Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Miljarden aan schuldverlichting en herstelsteun voor Griekenland

Miljarden aan schuldverlichting en herstelsteun voor Griekenland

LUXEMBURG (ANP) - Griekenland kan de komende maanden veel Europees geld tegemoet zien. De Eurogroep heeft in Luxemburg ingestemd met een nieuwe schuldverlichting van 748 miljoen euro, terwijl de Europese Commissie eerder donderdag al het Griekse herstelplan goedkeurde. Het herstelplan geeft het land toegang tot 17,8 miljard euro aan EU-subsidies en 12,7 miljard euro aan gunstige leningen uit het coronaherstelfonds van 672,5 miljard voor alle 27 lidstaten.

Het is de vijfde keer dat Griekenland, sinds het in augustus 2018 uit het Europese noodprogramma kon stappen, schuldverlichting krijgt. Het land was in 2010 in een financiële crisis geraakt en werd jarenlang door de EU en ook het Internationaal Monetair Fonds op de been gehouden. In ruil voor de miljardensteun moest Griekenland enorm bezuinigen en hervormingen doorvoeren in onder meer het belastingstelsel en op de arbeidsmarkt. "Ondanks de coronacrisis houdt het land zich nog steeds aan de afspraken en gaan de hervormingen door", zei Eurocommissaris Paolo Gentiloni (Financiën).

"Dat geld vloeit voort uit eerder gemaakte afspraken", licht demissionair minister Wopke Hoekstra (Financiën) toe. In 2012 schoten Nederland en de andere eurolanden te hulp met het opkopen van Griekse staatsobligaties. De winsten die ze daarop hebben geboekt, zullen tot medio 2022 halfjaarlijks naar Athene worden overgemaakt om te helpen de schuldenlast te verlichten. Voorwaarde is dat de afspraken over de hervormingen en bezuinigingen worden nagekomen. Het gaat om een totaalpakket van 4,8 miljard euro. Het geld wordt gebruikt voor rentelastenverlichting en om er leningen vervroegd mee af te lossen.

Ambitieus plan

Griekenland is ook een van de eerste landen waarvan het herstelplan door de commissie is goedgekeurd, na Spanje en Portugal. Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie kwam de goedgekeurde beoordeling persoonlijk bij premier Kyriakos Mitsotakis in Athene afleveren. "Het plan is ambitieus en zal helpen een betere toekomst voor het Griekse volk te bouwen", zei ze.

Het land richt zich onder meer op schoner openbaar vervoer en wil voor 1,3 miljard euro meer dan 100.000 woningen energie-efficiënt maken. Er komen ruim 8000 oplaadpunten voor elektrische auto's. De overheidsdiensten worden verder gedigitaliseerd en er wordt geld uitgetrokken om de internetvaardigheden van de bevolking op te krikken.

Meer uit Financieel

CSG wint flink bij beursdebuut, Nestlé zakt om babyvoedingzorgen

AMSTERDAM (ANP) - Het Tsjechische defensieconcern Czechoslovak Group (CSG) heeft bij zijn debuut aan de Amsterdamse beurs vrijdag ruim 31 procent aan beurswaarde gewonnen. Daarmee kijkt het bedrijf, dat onder meer pantservoertuigen en munitie maakt en levert aan NAVO-landen, naar eigen zeggen terug op een succesvolle beursgang. "We hopen dat het een eerste stap is om te laten zien waar de prijs kan liggen op de lange termijn", liet financieel topman Zdenek Jurak vrijdag weten aan het ANP.

1 uur geleden
EU schort vergeldingsheffingen voor Amerikaanse producten weer op

BRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Unie zal haar vergeldingsheffingen op 93 miljard euro aan Amerikaanse goederen nog eens zes maanden opschorten. Dat doet Brussel nadat de Amerikaanse president Donald Trump zijn dreigement heeft ingetrokken om heffingen op te leggen aan enkele EU-landen die tegen zijn poging waren om Groenland te annexeren.

1 uur geleden
FNV vreest voor toekomst Douwe Egberts-fabriek in Utrecht

UTRECHT (ANP) - Vakbond FNV vreest voor de toekomst van de koffiefabriek van Douwe Egberts in Utrecht. Medewerkers klagen dat de productie al lange tijd daalt en krijgen volgens de vakbond geen toekomstperspectief van moederbedrijf JDE Peet's. Anderhalve week geleden werd het verlies van enkele tientallen banen aangekondigd, maar de angst is dat het daar niet bij zal blijven.

2 uur geleden
Frankrijk onderzoekt dood twee baby's die Nestlé-voeding kregen

PARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG/RTR/BELGA) - Franse autoriteiten onderzoeken het overlijden van een tweede baby die babyvoeding van Nestlé had gedronken. In de babyvoeding zat mogelijk de bacterie Bacillus cereus, die heftig braken en diarree kan veroorzaken. Of de dood van de baby's daadwerkelijk is veroorzaakt door de betrokken producten, is niet vastgesteld.

2 uur geleden
Chipmaker Intel hard onderuit op Wall Street na resultaten

NEW YORK (ANP) - Intel ging vrijdag hard onderuit op de beurzen in New York. De grote chipfabrikant leed afgelopen kwartaal meer verlies dan verwacht en gaf een tegenvallende verwachting af voor het huidige kwartaal. Volgens topman Lip-Bu Tan werkt Intel hard aan het opvoeren van de productie om aan de sterke vraag van klanten naar serverchips voor AI-datacenters te kunnen voldoen. Het aandeel, dat voorafgaand aan de resultaten sterk was gestegen, raakte zo'n 14 procent aan waarde kwijt.

3 uur geleden
Warmtepomp minder in trek na verlagen subsidie en zakken gasprijs

NAARDEN (ANP) - Minder Nederlanders kiezen er de laatste tijd voor om hun woning uit te rusten met een warmtepomp, meldt de Vereniging Warmtepompen. Mede door een verlaging van een subsidie en een dalende gasprijs is er voor de duurzame manier om een huis te verwarmen minder interesse.

3 uur geleden
Claims na geannuleerde vluchten door winterweer blijven oplopen

ARNHEM (ANP) - Het aantal claims dat binnenkomt bij EUclaim na de geannuleerde vluchten door het winterweer van begin januari loopt nog steeds op. De claimsorganisatie heeft tot nu toe zo'n achthonderd claims binnengekregen. "De piek is voorbij, maar ik verwacht dat dit nog wel tot aan de zomer doorloopt", zegt een woordvoerder.

4 uur geleden