Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Miljarden aan schuldverlichting en herstelsteun voor Griekenland

Miljarden aan schuldverlichting en herstelsteun voor Griekenland

LUXEMBURG (ANP) - Griekenland kan de komende maanden veel Europees geld tegemoet zien. De Eurogroep heeft in Luxemburg ingestemd met een nieuwe schuldverlichting van 748 miljoen euro, terwijl de Europese Commissie eerder donderdag al het Griekse herstelplan goedkeurde. Het herstelplan geeft het land toegang tot 17,8 miljard euro aan EU-subsidies en 12,7 miljard euro aan gunstige leningen uit het coronaherstelfonds van 672,5 miljard voor alle 27 lidstaten.

Het is de vijfde keer dat Griekenland, sinds het in augustus 2018 uit het Europese noodprogramma kon stappen, schuldverlichting krijgt. Het land was in 2010 in een financiële crisis geraakt en werd jarenlang door de EU en ook het Internationaal Monetair Fonds op de been gehouden. In ruil voor de miljardensteun moest Griekenland enorm bezuinigen en hervormingen doorvoeren in onder meer het belastingstelsel en op de arbeidsmarkt. "Ondanks de coronacrisis houdt het land zich nog steeds aan de afspraken en gaan de hervormingen door", zei Eurocommissaris Paolo Gentiloni (Financiën).

"Dat geld vloeit voort uit eerder gemaakte afspraken", licht demissionair minister Wopke Hoekstra (Financiën) toe. In 2012 schoten Nederland en de andere eurolanden te hulp met het opkopen van Griekse staatsobligaties. De winsten die ze daarop hebben geboekt, zullen tot medio 2022 halfjaarlijks naar Athene worden overgemaakt om te helpen de schuldenlast te verlichten. Voorwaarde is dat de afspraken over de hervormingen en bezuinigingen worden nagekomen. Het gaat om een totaalpakket van 4,8 miljard euro. Het geld wordt gebruikt voor rentelastenverlichting en om er leningen vervroegd mee af te lossen.

Ambitieus plan

Griekenland is ook een van de eerste landen waarvan het herstelplan door de commissie is goedgekeurd, na Spanje en Portugal. Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie kwam de goedgekeurde beoordeling persoonlijk bij premier Kyriakos Mitsotakis in Athene afleveren. "Het plan is ambitieus en zal helpen een betere toekomst voor het Griekse volk te bouwen", zei ze.

Het land richt zich onder meer op schoner openbaar vervoer en wil voor 1,3 miljard euro meer dan 100.000 woningen energie-efficiënt maken. Er komen ruim 8000 oplaadpunten voor elektrische auto's. De overheidsdiensten worden verder gedigitaliseerd en er wordt geld uitgetrokken om de internetvaardigheden van de bevolking op te krikken.

Meer uit Financieel

Stellantis sluit deal met Dongfeng voor productie Jeeps in China

WUHAN (ANP/AFP) - Autofabrikant Stellantis, eigenaar van merken als Opel, Peugeot, Jeep en Fiat, gaat de samenwerking met het Chinese Dongfeng verder uitbreiden. Onder de deal zullen vanaf 2027 twee nieuwe Jeep-modellen en twee nieuwe Peugeot-modellen worden geproduceerd in de fabriek van Dongfeng in Wuhan. De modellen zijn bestemd voor de Chinese en de buitenlandse markt.

33 minuten geleden
VAE versnelt bouw oliepijpleiding om Straat van Hormuz te mijden

ABU DHABI (ANP/RTR) - De Verenigde Arabische Emiraten gaan de bouw van een nieuwe oliepijpleiding versnellen. Het land wil de exportcapaciteit vanuit Fujairah verdubbelen, om zo via de stad in het oosten van de VAE de Straat van Hormuz te kunnen vermijden voor het transporteren van olie.

35 minuten geleden
Luxeconcern LVMH verkoopt merk Marc Jacobs aan eigenaar G-Star

PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Het Franse luxeconcern LVMH verkoopt het merk Marc Jacobs aan WHP Global, de eigenaar van onder meer jeansmerk G-Star en modemerk Vera Wang. Dat hebben de bedrijven bekendgemaakt.

1 uur geleden
AEX-index begint lager in afwachting resultaten top Trump en Xi

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag met verlies begonnen. Beleggers namen gas terug na de sterke opmars in de afgelopen twee dagen en wachten op concrete resultaten van de tweedaagse topbijeenkomst in China tussen de Amerikaanse president Donald Trump en de Chinese leider Xi Jinping.

1 uur geleden
Transavia bezuinigt om dure kerosine, sluit banenverlies niet uit

SCHIPHOL (ANP) - Transavia gaat miljoenen extra besparen vanwege de stijgende prijs voor vliegtuigbrandstof. Dat bevestigt de luchtvaartmaatschappij na berichtgeving in De Telegraaf. De luchtvaartmaatschappij sluit niet uit dat hierdoor banen geschrapt worden.

2 uur geleden
TNO ontwikkelt technologie voor recycling zonnepanelen

DEN HAAG (ANP) - TNO heeft een lasertechnologie ontwikkeld voor de recycling van zonnepanelen. Volgens het onderzoeksbureau kunnen zonnepanelen met de technologie efficiënt en energiezuinig worden ontmanteld en kan meer dan 99 procent van het gebruikte zilver en hoogzuiver silicium worden teruggewonnen.

3 uur geleden
FNV: tientallen Gall & Gall-winkels dicht door stakingen

UTRECHT (ANP) - Medewerkers van drankenwinkel Gall & Gall staken vrijdag voor een betere cao en daardoor zijn tientallen filialen gesloten. Dat meldt vakbond FNV. Onder meer in Amsterdam, Rotterdam, Eindhoven en Delft zijn winkels dicht. De vakbond dreigt de komende weken met meer stakingen.

3 uur geleden