Minister betreurt het dichthouden van digitaal oorlogsarchief
DEN HAAG (ANP) - Minister Eppo Bruins (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap) "betreurt" het dat het besluit om het Centraal Archief Bijzondere Rechtspleging (CABR) voorlopig niet online toegankelijk te maken "in dit stadium gekomen is". Het beladen oorlogsarchief, met dossiers van ongeveer 425.000 Nederlanders die werden verdacht van collaboratie met de Duitse bezetter, zou vanaf 2 januari stapsgewijs digitaal worden opengesteld, maar dat wordt nu dus uitgesteld.
Bruins besloot hiertoe na een waarschuwingsbrief van de Autoriteit Persoonsgegevens (AP) over privacyrisico's die hij op 26 november ontving. "We zijn pas heel laat op de hoogte gesteld door de AP", zegt de minister over die timing. "Vanuit het perspectief van al die mensen die al zo lang wachten op de informatie die vanaf 2 januari online toegankelijk zou zijn, is de boodschap dat dit wordt uitgesteld natuurlijk heel vervelend."
Het project om het oorlogsarchief digitaal beschikbaar te maken, Oorlog voor de Rechter, startte in 2022. De minister meldt dat de privacyrisico's toentertijd in kaart zijn gebracht en op basis daarvan maatregelen zijn doorgevoerd.
Wetswijziging
Zo zouden de documenten uit het archief straks niet vindbaar zijn via zoekmachines als Google. Ook zouden dossiers van verdachten alleen online komen als vaststaat dat zij zijn overleden. Voor nog levende getuigen of slachtoffers die in de dossiers van de verdachten voorkomen, kon dat alleen op verzoek. Maar die maatregelen blijken nu niet voldoende voor de AP. Over de persoonsgegevens van nog levende mensen in het archief bestaan zorgen.
Bruins is van plan om het archief met een wetswijziging alsnog, zij het op een later moment, voor iedereen online toegankelijk te maken. Het CABR wordt beheerd door het Nationaal Archief, dat weer onder de verantwoordelijkheid van het ministerie van OCW valt.
Meer uit Politiek
GORINCHEM (ANP) - De stempassen voor de herverkiezingen in Gorinchem zijn eerder dan verwacht verstuurd. De gemeente dacht de passen voor de herstemming op 20 april bij alle kiesgerechtigden te bezorgen, maar dat wordt 15 april nadat "samen met de drukker alles op alles is gezet", aldus een gemeentewoordvoerder.
23 uur geledenDEN HAAG/ISLAMABAD (ANP) - Buitenlandminister Tom Berendsen heeft met de bemiddelaar van het staakt-het-vuren in het Midden-Oosten zijn zorgen gedeeld over de schending daarvan in Libanon. Berendsen belde vrijdag met zijn ambtgenoot in Pakistan, dat hielp het bestand tussen Iran en de Verenigde Staten tot stand te brengen.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet trekt eenmalig 350.000 euro uit voor Joodse studenteninitiatieven. "Zodat zij hun eigen culturele tradities en gewoontes op die campussen verder kunnen vormgeven", zei onderwijsminister Rianne Letschert tegen het ANP. Ook komen er gesprekken tussen onderwijsinstellingen en lokale autoriteiten.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vicepremier Dilan Yeşilgöz erkent desgevraagd dat de timing van het bezoek van premier Rob Jetten aan de Amerikaanse president "ongemakkelijk" is. Trump dreigde eerder deze week nog met het vernietigen van de Iraanse beschaving, als dat land niet akkoord ging met het heropenen van de Straat van Hormuz.
1 dag geledenHILVERSUM (ANP) - PvdA-prominent en oud-Kamerlid Rob Oudkerk wil een nieuwe politieke partij oprichten. Hij gaat daarvoor zijn lidmaatschap opzeggen van Progressief Nederland, het nieuwe samenwerkingsverband van PvdA en GroenLinks, zei hij vrijdagochtend bij Goedemorgen Nederland (WNL). Oudkerk mist bij die partij "sociaaldemocratische normen en waarden".
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten (D66) spreekt maandag tijdens zijn bezoek aan de Amerikaanse hoofdstad Washington onder meer met oud-buitenlandminister Mike Pompeo, meldt de Rijksvoorlichtingsdienst in een persbericht. Pompeo was van 2018 tot en met 2021 minister van Buitenlandse Zaken onder president Donald Trump.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De Kamer is ongeduldig als het gaat om de aanpak van het kabinet om de energierekening te verlagen. Oppositiepartijen dringen in een debat aan op onder meer verlaging van de energiebelasting. Coalitiepartijen snappen de urgentie, maar wachten de kabinetsplannen af.
1 dag geleden