Minister betreurt het dichthouden van digitaal oorlogsarchief
DEN HAAG (ANP) - Minister Eppo Bruins (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap) "betreurt" het dat het besluit om het Centraal Archief Bijzondere Rechtspleging (CABR) voorlopig niet online toegankelijk te maken "in dit stadium gekomen is". Het beladen oorlogsarchief, met dossiers van ongeveer 425.000 Nederlanders die werden verdacht van collaboratie met de Duitse bezetter, zou vanaf 2 januari stapsgewijs digitaal worden opengesteld, maar dat wordt nu dus uitgesteld.
Bruins besloot hiertoe na een waarschuwingsbrief van de Autoriteit Persoonsgegevens (AP) over privacyrisico's die hij op 26 november ontving. "We zijn pas heel laat op de hoogte gesteld door de AP", zegt de minister over die timing. "Vanuit het perspectief van al die mensen die al zo lang wachten op de informatie die vanaf 2 januari online toegankelijk zou zijn, is de boodschap dat dit wordt uitgesteld natuurlijk heel vervelend."
Het project om het oorlogsarchief digitaal beschikbaar te maken, Oorlog voor de Rechter, startte in 2022. De minister meldt dat de privacyrisico's toentertijd in kaart zijn gebracht en op basis daarvan maatregelen zijn doorgevoerd.
Wetswijziging
Zo zouden de documenten uit het archief straks niet vindbaar zijn via zoekmachines als Google. Ook zouden dossiers van verdachten alleen online komen als vaststaat dat zij zijn overleden. Voor nog levende getuigen of slachtoffers die in de dossiers van de verdachten voorkomen, kon dat alleen op verzoek. Maar die maatregelen blijken nu niet voldoende voor de AP. Over de persoonsgegevens van nog levende mensen in het archief bestaan zorgen.
Bruins is van plan om het archief met een wetswijziging alsnog, zij het op een later moment, voor iedereen online toegankelijk te maken. Het CABR wordt beheerd door het Nationaal Archief, dat weer onder de verantwoordelijkheid van het ministerie van OCW valt.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De aanpak van de armoede door het nieuwe kabinet zal beter moeten, aldus premier Rob Jetten. Uit een doorrekening van het regeerakkoord door het Centraal Planbureau (CPB) bleek dat het beleid van D66, VVD en CDA zal leiden tot meer armoede.
7 uur geledenDEN HAAG/WASHINGTON (ANP) - Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) heeft maandag kort na zijn aantreden gesproken met zijn Amerikaanse collega Marco Rubio. Dat meldde een woordvoerder van de Amerikaanse bewindsman.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft al enkele uren na zijn aantreden gebeld met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Jetten verzekerde Zelensky dat Nederland Oekraïne onverminderd blijft steunen.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Mona Keijzer, Tweede Kamerlid en tot maandag vicepremier namens haar partij, stapt uit de BBB. In een interview met De Telegraaf zegt zij verder te gaan als zelfstandig Kamerlid. Keijzer zegt dat zij partijleider en -oprichter Caroline van der Plas zou opvolgen, maar dat in plaats daarvan Henk Vermeer het partijleiderschap kreeg. Zij noemt dat in De Telegraaf "een grote vertrouwensbreuk".
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het pas beëdigde kabinet-Jetten is maandagmiddag voor het eerst in functie bijeengekomen voor een ministerraad. De ministers en staatssecretarissen nemen daar een definitief besluit over de precieze taakverdeling op de ministeries. Zaterdag hebben zij daar ook al over overlegd.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De nieuwe ministers en staatssecretarissen zijn maandagmiddag verwelkomd op hun ministeries door hun voorgangers. Daar hebben ze door een handtekening te zetten officieel het beheer van het ministerie overgenomen.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De premiers van België en Luxemburg hebben Rob Jetten gefeliciteerd met zijn aantreden als hun ambtsgenoot. "In een tijd van gezamenlijke Europese uitdagingen is een krachtige Benelux-samenwerking essentieel", schrijft de Belgische premier Bart De Wever op X. Hij pleit voor nauwere samenwerking, "in de geest van ons gedeeld verleden".
14 uur geleden