Minister doet laatste poging om vuurtoren Den Helder te redden
DEN HAAG (ANP) - De vuurtoren 'Lange Jaap' in Den Helder staat op instorten en demissionair minister Barbara Visser (Infrastructuur) doet een uiterste poging om het bouwwerk te redden. Als de poging mislukt, lijkt sloop nog de enige optie voor Lange Jaap.
Om te bepalen of de toren nog te redden is, moet hij eerst tijdelijk worden gestut en verstevigd. Maar zelfs daarvoor is de vuurtoren te instabiel. Samen met de Rijksdienst voor Cultureel Erfgoed en de gemeente Den Helder gaat Visser kijken of er echt geen manier is om de toren tijdelijk te verstevigen.
Lange Jaap is gemaakt van gietijzer en door jarenlange blootstelling aan weer en wind zijn daarin scheuren ontstaan. De monumentale toren is slecht onderhouden. "Dit had niet mogen gebeuren", schrijft Visser. Sinds september is de omgeving rondom de vuurtoren afgesloten omwille de veiligheid.
De minister heeft vele reacties, waaronder "vele duizenden kaarten", gekregen van liefhebbers die Lange Jaap willen behouden. Visser wil "alles op alles" zetten om snel duidelijkheid te geven over de toekomst van Lange Jaap.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het plan om rechters te verbieden taakstraffen op te leggen bij geweld tegen hulpverleners, krijgt stevige kritiek van de Raad van State. Pas dit voorstel aan of dien het niet in, luidt de boodschap van de belangrijkste kabinetsadviseur aan het kabinet. Die vindt dat de bewegingsvrijheid van rechters en officieren van justitie te veel wordt ingeperkt door dit wetsvoorstel.
32 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Rijksmuseum heeft een nieuwe Rembrandt ontdekt. Het is het schilderij Het visioen van Zacharias in de tempel, uit 1633. Twee jaar diepgaand onderzoek heeft aangetoond dat het echt door Rembrandt is geschilderd, meldt het museum maandag.
37 minuten geledenVUGHT (ANP) - Gedetineerden in de zwaarste gevangenisregimes kunnen hun advocaten weer ontvangen. Een groep van 46 advocaten heeft besloten hun staking op te schorten. Ze hervatten maandag hun bezoeken aan de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught en de vier Afdelingen voor Intensief Toezicht (AIT).
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Mensen voelden zich vaker onveilig in 2025 dan twee jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van een bevolkingsonderzoek over veiligheid. Vorig jaar voelde 37 procent van de mensen zich weleens onveilig, bij het vorige peilmoment in 2023 was dat nog bijna 35 procent.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Bij de ingang van het kantoor van de Deense rederij Maersk aan de Boompjes in Rotterdam zijn in de nacht van zondag op maandag vernielingen aangericht en verschillende ruiten met rode verf beklad. Dat meldt de politie na berichtgeving van Rijnmond. De politie laat weten onderzoek te doen naar het voorval.
2 uur geledenLEIDEN (ANP) - Mensen met een niet-westerse afkomst, zoals Surinaamse en Marokkaanse Nederlanders, zijn nog altijd ondervertegenwoordigd in de registers van donoren van bloed, stamcellen en organen. Omdat de kans op een donormatch het grootst is bij mensen met dezelfde afkomst, hebben patiƫnten met deze achtergrond minder goede overlevingskansen. Daarvoor waarschuwen de Nederlandse Transplantatie Stichting (NTS), de stichting Sanquin Bloedvoorziening en de stichting Matchis. De drie donororganisaties zeggen voor het eerst de handen ineen te slaan om deze kansenongelijkheid aan te pakken.
5 uur geledenERBIL (ANP) - Het Nederlandse consulaat in de hoofdstad van de Koerdische regio in Irak, Erbil, heeft dringend aangeraden hotels in de stad te mijden. In de boodschap wordt gesproken van "onbevestigde signalen over een mogelijke aanslag op hotels in Erbil". De boodschap noemt vier namen van hotels die mogelijk gevaar lopen.
13 uur geleden