Minister Bruins zou eigenlijk meer willen uitgeven aan onderzoek
DEN HAAG (ANP) - Onderwijsminister Eppo Bruins zou eigenlijk meer geld willen uitgeven aan onderzoek en innovatie, maar dat is door de krappe overheidsfinanciën volgens hem niet mogelijk. Hij wil vasthouden aan de Europese norm dat de overheid en het bedrijfsleven 3 procent van de economie (bbp) in onderzoek en innovatie steken. Maar hij geeft toe dat die uit zicht blijft door de bezuinigingen van circa 1 miljard euro op hoger onderwijs. Dat leidde tijdens een debat over onderzoeks- en wetenschapsbeleid weer tot verbazing bij de oppositie.
Onderzoek en innovatie zijn op de lange termijn belangrijk voor de economie, geeft Bruins toe. Mario Draghi, ex-president van de Europese Centrale Bank, heeft onlangs dit punt gemaakt in een rapport dat veel discussie teweeg heeft gebracht in Brussel. Bij De Nederlandsche Bank en de planbureaus zijn vergelijkbare geluiden te horen. "Tegelijkertijd: financiële degelijkheid is ook belangrijk voor de toekomst van ons land", aldus de minister.
Doğukan Ergin (DENK) verbaasde zich erover dat Bruins honderden miljoenen euro's wil bezuinigen en toch vasthoudt aan de norm. "Ja, hoe dan?", vroeg hij zich af. "Ik ben op zoek naar de vraag wat deze op zich mooie woorden waard zijn", zei Luc Stultiens van GroenLinks-PvdA. "We streven naar die norm, maar we doen het lekker niet", concludeerde Sandra Beckerman (SP).
Lastenverlichting
Bruins verdedigde dat het goed is om vast te houden aan de norm zodat een toekomstig kabinet in "vette jaren" gestimuleerd wordt om weer te investeren in onderwijs en innovatie. Hij voegde daaraan toe dat Nederland, sinds de norm is afgesproken, zich hier geen jaar aan heeft gehouden.
Rosanne Hertzberger (NSC) wees erop dat bedrijven lastenverlichting is beloofd in het hoofdlijnenakkoord. Daarom vroeg ze de minister om bedrijven ertoe aan te zetten dat ze meer geld steken in onderzoek en innovatie.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Een grote meerderheid van de Tweede Kamer steunt het besluit van het kabinet om het marineschip Zr. Ms. Evertsen naar het oosten van de Middellandse Zee te sturen voor een defensieve missie om Cyprus en NAVO-bondgenoten te beschermen. Dat bleek woensdag tijdens een debat in de Tweede Kamer.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66 deelt de zorgen van veel oppositiepartijen over de gevolgen van de voorgenomen bezuinigingen op de sociale zekerheid voor met name gehandicapten en chronisch zieken. De partij werd daar hard op aangevallen in een Kamerdebat over de begroting van het ministerie van Sociale Zaken.
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bij de komende gemeenteraadsverkiezingen komen de lokale partijen weer als grootste uit de bus, verwacht onderzoeksbureau Ipsos I&O. Van de landelijke partijen maakt GroenLinks-PvdA kans om de grootste te worden, denkt het bureau.
19 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - De BBB stapt in het Europees Parlement over van de centrumrechtse EVP naar de rechtsere partijgroep Europese Conservatieven en Hervormers (ECR). Bij die partijgroep hoort ook de nationalistische en conservatieve partij Fratelli d'Italia van de Italiaanse premier Giorgia Meloni. De EVP is de grootste partij in het Europarlement, waartoe ook voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie behoort.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - In 2027 moet minstens 1 procent minder verloren gaan aan zorgfraude. Dat gaat om 100 miljoen euro, omdat fraude de zorg volgens het Openbaar Ministerie ongeveer 10 miljard euro per jaar kost. De kabinetspartijen D66, VVD en CDA zeiden vorige week tegen een doel te zijn. VVD-Kamerlid Hilde Wendel wil niet dat ambtenaren daarop afgerekend kunnen worden.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De regeringspartijen D66 en CDA erkennen dat zij er niet bij hebben stilgestaan dat hun bezuinigingen op uitkeringen ook gevolgen hebben voor vrouwen met zwangerschapsverlof. "Daar moeten we wat mij betreft wat aan doen", aldus D66-fractievoorzitter Jan Paternotte voor de camera van het AD. CDA-leider Henri Bontenbal is voorzichtiger, maar laat weten er "evenveel moeite" mee te hebben.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft tegen aangekondigde bezuinigingen op de gehandicaptenzorg van het nieuwe kabinet gestemd. Met een minimale meerderheid van 75 tegen 74 sprak de Kamer zich uit tegen de plannen.
1 dag geleden