Minister Knapen voorstander van financiële sancties tegen Polen
DEN HAAG (ANP) - Minister Ben Knapen (Buitenlandse Zaken) zou het goedvinden als de Europese Unie Polen financieel straft, na een uitspraak van het Constitutioneel Tribunaal dat het nationaal recht voor het Europese gaat. Het is volgens de demissionaire minister echter afwachten wat de Europese Commissie precies mág doen. "Ik vind het op een gegeven moment ophoudt met het geduld ja", zegt de bewindsman na de ministerraad. "Maar we moeten ook kijken wat kan en wat mag."
"Het stapelt zich op", zegt Knapen over de situatie in Polen. Hij zinspeelt op het achterhouden van Europese coronagelden die voor Polen zijn bestemd. "Dat zou mijn inzet zijn, dat zou mijn voorkeur hebben. Maar we moeten wel kijken wat mogelijk is." Het is juist nu belangrijk dat de Europese Unie zich "hoe dan ook" aan de regels houdt.
Wel blijft het een lastige situatie met Polen, vindt ook de minister. De Commissie kan het land niet zomaar uit de EU zetten. "Uiteindelijk bestaat de Europese Unie op het feit dat iedereen zich houdt aan de Europese regels. Dus daar moeten we naar terug, linksom of rechtsom."
Knapen verwacht "ergens in de loop van dit jaar" uitspraak van het Europese hof. "Daar wacht de Commissie ook op om volgende stappen te kunnen zetten", zegt de CDA'er. "Het zou kunnen zijn dat dat het moment is waarop echt actie kan worden ondernomen" tegen Polen.
Minister voor Rechtsbescherming Sander Dekker noemt de uitspraak van het Poolse hof "volstrekt onacceptabel. Europees recht gaat altijd boven het nationaal recht".
Meer uit Binnenland
ARNHEM (ANP) - De Amerikaanse rapper Ye, voorheen bekend als Kanye West, kan over ruim een week optreden in het stadion GelreDome in Arnhem. De gemeente heeft een evenementenvergunning verleend voor de beide concerten.
2 uur geledenUITHOORN (ANP) - De voorstanders van een asielopvang in het Noord-Hollandse Uithoorn hebben donderdagavond een einde gemaakt aan hun protest bij het gemeentehuis. Ze vertrokken nadat ze waren belaagd door tegenstanders van de opvang. Die gooiden onder meer met flessen en eieren. Ook werden enkele rookbommen afgestoken. De politie hield de beide groepen uit elkaar.
2 uur geledenUITHOORN (ANP) - Voorstanders en tegenstanders van de komst van een asielzoekerscentrum demonstreren donderdagavond in het Noord-Hollandse Uithoorn. Enkele honderden anti-azc-betogers liepen in een mars vanaf de beoogde locatie van de opvang naar een plein bij het gemeentehuis, waar PVV-leider Geert Wilders ze toesprak.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Afghaanse vrouwen en meisjes die zich als asielzoeker melden in Nederland, maken meer kans om hier te mogen blijven. Door een besluit van asielminister Bart van den Brink komen zij "in verreweg de meeste gevallen" in aanmerking voor een verblijfsvergunning, meldt zijn ministerie.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Energiebedrijven slaan tot nu toe "nauwelijks" gas op voor de komende winter. Dat schrijft klimaat- en energieminister Stientje van Veldhoven (D66) aan de Tweede Kamer. Staatsbedrijf EBN is op verzoek van de minister begonnen met bijvullen, maar dat kan de prijzen voor consumenten en ondernemers opdrijven, waarschuwt zij.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Alle mbo-studenten kunnen uiterlijk in 2028 een bestuursjaar volgen, dus ook minderjarigen. Dat zei onderwijsminister Rianne Letschert (D66) donderdag tijdens een debat. Zo'n bestuursjaar is al mogelijk voor alle studenten aan een hogeschool of universiteit.
6 uur geledenZANDVOORT (ANP) - Het stationsgebied, de middenboulevard en het bijbehorende strand in Zandvoort zijn vanaf donderdag 14.00 uur uitgeroepen tot veiligheidsrisicogebied. Dat bevestigt een woordvoerder na een interview van het programma Nieuws van de Dag met de burgemeester van Zandvoort, David Moolenburgh.
9 uur geleden