Minister betreurt het dichthouden van digitaal oorlogsarchief
DEN HAAG (ANP) - Minister Eppo Bruins (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap) "betreurt" het dat het besluit om het Centraal Archief Bijzondere Rechtspleging (CABR) voorlopig niet online toegankelijk te maken "in dit stadium gekomen is". Het beladen oorlogsarchief, met dossiers van ongeveer 425.000 Nederlanders die werden verdacht van collaboratie met de Duitse bezetter, zou vanaf 2 januari stapsgewijs digitaal worden opengesteld, maar dat wordt nu dus uitgesteld.
Bruins besloot hiertoe na een waarschuwingsbrief van de Autoriteit Persoonsgegevens (AP) over privacyrisico's die hij op 26 november ontving. "We zijn pas heel laat op de hoogte gesteld door de AP", zegt de minister over die timing. "Vanuit het perspectief van al die mensen die al zo lang wachten op de informatie die vanaf 2 januari online toegankelijk zou zijn, is de boodschap dat dit wordt uitgesteld natuurlijk heel vervelend."
Het project om het oorlogsarchief digitaal beschikbaar te maken, Oorlog voor de Rechter, startte in 2022. De minister meldt dat de privacyrisico's toentertijd in kaart zijn gebracht en op basis daarvan maatregelen zijn doorgevoerd.
Wetswijziging
Zo zouden de documenten uit het archief straks niet vindbaar zijn via zoekmachines als Google. Ook zouden dossiers van verdachten alleen online komen als vaststaat dat zij zijn overleden. Voor nog levende getuigen of slachtoffers die in de dossiers van de verdachten voorkomen, kon dat alleen op verzoek. Maar die maatregelen blijken nu niet voldoende voor de AP. Over de persoonsgegevens van nog levende mensen in het archief bestaan zorgen.
Bruins is van plan om het archief met een wetswijziging alsnog, zij het op een later moment, voor iedereen online toegankelijk te maken. Het CABR wordt beheerd door het Nationaal Archief, dat weer onder de verantwoordelijkheid van het ministerie van OCW valt.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De onderhandelaars van D66 en CDA praten maandag onder leiding van informateur Sybrand Buma verder over de formatie. De twee partijen hebben nog ruim een week om samen een document op te stellen dat kan dienen als basis voor de rest van de kabinetsformatie. Op 9 december moet het af zijn, wat volgens de partijen zeker gaat lukken.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Sharon Dijksma verwijt de landelijke politiek "halfhartigheid" in de houding naar het lokale bestuur. De voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) reageerde bij Buitenhof op de advertentie in De Limburger waarin lokale bestuurders protesteren tegen intimidatie.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Frank Rijkaart van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties "houdt overal rekening mee" bij de acties van de Verenigde Staten rond Venezuela. In WNL Op Zondag zei de BBB-bewindsman dat we "niet kunnen denken dat het lekker rustig is voor de eilanden". Hij bedoelt daarmee Aruba, Bonaire en Curaçao die niet ver van Venezuela liggen.
16 uur geledenAPELDOORN (ANP) - De overstap van Eerste Kamerlid Arie Griffioen van BBB naar D66 doet BBB-partijleider Caroline van der Plas pijn. Na afloop van een algemene ledenvergadering in Apeldoorn zei Van der Plas dat ze het moeilijk te begrijpen vindt dat Griffioen overstapt naar D66, een partij die volgens Van der Plas recht tegenover BBB staat.
1 dag geledenAPELDOORN (ANP) - De BBB doet in 29 gemeenten mee aan de gemeenteraadsverkiezingen volgend jaar. De opvallendste gemeente waar de partij meedoet is Amsterdam. In Friesland doen met acht gemeenten de meeste mee.
1 dag geledenBLOEMENDAAL (ANP) - De SP doet met de nieuwe afdeling Bloemendaal-Heemstede mee aan de gemeenteraadsverkiezingen in Bloemendaal. Voormalig voorzitter van de vakbond FNV Tuur Elzinga is de lijsttrekker voor de partij.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Informateur Sybrand Buma heeft via zijn woordvoerder uitspraken genuanceerd die hij eerder vrijdag deed over de kabinetsformatie. Hij zei toen dat de optie van een kabinet met zowel GroenLinks-PvdA als de VVD definitief is "afgevallen". Hij laat nu weten dat hij bedoelde dat de VVD een blokkade heeft opgeworpen voor samenwerking met GroenLinks-PvdA, en dat hij "tot op heden geen reden" heeft "om aan te nemen dat dat is veranderd".
2 dagen geleden