Milieuorganisaties gaan 800.000 kilo afval uit Waddenzee halen
LEEUWARDEN (ANP) - Milieu- en natuurorganisaties gaan de komende drie jaar 800.000 kilo afval uit de Noordzee en de Waddenzee halen. Zij vinden het onacceptabel dat er zoveel troep op de bodem van het grootste natuurgebied van Nederland, de Noordzee, en in werelderfgoed Waddenzee blijft liggen. Het opgedoken afval wordt zo veel mogelijk duurzaam verwerkt, aldus de initiatiefnemers van CleanUpXL, zoals de actie is genoemd.
Aanleiding voor CleanUpXL is de ramp met de MSC Zoe in de nacht van 1 op 2 januari 2019. Het schip verloor 342 volgeladen containers. De kust van de Waddenzee is voor een deel opgeruimd. Onderzoek door middel van sonars heeft aangetoond dat in een gebied van 3000 vierkante kilometer ten noorden van de Waddeneilanden niet alleen nog veel lading van de MSC Zoe op de zeebodem ligt, maar ook heel veel andere troep. Als die niet wordt opgeruimd, worden zeedieren, kusten, kwelders en duinen langdurig bedreigd door plastic resten. Unieke natuur zou verloren gaan, aldus de organisaties.
Bergers gaan één keer per jaar grofvuil van de zeebodem halen. Duikers ruimen kleinere spullen onder water op en maken daar filmbeelden van. Op verschillende plekken in het Waddengebied is later te zien hoeveel afval er al geborgen is. De deelnemende organisaties gaan tevens opruimacties organiseren voor vrijwilligers.
Meer uit Binnenland
ROERMOND (ANP) - De politie heeft een foto vrijgegeven van Daniel B. De Duits-Poolse man zit vast voor het doden van de 66-jarige Paul Vossen in het Limburgse Herkenbosch. Politie en justitie vermoeden dat hij ook betrokken is bij de vermissing van zijn moeder. Met het vrijgeven van zijn foto hopen ze dat mensen zich melden met meer informatie over wat er met haar is gebeurd.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De overheid heeft een pauze ingevoerd in het maken van beslissingen over asielaanvragen van Iraniërs. Dat zegt een woordvoerder van het ministerie van Justitie en Veiligheid. Het stilleggen van besluiten betekent dat Iraanse vluchtelingen niet gedwongen worden teruggestuurd naar Iran.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het reisadvies voor Cyprus is geel geworden. Daarmee maakt het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken duidelijk dat er risico's zijn voor mensen die naar het land afreizen.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Advocaten mogen weer een laptop en een mobiele telefoon meenemen als ze cliënten in de gevangenis opzoeken. Dat meldt de Nederlandse Orde van Advocaten (NOvA) na overleg met de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI). Het nieuwe toegangsbeleid treedt naar verwachting na de zomer in werking.
7 uur geledenALMERE (ANP) - Gemeenteraadsleden uit Almere zijn geschokt door de verdenking tegen hun 66-jarige oud-collega Jan B. Maandagochtend werd bekend dat hij ervan wordt verdacht twee kinderen, van 2 en 13 jaar, onzedelijk te hebben betast. Het 2-jarige kind zou hij hebben betast op de eerste dag dat hij als invalkracht op een Amsterdams kinderdagverblijf werkte.
10 uur geledenALMERE (ANP) - De 66-jarige verdachte van het onzedelijk betasten van twee kinderen was van 2022 tot februari 2025 gemeenteraadslid voor 50PLUS in Almere. Dat bevestigen ingewijden. Eerder, van 2006 tot 2010, was hij daar raadslid voor de SP.
11 uur geledenANTWERPEN (ANP) - De Nederlandse sterrenchef Nick Bril had te veel alcohol in zijn bloed toen hij hulpkok Joe Claridge overreed. Uit deskundige berekeningen op verzoek van de rechtbank van Antwerpen blijkt dat hij tussen 1,52 en 1,91 promille alcohol in zijn bloed had. Dat meldt persbureau Belga maandag in een verslag van de rechtszaak. De wettelijk toegestane limiet is 0,5 promille. De advocaten van Bril blijven erbij dat hij niet dronken was.
11 uur geleden