Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Milieuorganisaties blij met sluiting kolencentrale Rotterdam

Milieuorganisaties blij met sluiting kolencentrale Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - Het is goed nieuws dat de Onyx-kolencentrale in Rotterdam op korte termijn dichtgaat om Nederland te helpen bij het halen van de klimaatdoelen. Dat zeggen milieuorganisaties Greenpeace Nederland, Urgenda en Milieudefensie in een reactie.

"De centrale in Rotterdam staat in de top 10 van grootste uitstoters van Nederland", aldus Faiza Oulahsen, hoofd klimaat en energie van Greenpeace Nederland. De organisatie heeft lang op de sluiting van de centrale op de Maasvlakte gewacht. "We moeten wel eerlijk zijn, het heeft veel te lang geduurd. We hadden dit nieuws al veel eerder verwacht, want het is al lang duidelijk hoeveel schade zo’n kolencentrale aanricht aan de luchtkwaliteit, gezondheid, natuur en het klimaat." Greenpeace Nederland hoopt dat het spoedig gedaan is met het stoken in de centrale en dat de andere drie kolencentrales in Nederland ook snel sluiten.

Directeur Marjan Minnesma van duurzaamheidsorganisatie Urgenda is eveneens blij met het nieuws. Wel vindt ze dat dit besluit "erg lang" heeft geduurd. "Maar weer een stap in de goede richting. Nog drie te gaan." Daarmee doelt Minnesma op de andere drie kolencentrales in Nederland.

Campagneleider van Milieudefensie Kirsten Sleven noemt de versnelde sluiting van de kolencentrale "ontzettend goed nieuws". "Mits de werknemers van de kolencentrale worden beschermd." Milieudefensie zet wel vraagtekens bij de subsidie die de eigenaar van de centrale krijgt. "Tenslotte kocht de eigenaar de centrale in 2019, toen was al lang duidelijk dat er voor kolenstook geen lang leven beschoren zou zijn."

Demissionair staatssecretaris Dilan Yeşilgöz-Zegerius (Economische Zaken en Klimaat) maakte dinsdag bekend dat de eigenaar van de centrale maximaal 212,5 miljoen euro krijgt voor het eerder sluiten en ontmantelen van de installatie. Zodra aan alle voorwaarden is voldaan kan de centrale binnen twee maanden stoppen. De ontmanteling van de centrale duurt maximaal drie jaar.

Aan de subsidie zijn voorwaarden verbonden. Zo moet Onyx Power een sociaal plan vaststellen en steun geven aan werknemers die mogelijk hun baan verliezen. Ook moet de Europese Commissie uitsluitsel geven dat er geen sprake is van ongeoorloofde staatssteun. Het kabinet heeft verder met Onyx afgesproken dat wordt afgezien van een eerder verleende subsidie voor het bij- en meestoken van biomassa.

Meer uit Binnenland

Monument op de Dam weer schoon na bekladding

AMSTERDAM (ANP) - Het Nationaal Monument op de Dam is weer schoon nadat het maandag vroeg in de ochtend werd beklad, ziet een ANP-verslaggever. Het monument ter nagedachtenis aan de Tweede Wereldoorlog werd met een grote hoeveelheid rode substantie, waarschijnlijk verf, besmeurd. Ook werd er 'genocide' op geschreven.

43 minuten geleden
Brabant roept Defensie op met spoed droogteprotocollen te herzien

DEN BOSCH (ANP) - Na de natuurbranden van vorige week stelt de provincie Noord-Brabant dat Defensie de droogteprotocollen met urgentie moet herzien. "Wij begrijpen dat Defensie moet oefenen, ook in het licht van de geopolitieke spanningen en ontwikkelingen. Maar risico's op onbeheersbare natuurbranden moeten voorkomen worden."

44 minuten geleden
Overleden Nederlanders op cruise waren echtpaar uit Haulerwijk

DEN HAAG (ANP) - De twee Nederlanders die zijn overleden op het cruiseschip MV Hondius zijn een man en een vrouw van 69 jaar uit het Friese Haulerwijk. Dat laat de familie van het echtpaar via Namens de Familie weten. De man overleed op 11 april en de vrouw op 26 april.

51 minuten geleden
Code geel afgegeven voor buien tijdens dodenherdenking

DE BILT (ANP) - Het KNMI kondigt maandagmiddag code geel aan in vijf provincies. Het gaat om Overijssel, Gelderland, Utrecht, Noord-Brabant en Limburg. "De eerst komende uren zijn er nog geen waarschuwingen van kracht. Later vanmiddag en vanavond vallen er in het zuiden, midden en oosten van het land buien, met plaatselijk onweer en veel regen," aldus het KNMI. Buitenactiviteiten zoals de dodenherdenking en het wegverkeer kunnen hier hinder van ondervinden.

53 minuten geleden
Een van de zieke bemanningsleden cruiseschip is Nederlander

PRAIA (ANP) - Een van de twee zieke bemanningsleden aan boord van het Nederlandse cruiseschip Hondius is een Nederlander, meldt Oceanwide Expeditions via een communicatiebureau. Of de zieke het hantavirus heeft, is niet bekend.

1 uur geleden
Luchtalarm op meerdere plekken afgegaan ondanks 4 mei

DEN HAAG (ANP) - Op meerdere plekken in Nederland heeft maandag om 12.00 uur 4 mei het luchtalarm geklonken. Onder andere in de regio Rijnmond was dat het geval, hoorde een ANP-verslaggever. Volgens de Rijksoverheid mag het alarm op 4 mei nooit getest worden.

1 uur geleden
Kaapverdië bereidt eventuele medische evacuatie cruiseschip voor

PRAIA (ANP/RTR) - De gezondheidsautoriteiten van Kaapverdië treffen voorbereidingen voor een eventuele medische evacuatie van passagiers van het cruiseschip MV Hondius. Dat schip ligt voor de kust van Kaapverdië, maar mag niet aanmeren in de haven van Praia vanwege mogelijke hantavirusbesmettingen, bevestigt de overheidsinstantie die verantwoordelijk is voor de volksgezondheid.

1 uur geleden