Milieuclubs opnieuw in actie tegen lozingen Chemelot
ROERMOND (ANP) - Milieuclubs gaan het waterschap Limburg vragen de vergunning voor het lozen van afvalwater vanaf fabrieksterrein Chemelot te wijzigen. Ze wilden dit woensdag bij het waterschap aankondigen, maar mochten van het bestuur niet inspreken. Ook actiegroep Extinction Rebellion (XR) heeft woensdagmiddag opnieuw geprotesteerd bij het waterschap.
Vanaf chemisch industrieterrein Chemelot bij Geleen mag afvalwater worden geloosd in de Ur, een zijtak van de Maas. Het waterschap gaat over de vergunning daarvoor. In die vergunning staat bijvoorbeeld welke stoffen mogen worden geloosd. XR demonstreerde al eerder tegen de lozingen. Deze woensdag waren er volgens de actiegroep zo'n 25 demonstranten bij het gebouw van het waterschap, waar vanaf 15.00 uur door het bestuur wordt vergaderd.
Afgevaardigden van de groep Milieu in Actie waren ook aanwezig bij de demonstratie. De groep bestaat uit juristen die elkaar kennen van deelname aan XR. Zij hebben via juridische actie tot doel om "een bijdrage te leveren aan het oplossen en voorkomen van milieuproblemen", zegt jurist Peter Meulenberg van de organisatie, die volgens hem nog in oprichting is. Samen met twee milieuorganisaties willen ze het waterschap officieel gaan vragen de vergunning te wijzigen en uiteindelijk in te trekken.
Investeren zuivering
Directeur Pascale Plusquin van Natuur en Milieufederatie Limburg vindt dat Chemelot zelf meer zou moeten investeren in het zuiveren en hergebruiken van afvalwater, "zodat dit niet meer in de omgeving terechtkomt". Chemelot heeft de ambitie om in 2050 volledig klimaatneutraal te produceren. Volgens Plusquin "dringt de tijd" echter. Daarom steunt de federatie het verzoek van Milieu in Actie. Ook Milieudefensie Limburg doet eraan mee. De landelijke tak van Milieudefensie geeft steun, aldus een woordvoerder.
Meulenberg wilde deze stap tijdens de vergadering aankondigen, maar het bestuur van het waterschap weigerde zijn verzoek om in te spreken. Volgens het schap mag een inspreker volgens het reglement van orde worden geweigerd als deze wil vertellen over een onderwerp dat al eerder is besproken en voor de vergadering in kwestie niet op de agenda staat. Oppositiepartij AWP maakte bezwaar tegen de gang van zaken, maar een oproep om alsnog te laten inspreken kreeg geen meerderheid.
Het schap heeft nog niets ontvangen van de milieuclubs, zegt een woordvoerder. In het algemeen vindt het schap het "prima" als de vergunning nog eens getoetst zou worden. "Wij hebben er alle vertrouwen in."
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Alle dertien demonstranten die maandagavond rond de dodenherdenking op de Dam zijn aangehouden, zijn weer op vrije voeten. Dat meldt de politie dinsdag. De groep wordt verdacht van het overtreden van de wet openbare manifestaties, zo werd eerder bekendgemaakt.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Twintig Nederlandse gevangenisbussen krijgen een tweede leven in Oekraïne. Het gevangeniswezen in het Oost-Europese land staat door de oorlog met Rusland onder druk en heeft de voertuigen nodig om het werk te blijven uitvoeren. Staatssecretaris Claudia van Bruggen (Justitie, D66) heeft de eerste vier bussen in Lviv overgedragen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ruim 800.000 mensen in Nederland die nu nog leven, maakten het einde van de Tweede Wereldoorlog mee. Dat is minder dan 5 procent van de bevolking, blijkt uit een analyse van het ANP op basis van cijfers van het CBS.
3 uur geledenGENEVE (ANP) - Naast de twee eerder door een laboratorium bevestigde besmettingen met het hantavirus op een Nederlands cruiseschip zijn er vijf vermoedelijke gevallen vastgesteld. Dat meldt de Wereldgezondheidsorganisatie WHO.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij plaatselijke dodenherdenkingen hebben meerdere burgemeesters maandagavond gewaarschuwd voor de staat van de samenleving en van de politiek. Daarin zien ze steeds meer extremisme.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Negen demonstranten die maandagavond rond de dodenherdenking op de Dam zijn aangehouden, zijn weer op vrije voeten. Onder hen is activist Frank van der Linde. Dat meldt hun advocaat Willem Jebbink. Drie andere cliënten van Jebbink worden nog verhoord. Hij verwacht dat ook zij in het komende uur worden vrijgelaten.
10 uur geledenWAGENINGEN (ANP) - In Wageningen heeft burgemeester Floor Vermeulen rond middernacht traditiegetrouw het Nationaal Bevrijdingsvuur aangestoken, als startsein voor de viering van de vrijheid op 5 mei. Vermeulen werd vergezeld door twee veteranen uit de Tweede Wereldoorlog: de 103-jarige Robbie Hall uit het Verenigd Koninkrijk en de 105-jarige Johan Geneuglijk uit Nederland. De plechtigheid was op het plein voor Hotel De Wereld, waar in 1945 werd onderhandeld over de Duitse capitulatie.
10 uur geleden