Minister Knapen voorstander van financiële sancties tegen Polen
DEN HAAG (ANP) - Minister Ben Knapen (Buitenlandse Zaken) zou het goedvinden als de Europese Unie Polen financieel straft, na een uitspraak van het Constitutioneel Tribunaal dat het nationaal recht voor het Europese gaat. Het is volgens de demissionaire minister echter afwachten wat de Europese Commissie precies mág doen. "Ik vind het op een gegeven moment ophoudt met het geduld ja", zegt de bewindsman na de ministerraad. "Maar we moeten ook kijken wat kan en wat mag."
"Het stapelt zich op", zegt Knapen over de situatie in Polen. Hij zinspeelt op het achterhouden van Europese coronagelden die voor Polen zijn bestemd. "Dat zou mijn inzet zijn, dat zou mijn voorkeur hebben. Maar we moeten wel kijken wat mogelijk is." Het is juist nu belangrijk dat de Europese Unie zich "hoe dan ook" aan de regels houdt.
Wel blijft het een lastige situatie met Polen, vindt ook de minister. De Commissie kan het land niet zomaar uit de EU zetten. "Uiteindelijk bestaat de Europese Unie op het feit dat iedereen zich houdt aan de Europese regels. Dus daar moeten we naar terug, linksom of rechtsom."
Knapen verwacht "ergens in de loop van dit jaar" uitspraak van het Europese hof. "Daar wacht de Commissie ook op om volgende stappen te kunnen zetten", zegt de CDA'er. "Het zou kunnen zijn dat dat het moment is waarop echt actie kan worden ondernomen" tegen Polen.
Minister voor Rechtsbescherming Sander Dekker noemt de uitspraak van het Poolse hof "volstrekt onacceptabel. Europees recht gaat altijd boven het nationaal recht".
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Op sociale media spreken meerdere lokale PVV-fracties hun steun uit voor Geert Wilders. Dat is te zien op de Facebookpagina's van de lokale afdelingen, waar vergelijkbare berichten zijn geplaatst met een afbeelding van de PVV-leider. De steun volgt nadat zeven PVV-Kamerleden aankondigden zich af te splitsen van de partij.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Prinses Amalia gaat volgende maand met haar ouders mee naar de Olympische Winterspelen in Italië. De prinses van Oranje vergezelt koning Willem-Alexander en koningin Máxima op 6 februari bij de openingsceremonie en op 7 februari brengt zij met haar ouders een bezoek aan het Olympisch Dorp. Het koningspaar zelf gaat van 5 tot en met 10 februari naar de Spelen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse politie heeft meegewerkt aan het oprollen van een internationale drugsbende waarbij ook Nederlandse burgers betrokken waren. Dat meldt de Europese politie (Europol) woensdag. De bende maakte en verspreidde synthetische drugs.
1 uur geledenHOUTEN (ANP) - In het weekend kunnen mogelijk de schaatsen aan in het noorden van het land, verwacht Weeronline. Vanaf donderdag wordt het in het noordoosten steeds kouder, met overdag maximaal 1 of 2 graden. In de nachten vriest het licht tot matig. Begin volgende week neemt de kans op "schaatspret" ook in het oosten toe.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nergens in Nederland waren automobilisten vorig jaar zo lang onderweg als in Den Haag. Door drukte duurde een rit van 10 kilometer door de stad gemiddeld zo'n 8 minuten langer dan wanneer het verkeer normaal had doorgestroomd. Dat is een vertraging van 51 procent. Navigatiemaker TomTom heeft dat uitgerekend.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De petitie van journalist Teun van de Keuken om het Nederlands elftal weg te laten blijven van het WK komende zomer in de Verenigde Staten, Canada en Mexico heeft de grens van 100.000 ondertekeningen gepasseerd. De petitie kan sinds afgelopen zaterdag worden ondertekend. "Laat ons land en onze voetballers aan de goede kant van de geschiedenis staan. Hou onze jongens thuis", aldus Van de Keuken.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet stelt dit jaar 23 miljoen euro extra beschikbaar voor energiesteun aan Oekraïne. Dat heeft staatssecretaris Aukje de Vries (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingshulp, VVD) bekendgemaakt tijdens een bezoek aan dat land.
17 uur geleden