Minister Bruins zou eigenlijk meer willen uitgeven aan onderzoek
DEN HAAG (ANP) - Onderwijsminister Eppo Bruins zou eigenlijk meer geld willen uitgeven aan onderzoek en innovatie, maar dat is door de krappe overheidsfinanciën volgens hem niet mogelijk. Hij wil vasthouden aan de Europese norm dat de overheid en het bedrijfsleven 3 procent van de economie (bbp) in onderzoek en innovatie steken. Maar hij geeft toe dat die uit zicht blijft door de bezuinigingen van circa 1 miljard euro op hoger onderwijs. Dat leidde tijdens een debat over onderzoeks- en wetenschapsbeleid weer tot verbazing bij de oppositie.
Onderzoek en innovatie zijn op de lange termijn belangrijk voor de economie, geeft Bruins toe. Mario Draghi, ex-president van de Europese Centrale Bank, heeft onlangs dit punt gemaakt in een rapport dat veel discussie teweeg heeft gebracht in Brussel. Bij De Nederlandsche Bank en de planbureaus zijn vergelijkbare geluiden te horen. "Tegelijkertijd: financiële degelijkheid is ook belangrijk voor de toekomst van ons land", aldus de minister.
Doğukan Ergin (DENK) verbaasde zich erover dat Bruins honderden miljoenen euro's wil bezuinigen en toch vasthoudt aan de norm. "Ja, hoe dan?", vroeg hij zich af. "Ik ben op zoek naar de vraag wat deze op zich mooie woorden waard zijn", zei Luc Stultiens van GroenLinks-PvdA. "We streven naar die norm, maar we doen het lekker niet", concludeerde Sandra Beckerman (SP).
Lastenverlichting
Bruins verdedigde dat het goed is om vast te houden aan de norm zodat een toekomstig kabinet in "vette jaren" gestimuleerd wordt om weer te investeren in onderwijs en innovatie. Hij voegde daaraan toe dat Nederland, sinds de norm is afgesproken, zich hier geen jaar aan heeft gehouden.
Rosanne Hertzberger (NSC) wees erop dat bedrijven lastenverlichting is beloofd in het hoofdlijnenakkoord. Daarom vroeg ze de minister om bedrijven ertoe aan te zetten dat ze meer geld steken in onderzoek en innovatie.
Meer uit Politiek
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie moet gaan kijken hoe ze AI beter kan toepassen in haar eigen werkprocessen en ambtenarenapparaat. Dat zei voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen maandag bij de presentatie van een rapport over hoe het dagelijks bestuur van de EU beter kan werken.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Stichting Islamitisch Onderwijs moet van staatssecretaris Judith Tielen (Voortgezet Onderwijs) direct verbeteringen doorvoeren op het Cornelius Haga Lyceum in Amsterdam. Het schoolbestuur heeft een zogenoemde aanwijzing gekregen van Tielen, omdat de onderwijskwaliteit niet voldoende is en omdat de Onderwijsinspectie wanbeheer van de directie vaststelde.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - BBB-fractieleider Henk Vermeer en BBB-Kamerlid Femke Wiersma zeggen zondag aan het eind van de middag een "goed gesprek" te hebben gehad met het minderheidskabinet over het belastingplan en het stikstofbeleid. Ze spreken dinsdagavond op het ministerie van Algemene Zaken verder.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het minderheidskabinet gaat opnieuw praten met de oppositie om een "brede meerderheid" te vinden voor het belastingplan. Dat meldt Financiën. Zaterdag overlegden de premier, vicepremiers en bewindslieden van Financiën op het Catshuis over een nieuw voorstel.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Oud-studenten gaan op de lange termijn toch meer dan 2,5 procent rente betalen over hun studielening. D66, VVD en CDA hadden een maximum opgeschreven in het coalitieakkoord, maar onderwijsminister Rianne Letschert constateert in een Kamerbrief dat de gereserveerde 40 miljoen euro per jaar niet genoeg is om de rente voldoende te drukken.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Zorgminister Sophie Hermans heeft als reactie op de verhoging van de zorgpremie door verzekeraar DSW herhaald dat er maatregelen nodig zijn om "de zorg betaalbaar en toegankelijk te houden". De "aanhoudende groeiende vraag naar zorg en de stijgende lonen en prijzen" zijn volgens haar belangrijke oorzaken van de gestegen zorgkosten.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het feit dat veel websites offline zijn gehaald vanwege twee kwetsbaarheden in programmeertaal PHP "heeft impact in onze digitale samenleving", aldus justitieminister David van Weel. Het is de eerste reactie van het kabinet, op het moment dat er al een oplossing beschikbaar is gesteld door PHP.
4 dagen geleden