet nodig leek, het kabinet toch flink tegemoetkwam, wilde Van der Wal met stemverklaring voorstemmen. "Zodat we ons een betrouwbare partner zouden tonen, ook voor onderhandelingen in de toekomst", verklaart zij in de Kamer.
Maar een oproep van de Kamer, initiatief van NSC en BBB, leidde ertoe dat het kabinet zich toch tegen de wet keerde. Sterker, om aan de opdracht van de Kamer te voldoen is Van der Wal "direct aan de gang gegaan met het zoeken naar een blokkerende minderheid". Inmiddels zijn er inderdaad genoeg landen tegen dat de wet niet kan worden goedgekeurd door de lidstaten.
Stemmen
Toen dat duidelijk werd, is de stemming voorlopig van de agenda gehaald. Ook dat is ongebruikelijk, vertelt Van der Wal. Ze weet niet of en zo ja wanneer er alsnog een stemming wordt ingepland. Haar uiterst voorzichtige inschatting is dat dit niet voor de Europese Parlementsverkiezingen begin juni zal zijn.
Als de wet in stemming wordt gebracht, zal Nederland tegen stemmen. Ook de tegenstem zal overigens gepaard gaan met een stemverklaring.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het nieuwe stelsel om belasting te heffen op het rendement op vermogen ligt "bovenop de stapel" als D66'er Eelco Eerenberg maandag begint als staatssecretaris van Financiën. De vervanger van Nathalie van Berkel - die zich deze week terugtrok na ophef over onjuistheden in haar cv - sprak dit vermoeden uit na zijn kennismaking met aanstaand premier Rob Jetten.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Aankomend premier Rob Jetten (D66) hoort graag "input" van partijen in de Tweede Kamer nu de planbureaus de kabinetsplannen hebben doorgerekend. "Dan kunnen we richting de zomer, als we de definitieve begroting van volgend jaar maken, daar goed naar kijken."
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De coalitie van D66, VVD en CDA investeert onderaan de streep toch niet in ontwikkelingssamenwerking. Hoewel er jaarlijks 257 miljoen euro voor wordt uitgetrokken, gaat ongeveer hetzelfde bedrag de komende jaren vanuit dat potje naar asielopvang. Het Centraal Planbureau en het Planbureau voor de Leefomgeving noemen het een "ombuiging" in de doorrekening.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Caroline van der Plas stopt als partijleider en fractievoorzitter van de BBB. Dat meldt de partij. Tweede Kamerlid Henk Vermeer volgt haar op. Van der Plas blijft wel actief als Kamerlid.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Volgens SP-leider Jimmy Dijk is "precies het tegenovergestelde nodig" van de plannen van de nieuwe coalitie. "Geen doorbraak, alleen afbraak. Het is de wereld op z'n kop", schrijft hij op X met twee tabellen uit de doorrekening van het coalitieakkoord door het Centraal Planbureau en het Planbureau voor de Leefomgeving.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - David van Weel, de aanstaande minister van Justitie en Veiligheid, hoopt op "meer harmonie" in het nieuwe kabinet dan in de vorige coalitie, waarvoor hij ook minister was. Volgens de VVD'er zijn de inhoudelijke verschillen nu minder groot dan tussen zijn partij en de vroegere coalitiepartners PVV, NSC en BBB.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Centraal Planbureau (CPB) ziet in de plannen van coalitiepartijen D66, VVD en CDA een "beperkte verruiming" van de hypotheekrenteaftrek. Het ging in de campagne veel over deze regeling die huizenbezitters bevoordeelt, en die D66 en CDA wilden afbouwen. Op papier verandert de coalitie niets aan de hypotheekrenteaftrek, maar door andere maatregelen gaat er toch meer geld naartoe.
6 uur geleden