Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Minder vraag naar export remt economische groei Saudi-Arabië

Minder vraag naar export remt economische groei Saudi-Arabië

RIYAD (ANP/BLOOMBERG) - De economische bedrijvigheid in Saudi-Arabië, dat met name van de olieproductie afhankelijk is, kende de afgelopen maand de traagste groei in tien maanden tijd. Dat kwam vooral door een lagere exportvraag die drukt op de bedrijvigheid buiten olie om.

De samengestelde inkoopmanagersindex van onderzoeksbureau Markit, met daarin diensten en de industrie, kwam voor augustus uit op 54,1. Een maand eerder was dat nog 55,8. Een stand van boven de 50 geeft groei aan. Volgens de index was de groei van de werkgelegenheid verwaarloosbaar. De toename van het aantal binnenlandse orders bleef sterk en ook het aantal toeristen nam toe. De marktomstandigheden bleven voor veel bedrijven echter lastig als gevolg van de pandemie.

's Werelds grootste exporteur van ruwe olie werd vorig jaar hard getroffen door de dubbele schok van het coronavirus en de historisch lage olieprijzen. De economie heeft zich dit jaar hersteld dankzij een verbeterde vraag na de versoepeling van de coronamaatregelen.

Olieprijzen

Saudi-Arabië maakte ook bekend de olieprijzen in oktober te verlagen. Dat doet het land na het besluit van oliekartel OPEC en diens bondgenoten, waaronder Rusland (OPEC+), om vast te houden aan hun plan om de olieproductie elke maand stapsgewijs te verhogen.

Staatsoliebedrijf Saudi Aramco gooit de prijzen voor een vat ruwe olie omlaag met 1,30 dollar, volgens prijsopgaven ingezien door persbureau Bloomberg. Daar werd al op gerekend door kenners.

De OPEC+ hield de productie van olie lange tijd bewust laag door de coronacrisis, om zo de prijzen stabiel te houden. Door de pandemie werd veel minder gereisd, waardoor er minder vraag naar brandstoffen was. Nu de economieën wereldwijd weer aantrekken, waren de olieproducerende landen al langer in overleg om de productie weer op te hogen. De geleidelijke verhogingen gaan door totdat alle productiecapaciteit die wegens de coronacrisis was stilgelegd weer wordt benut, maakte het verbond bekend in juli.

Meer uit Financieel

Schade spoorblokkades haven al vele miljoenen, zeggen bedrijven

ROTTERDAM (ANP) - De spoorblokkades door activisten in het Rotterdamse havengebied zorgen voor vele miljoenen euro's schade. Dat zeggen bedrijven uit de haven, die de al negen dagen aanhoudende acties "inmiddels spuugzat" zijn. Ze willen dat de landelijke politiek ingrijpt.

4 minuten geleden
Swatch roept klanten op: kom niet massaal naar winkels

BIEL (ANP) - Het Zwitserse horlogeconcern Swatch roept klanten via sociale media op niet in grote drommen naar zijn winkels te komen om zijn nieuwe horloge, dat is uitgebracht met het peperdure luxemerk Audemars Piguet. Zaterdag moesten meerdere Swatch-winkels verspreid over de wereld noodgedwongen worden gesloten door een overweldigende toestroom van belangstellenden. Volgens het bedrijf is al die haast nergens voor nodig, want de bewuste collectie blijft nog maanden beschikbaar.

1 uur geleden
Enkele olietankers varen ondanks blokkade door Straat van Hormuz

NEW YORK (ANP) - Ondanks de blokkade van de Straat van Hormuz varen er af en toe wel olietankers door de zeestraat. Zo heeft persbureau Bloomberg uit scheepvaartgegevens ontdekt dat een tanker met Iraakse olie erin is geslaagd door de straat te gaan en richting India te varen.

2 uur geleden
Maleisië komt met korting op vliegtickets vanwege brandstofcrisis

KUALA LUMPUR (ANP/BLOOMBERG) - Maleisië heeft maatregelen genomen om zijn luchtvaartsector te helpen, nu luchtvaartmaatschappijen worstelen met fors gestegen brandstofprijzen door de Iranoorlog. De regering van het Aziatische land heeft onder meer 5 miljoen ringgit, zo'n 1,1 miljoen euro, uitgetrokken voor kortingen op vliegtickets.

4 uur geleden
VS laten ontheffing van Russische oliesancties verlopen

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben een ontheffing van Russische oliesancties laten verlopen. De regering-Trump maakte het eerder mogelijk voor landen als India om tijdelijk gesanctioneerde Russische olie die al op tankers op zee is te kopen. Die stap was bedoeld om de impact van de flink gestegen olieprijzen door de Iraanse blokkade van de Straat van Hormuz te verlichten.

4 uur geleden
ASML ziet kansen in India en gaat helpen bij bouw chipfabriek

DEN HAAG (ANP) - ASML gaat het Indiase Tata Electronics helpen bij het opzetten van een chipfabriek, een van de eerste in het Aziatische land. Dat hebben de bedrijven bekendgemaakt tijdens het tweedaagse bezoek van de Indiase premier Narendra Modi aan Nederland.

19 uur geleden
Japans bedrijf waarschuwt artsen na 20 dode medicijngebruikers

TOKIO (ANP/AFP) - Een Japans farmaciebedrijf heeft artsen gewaarschuwd om een medicijn voor zeldzame auto-immuunziekten niet meer aan nieuwe patiënten voor te schrijven, nadat twintig mensen die het middel gebruikten zijn overleden. Volgens Kissei Pharmaceutical zou Tavneos ernstige leverproblemen kunnen veroorzaken.

20 uur geleden