Minder mensen van energie afgesloten door komst coulante regeling
DEN HAAG (ANP) - De eerste effecten van de maatregelen om gasafsluitingen van huishoudens te voorkomen zijn zichtbaar. Volgens branchevereniging Netbeheer Nederland zijn netbeheerders de laatste maanden van afgelopen jaar al voorzichtiger geworden met het afsluiten van energie als mensen hun rekening niet konden betalen. Dit gebeurde volgens de netbeheerders in aanloop naar de maatregelen die de overheid in het najaar trof.
Netbeheer Nederland zegt dat het nog even duurt totdat het daadwerkelijke effect van de maatregelen is terug te zien, omdat hier een vertraging in zit. "Het is nog te vroeg om zeker te weten dat de maatregelen het gewenste effect hebben", aldus Hans-Peter Oskam, directeur Beleid en Energietransitie bij de vereniging. Wel wil hij een verlenging van de coulante afsluitregeling na 1 april "om er zeker van te zijn dat we ook komende winter geen mensen onnodig in de kou laten zitten".
Afgelopen jaar waren er rond de 2000 afsluitingen van zowel gas als elektriciteit. Dat is ongeveer hetzelfde als twee jaar eerder, maar wel fors lager dan de 2500 afsluitingen in 2021. In dat jaar liepen de energieprijzen al flink op, maar afgelopen jaar volgde vanwege de oorlog in Oekraïne de grootste klap.
Vanwege de hoog opgelopen energieprijzen sprak de overheid met de leveranciers af om huishoudens meer kans te geven om alsnog te betalen. Afsluiten mag pas als de klant niet meer bereikbaar is voor zijn leverancier. Verder heeft ook het prijsplafond sinds afgelopen maand een dempend effect. Inmiddels zijn de energieprijzen flink aan het dalen en gaan ook huishoudens hier binnenkort van profiteren.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Het aantal faillissementen in Nederland neemt dit jaar af, verwacht kredietverzekeraar Atradius. Voor volgend jaar rekent Atradius wel weer op een toename.
5 uur geledenANTWERPEN (ANP/BELGA) - De eerste gereinigde schepen zijn zaterdagnacht en zondagochtend vertrokken uit containerterminals van de haven van Antwerpen na het olielek. Dat meldt het Antwerpse havenbedrijf in een update. De opruimwerkzaamheden zijn na het olielek in het Deurganckdok nog volop aan de gang.
15 uur geledenDUBLIN (ANP/RTR) - De Ierse politie heeft zondag een einde gemaakt aan de protestactie met vrachtwagens en tractoren in hoofdstad Dublin na dagenlange demonstraties tegen de sterk gestegen brandstofprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Door die protesten werd het verkeer in delen van het centrum van Dublin geblokkeerd.
17 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran verwacht dat de beschadigde olieraffinage- en distributiecapaciteit van het land binnen twee maanden weer grotendeels hersteld zal zijn. Dat heeft de Iraanse plaatsvervangend minister voor Olie zondag gezegd. Herstelwerkzaamheden zijn gaande aan energiefaciliteiten die zijn beschadigd door aanvallen.
18 uur geledenRIYAD (ANP/RTR) - Saudi-Arabië heeft de transportcapaciteit van de belangrijke oost-westelijke oliepijpleiding in het land volledig hersteld. Die capaciteit werd verminderd door een aanval op een pompstation van de pijpleiding. Volgens het Saudische energieministerie is de transportcapaciteit weer terug op ongeveer 7 miljoen vaten olie per dag.
19 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het is verstandig dat het Nederlandse kabinet nog niet meteen een pakket maatregelen heeft aangekondigd om de energie- en brandstofrekening van huishoudens te verlagen. Dat heeft de Nederlandse bestuurder van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) Marnix van Rij gezegd in gesprek met het ANP. Volgens hem is de keuze van het kabinet tot nu toe in lijn met het advies van het IMF: ga niet te snel.
20 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Piloten van luchtvaartmaatschappij Lufthansa gaan maandag en dinsdag staken, heeft vakbond Cockpit aangekondigd. De piloten staken voor een betere pensioensregeling en een nieuwe cao. Ook personeel van dochterondernemingen CityLine en Eurowings doet mee aan de actie, net als Lufthansa Cargo.
1 dag geleden