
Minister Kuipers: klimaatverandering is een gezondheidscrisis
DUBAI (ANP) - Klimaatverandering is ook een gezondheidscrisis. Die boodschap herhalen gezondheidsministers, onder wie demissionair minister Ernst Kuipers, zondag op de klimaattop in Dubai. Hans Kluge van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) hamerde er ook op in zijn speech op de COP28: "Afgelopen jaar alleen al zijn minstens 62.000 mensen overleden door hittegolven in 35 Europese landen."
Kuipers wil daarom meer onderzoek naar de invloed van het klimaat op de volksgezondheid. "Het heeft een enorme impact", zegt hij op het conferentieterrein in de warme stad in de Verenigde Arabische Emiraten. "En dat gaat nog veel verder dan alleen hittestress of overstromingen." Zo verwijst de demissionaire minister naar onderzoeken die laten zien dat klimaatverandering onder meer invloed heeft op de mentale ontwikkeling van kinderen en in zijn algemeen op de mentale gezondheid. "En ook op de gezondheid van onze longen."
Dat zoveel partijen zondag het effect van klimaatverandering op de gezondheid onderschrijven, is volgens Kuipers erg goed. "Vanuit mijn achtergrond wil ik natuurlijk dat er meer onderzoek naar wordt gedaan", voegt hij toe. "Maar ook betekent het dat er nú actie nodig is." Zo vindt hij dat er internationaal concrete stappen moeten worden gezet om samenwerking en innovatie op te schalen. Kuipers was voorheen onder meer hoogleraar en voorzitter van de raad van bestuur van het Erasmus MC.
Fossiele brandstoffen
Zondag staat de COP28 in het teken van gezondheid. Meer dan 120 landen, waaronder Nederland, hebben een verklaring ondertekend waarin de negatieve impact van klimaatverandering op de volksgezondheid erkend wordt. Het gaat over warmte en luchtverontreiniging, maar critici wijzen erop dat fossiele brandstoffen niet genoemd worden in de verklaring "terwijl die juist de uitstoot veroorzaken". Kuipers kijkt er positiever naar. "Nu zijn er ook landen meegenomen in deze verklaring die hem misschien niet wilden ondertekenen als er iets over fossiele brandstoffen in had gestaan."
Maandag staat de klimaattop in het teken van financiering. Demissionair financiënminister Sigrid Kaag is daarom al aangekomen in Dubai. Ze nam zondag onder meer samen met Kuipers deel aan een paneldiscussie. Ze noemde het een "no-brainer" dat het op de klimaattop over financiering moet gaan.
Meer uit Gezond
DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet trekt 728 miljoen euro uit om gemeenten te compenseren voor de te hoge kosten die ze hebben gemaakt voor de jeugdzorg, en daar is Jeugdzorg Nederland blij mee. Het besluit "zorgt voor tijdelijke financiële rust in de sector", zegt de brancheorganisatie.
1 dag geledenUTRECHT (ANP) - De samenwerking tussen de vier ziekenhuizen die kinderen met aangeboren hartafwijkingen behandelen, moet beter. De centra hebben daar afspraken over gemaakt, maar er zit "te weinig voortgang in de uitvoering", oordeelt de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ).
1 dag geledenSOLNA (ANP) - In Europese ziekenhuizen gaat een gevaarlijke schimmel rond, de Candidozyma auris. Het aantal gevallen neemt snel toe, en in sommige landen kunnen de autoriteiten de verspreiding niet goed meer bijhouden, waarschuwt de Europese gezondheidsdienst ECDC donderdag.
1 week geledenAMSTERDAM (ANP) - Hulpverleners signaleren dat in het illegale circuit wegwerpvapes worden verkocht als 'THC-vapes', maar in werkelijkheid synthetische stoffen uit een lab bevatten die de werkzame stof uit cannabis nabootsen. "Deze stoffen kunnen sterker en langer werken en soms leiden tot ernstige gezondheidsklachten", schrijven verslavingskliniek Jellinek en GGD Amsterdam in een bericht aan professionals die met jongeren werken. Meerdere jongeren zijn de afgelopen tijd onwel geworden door dit soort vapes en hadden medische zorg nodig, bevestigt een woordvoerster van Jellinek.
1 week geledenUTRECHT (ANP) - Bij een ernstig tekort van een medicijn kan de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) voortaan een vrijstelling geven om dat middel uit het buitenland te halen. Dat moet patiënten helpen om het medicijn te kunnen blijven gebruiken.
1 week geledenAMERSFOORT (ANP) - Steeds meer mensen nemen een infuus met vitamine, maar dit kan schadelijk zijn voor de gezondheid, waarschuwt de Nederlandse Vereniging van Diëtisten (NVD). Mensen die langdurig te veel vitamines binnenkrijgen, kunnen onder meer schade aan lever en nieren, gevoelloosheid in handen en voeten en hoofdpijn oplopen.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - De meeste partijen willen een vorm van mondzorg terug in het basispakket. Dat blijkt uit een vergelijking van de verkiezingsprogramma's van partijen die op dit moment in de Tweede Kamer zitten. De plannen variëren van een gratis jaarlijkse tandartscontrole tot het vergoeden van alle mondzorg.
1 week geleden