Minister Van der Wal: Nederland was nooit fan van EU-natuurwet
DEN HAAG (ANP) - Het was andere EU-landen al veel langer duidelijk dat Nederland bepaald geen fan was van de natuurherstelwet, zegt demissionair minister Christianne van der Wal tegen de Tweede Kamer. Het demissionaire kabinet kondigde recent aan na een oproep van de Kamer tegen de wet te stemmen, terwijl het eerst nog van plan was de verordening te steunen. Dat voornemen was mede ingegeven door strategische overwegingen, aldus de bewindsvrouw.
Het was een ongekende gang van zaken, erkent de demissionaire natuurminister in debat met de Kamer. De afgelopen maanden hoorde je geen lidstaat over de natuurherstelwet (oorspronkelijk van oud-Eurocommissaris Frans Timmermans). Nederland leek de enige die zich steeds kritisch uitte. Omdat Brussel, ondanks dat een Nederlandse voorstem niet nodig leek, het kabinet toch flink tegemoetkwam, wilde Van der Wal met stemverklaring voorstemmen. "Zodat we ons een betrouwbare partner zouden tonen, ook voor onderhandelingen in de toekomst", verklaart zij in de Kamer.
Maar een oproep van de Kamer, initiatief van NSC en BBB, leidde ertoe dat het kabinet zich toch tegen de wet keerde. Sterker, om aan de opdracht van de Kamer te voldoen is Van der Wal "direct aan de gang gegaan met het zoeken naar een blokkerende minderheid". Inmiddels zijn er inderdaad genoeg landen tegen dat de wet niet kan worden goedgekeurd door de lidstaten.
Stemmen
Toen dat duidelijk werd, is de stemming voorlopig van de agenda gehaald. Ook dat is ongebruikelijk, vertelt Van der Wal. Ze weet niet of en zo ja wanneer er alsnog een stemming wordt ingepland. Haar uiterst voorzichtige inschatting is dat dit niet voor de Europese Parlementsverkiezingen begin juni zal zijn.
Als de wet in stemming wordt gebracht, zal Nederland tegen stemmen. Ook de tegenstem zal overigens gepaard gaan met een stemverklaring.
Meer uit Politiek
AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse regering zou excuses moeten maken aan de duizenden Molukse ex-militairen van het Koninklijk Nederlandsch-Indisch Leger (KNIL) en hun gezinnen die in de jaren vijftig gedwongen naar Nederland kwamen. Dat zou "een betekenisvol gebaar" zijn, zeker nu de eerste generatie Molukkers nog in leven is. Dat zei de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema woensdag bij een herdenking van de aankomst van ruim 4000 Molukkers in Amsterdam, 75 jaar geleden.
27 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Hart voor Den Haag zou toch weer met D66 moeten onderhandelen over een coalitie in de hofstad. Dat adviseert Ahmed Aboutaleb dinsdag in zijn eindverslag als verkenner.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De vernielingen aan het gemeentehuis in Loosdrecht zijn "onacceptabel", vindt minister van Binnenlandse Zaken Pieter Heerma (CDA). "Publieke gebouwen zijn van ons allemaal, en daar blijf je van af. Burgemeesters, wethouders en raadsleden moeten hun werk veilig en zonder intimidatie kunnen doen."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Een groep lokale partijen maakt formeel bezwaar tegen Progressief Nederland (PRO), de nieuwe naam van GroenLinks-PvdA. ProVeenendaal heeft samen met acht andere partijen een beroepschrift ingediend bij de Raad van State tegen de goedkeuring van de naamsverandering door de Kiesraad. Ze vinden de naam van de landelijke fusiepartij verwarrend.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - VVD en JA21 gaan door met hun wetsvoorstel om taakstraffen bij geweld tegen hulpverleners te verbieden, bevestigt JA21-leider Joost Eerdmans na berichtgeving door De Telegraaf. Ondanks stevige kritiek van de Raad van State passen de twee partijen het voorstel inhoudelijk niet aan.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) heeft geen begrip voor de bezetting van een deel van de A12 nabij Utrecht. Het stuk snelweg is zaterdag bezet door klimaatactivisten van XR.
4 dagen geledenNICOSIA (ANP) - Het is voor alle EU-leiders "heel helder dat Spanje gewoon volwaardig lid is van de NAVO. En dat blijft ook zo", zei premier Rob Jetten vrijdag na de EU-top in Cyprus. In uitgelekte Amerikaanse plannen staat dat de VS dwarse NAVO-bondgenoten wil straffen, door hen bijvoorbeeld te schorsen. In die mails wordt Spanje genoemd.
4 dagen geleden