Minder vraag naar export remt economische groei Saudi-Arabië
RIYAD (ANP/BLOOMBERG) - De economische bedrijvigheid in Saudi-Arabië, dat met name van de olieproductie afhankelijk is, kende de afgelopen maand de traagste groei in tien maanden tijd. Dat kwam vooral door een lagere exportvraag die drukt op de bedrijvigheid buiten olie om.
De samengestelde inkoopmanagersindex van onderzoeksbureau Markit, met daarin diensten en de industrie, kwam voor augustus uit op 54,1. Een maand eerder was dat nog 55,8. Een stand van boven de 50 geeft groei aan. Volgens de index was de groei van de werkgelegenheid verwaarloosbaar. De toename van het aantal binnenlandse orders bleef sterk en ook het aantal toeristen nam toe. De marktomstandigheden bleven voor veel bedrijven echter lastig als gevolg van de pandemie.
's Werelds grootste exporteur van ruwe olie werd vorig jaar hard getroffen door de dubbele schok van het coronavirus en de historisch lage olieprijzen. De economie heeft zich dit jaar hersteld dankzij een verbeterde vraag na de versoepeling van de coronamaatregelen.
Olieprijzen
Saudi-Arabië maakte ook bekend de olieprijzen in oktober te verlagen. Dat doet het land na het besluit van oliekartel OPEC en diens bondgenoten, waaronder Rusland (OPEC+), om vast te houden aan hun plan om de olieproductie elke maand stapsgewijs te verhogen.
Staatsoliebedrijf Saudi Aramco gooit de prijzen voor een vat ruwe olie omlaag met 1,30 dollar, volgens prijsopgaven ingezien door persbureau Bloomberg. Daar werd al op gerekend door kenners.
De OPEC+ hield de productie van olie lange tijd bewust laag door de coronacrisis, om zo de prijzen stabiel te houden. Door de pandemie werd veel minder gereisd, waardoor er minder vraag naar brandstoffen was. Nu de economieën wereldwijd weer aantrekken, waren de olieproducerende landen al langer in overleg om de productie weer op te hogen. De geleidelijke verhogingen gaan door totdat alle productiecapaciteit die wegens de coronacrisis was stilgelegd weer wordt benut, maakte het verbond bekend in juli.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/AFP) - Franse aanklagers willen dat meerdere bestuurders van het Australische streamingplatform Kick worden aangehouden na de dood van Raphael Graven. De 46-jarige Fransman, bekend om zijn extreme challenges, overleed in augustus tijdens een livestream waarin hij op zijn kanaal twaalf dagen lang werd vernederd en misbruikt.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met gemengde uitslagen de handelsdag uitgegaan. Beleggers kijken uit naar het rentebesluit van de Federal Reserve op woensdag, waarbij algemeen wordt verwacht dat de Amerikaanse centrale bank de leenkosten onveranderd laat.
5 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - LVMH, het luxebedrijf achter merken als Louis Vuitton en Christian Dior, heeft de omzet en winst vorig jaar zien dalen. "Ondanks een geopolitieke en macro-economische omgeving die onzeker blijft", heeft het concern vertrouwen voor dit jaar, stelt LVMH in een toelichting. De Franse onderneming had onder meer last van importheffingen en de gespannen geopolitieke situatie, die het consumentenvertrouwen aantastten.
8 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De eigenaar van Pornhub en Youporn beperkt de toegang tot zijn websites in het Verenigd Koninkrijk. Vanaf 2 februari kunnen er geen nieuwe gebruikersaccounts meer worden gemaakt. Britse gebruikers die al een account hebben en hun leeftijd hebben geverifieerd, houden wel toegang, aldus moederbedrijf Aylo.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - TikTok schikt in een rechtszaak over socialemediaverslaving. Dat stellen de advocaten van de 19-jarige vrouw die het socialemediaplatform voor de rechter daagde. Zij klaagde ook YouTube, Meta en Snap aan. Dat laatste bedrijf trof eerder ook een schikking.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Europese beursgraadmeters eindigden dinsdag overwegend hoger, geholpen door de historische handelsovereenkomst van de Europese Unie met India. De onderhandelingen over de deal versnelden nadat de EU en India te maken kregen met handelstarieven van de Amerikaanse president Donald Trump. In het handelsverdrag is onder meer afgesproken dat de importtarieven op Europese auto's omlaaggaan van 110 naar 10 procent. Brussel verwacht dat de EU-export naar India wordt verdubbeld door de deal.
10 uur geledenATLANTA (ANP) - De Amerikaanse pakketbezorger UPS gaat opnieuw reorganiseren en schrapt daarvoor 30.000 extra banen. Dat meldt de Amerikaanse nieuwssite CNBC. In oktober liet het bedrijf al weten 34.000 banen te schrappen, vooral onder chauffeurs en pakketverwerkers, om kosten te besparen en de winstgevendheid te vergroten.
11 uur geleden