Minister Bruins zou eigenlijk meer willen uitgeven aan onderzoek
DEN HAAG (ANP) - Onderwijsminister Eppo Bruins zou eigenlijk meer geld willen uitgeven aan onderzoek en innovatie, maar dat is door de krappe overheidsfinanciën volgens hem niet mogelijk. Hij wil vasthouden aan de Europese norm dat de overheid en het bedrijfsleven 3 procent van de economie (bbp) in onderzoek en innovatie steken. Maar hij geeft toe dat die uit zicht blijft door de bezuinigingen van circa 1 miljard euro op hoger onderwijs. Dat leidde tijdens een debat over onderzoeks- en wetenschapsbeleid weer tot verbazing bij de oppositie.
Onderzoek en innovatie zijn op de lange termijn belangrijk voor de economie, geeft Bruins toe. Mario Draghi, ex-president van de Europese Centrale Bank, heeft onlangs dit punt gemaakt in een rapport dat veel discussie teweeg heeft gebracht in Brussel. Bij De Nederlandsche Bank en de planbureaus zijn vergelijkbare geluiden te horen. "Tegelijkertijd: financiële degelijkheid is ook belangrijk voor de toekomst van ons land", aldus de minister.
Doğukan Ergin (DENK) verbaasde zich erover dat Bruins honderden miljoenen euro's wil bezuinigen en toch vasthoudt aan de norm. "Ja, hoe dan?", vroeg hij zich af. "Ik ben op zoek naar de vraag wat deze op zich mooie woorden waard zijn", zei Luc Stultiens van GroenLinks-PvdA. "We streven naar die norm, maar we doen het lekker niet", concludeerde Sandra Beckerman (SP).
Lastenverlichting
Bruins verdedigde dat het goed is om vast te houden aan de norm zodat een toekomstig kabinet in "vette jaren" gestimuleerd wordt om weer te investeren in onderwijs en innovatie. Hij voegde daaraan toe dat Nederland, sinds de norm is afgesproken, zich hier geen jaar aan heeft gehouden.
Rosanne Hertzberger (NSC) wees erop dat bedrijven lastenverlichting is beloofd in het hoofdlijnenakkoord. Daarom vroeg ze de minister om bedrijven ertoe aan te zetten dat ze meer geld steken in onderzoek en innovatie.
Meer uit Politiek
ANTWERPEN (ANP/BELGA) - Premier Rob Jetten zei tijdens de opening van een hoogspanningsstation in Antwerpen dat Nederland en België meer moeten samenwerken voor stroomproductie. Het gaat volgens Jetten onder meer over waterstof, kern- en windenergie.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Mensen die afgelopen week vanuit Marokko naar de Spaanse exclave Ceuta zijn gegaan en van daaruit eventueel naar Nederland komen om asiel aan te vragen, worden teruggestuurd naar Spanje, schrijft asielminister Bart van den Brink in een brief aan de Tweede Kamer. Volgens de CDA-minister is er voor zover bekend niemand vanuit Ceuta doorgereisd naar Spanje of een ander land.
1 dag geledenAMSTERDAM (ANP) - Premier Rob Jetten moedigt jonge lhbti'ers aan daar openlijk voor uit te komen. Zijn boodschap aan hen "gaat terug naar mijn eigen ervaring toen ik 15, 16 was en dacht: o mijn hemel, ga ik ooit openlijk mezelf durven zijn. Het ís spannend, maar het wordt eigenlijk alleen maar beter zodra je die stap hebt durven zetten. En dat geldt eigenlijk ook nog steeds anno 2026 in Nederland", zei hij tegen een ANP-verslaggever.
3 dagen geledenAMSTERDAM (ANP) - Pride is zowel een feest als een protest. Dat zei burgemeester Femke Halsema zaterdagochtend tegen een ANP-verslaggever voorafgaand aan de Canal Parade.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet vindt dat Spanje "moet doen wat nodig is" om de grens bij de exclave Ceuta, die volledig is omsloten door Marokko, te beschermen. Dat schrijft buitenlandminister Tom Berendsen op X. Binnen 24 uur drongen bijna 50.000 migranten Ceuta binnen, bijvoorbeeld zwemmend via de zee of door over hekken te klimmen.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten heeft de bekladdingen van onder meer huizen in de Brabantse plaats Engelen veroordeeld. "Wat een lelijk vandalisme", aldus de premier in een bericht op X. In Engelen werden eerder deze week woningen en auto's beklad met leuzen tegen de komst van een asielzoekerscentrum in het dorp, dat bij de gemeente Den Bosch hoort.
6 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten spreekt van "een regelrechte aanslag op onze vrije en tolerante samenleving" nadat in Berlijn een automobilist is ingereden op een menigte tijdens de Pride. In een bericht op X heeft hij het over een "afschuwelijke daad van agressie".
1 week geleden