Minister: alleen bij veilig alternatief geen sneltestplicht KLM
DEN HAAG (ANP) - KLM moet zelf met een veilig alternatief voor de verplichte sneltest voor crewleden komen, zegt minister Cora van Nieuwenhuizen (Luchtvaart). "Ik laat het echt even aan de KLM en het RIVM. Als zij samen een veilige manier weten te vinden, ben ik er heel erg blij mee", zegt de bewindsvrouw. "Maar als dat niet zo is, kunnen we dat risico niet nemen."
Zelf gaat de bewindsvrouw zich niet actief met de situatie bemoeien. KLM weet volgens haar zelf het beste hoe ze tot een werkbaar testprotocol kunnen komen waardoor er mogelijk een uitzondering kan worden gemaakt op de verplichte sneltest voor de bemanning. En alleen het RIVM kan beoordelen of zo'n protocol wel echt veilig is. Alleen als die partijen samen een oplossing vinden, mag wat Van Nieuwenhuizen betreft de vlag uit. "Natuurlijk heb ik het liefst als minister van luchtvaart dat ze gewoon vliegen. Maar het moet veilig zijn. Dat is het enige criterium."
Verschillende brancheorganisaties sloegen al alarm namens het Nederlandse bedrijfsleven dat het eventuele staken van langeafstandsvluchten de economie hard zal raken. Vooral het stilleggen van het vrachtvervoer zou tot problemen leiden. Van Nieuwenhuizen begrijpt die zorgen. "Maar alle coronamaatregelen hebben hele grote economische gevolgen. Het is heel ingrijpend, maar het is nodig. Anders zouden we het natuurlijk nooit doen." Datzelfde geldt voor het verbod op passagiersvluchten uit het Verenigde Koninkrijk, Zuid-Amerika en Zuid-Afrika, maar "je ziet dat het wereldwijd gebeurt", aldus de bewindsvrouw.
Haast geboden
Bij het opstellen van het protocol is haast geboden, erkent Van Nieuwenhuizen. De sneltestmaatregel gaat dit weekeinde namelijk al in. "Maar als KLM snel genoeg in overleg treedt, dan kunnen ze misschien nog op tijd zijn, dat kan ik niet beoordelen." Het kabinet voelt er niets voor om de regeling uit te stellen.
KLM-baas Pieter Elbers wees er eerder op dat er verschillende alternatieven zijn. Een daarvan is het testen van de crew voor vertrek vanaf Schiphol. Een woordvoerder van KLM bevestigde dat er momenteel druk wordt overlegd. Hij benadrukte dat er snel een oplossing moet komen, omdat de maatschappij anders een streep moet gaan zetten door vluchten. Vanuit goed werkgeverschap wil KLM niet het risico lopen dat bemanning in het buitenland achter moet blijven.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - Veel personeel op Schiphol heeft vorige week tijdens de uitval en vertragingen van vluchten door sneeuw last gehad van agressie of intimidatie, meldt vakbond FNV. Door de gebrekkige communicatie vanuit de luchthaven en KLM werden passagiers steeds bozer. Dit leidde volgens FNV-campagneleider Jaap de Bie tot verbale agressie en ook zouden medewerkers zijn geduwd en bespuugd.
10 minuten geledenAMSTERDAM (ANP/DPA) - De Europese gasprijs is in een week tijd met meer dan 20 procent gestegen. Dat is het gevolg van de lage temperaturen in delen van Europa.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Financiën mocht de rente voor belastingschulden van bedrijven in 2022 niet verhogen van 4 naar 8 procent, oordeelt de Hoge Raad. De uitspraak kost de schatkist waarschijnlijk veel geld, want veel ondernemers maakten de afgelopen jaren bezwaar tegen de hogere rente.
2 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Toeristen sliepen vorig jaar een recordaantal nachten in accommodaties in de EU. In totaal werden er 3,08 miljard nachtjes weg geboekt, 2 procent meer dan een jaar eerder. Dat blijkt uit cijfers van statistiekbureau Eurostat.
2 uur geledenHAMBURG (ANP) - Andere grote rederijen kiezen er voorlopig niet voor om weer via het Suezkanaal te varen. Maersk maakte donderdag bekend wel terug te keren. Hapag-Lloyd en ONE laten desgevraagd weten de situatie te monitoren, maar voorlopig de vaarweg te blijven mijden.
3 uur geledenTERNEUZEN (ANP) - De overslag in de havens van Vlissingen, Terneuzen en Gent is vorig jaar licht toegenomen. De havens in het overkoepelende North Sea Port noteerden een goederenoverslag via de zeevaart van 67 miljoen ton, een stijging van 0,4 procent. Dat is het gevolg van een sterk laatste kwartaal met veel ijzererts.
3 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De BBC is van plan voor het eerst programma's te produceren voor YouTube, het videoplatform van het Amerikaanse internetconcern Google. Dat meldt zakenkrant Financial Times op basis van bronnen. De Britse publieke omroep hoopt hiermee meer inkomsten binnen te halen nu steeds meer kijkers overstappen op streamingdiensten.
3 uur geleden