Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Milieubeweging blij met hogere klimaatambitie, maar ook kritisch

Milieubeweging blij met hogere klimaatambitie, maar ook kritisch

DEN HAAG (ANP) - Dat het nieuwe kabinet de klimaatambities opschroeft en de komende tien jaar 35 miljard euro extra wil uitgeven aan verduurzaming, kan op instemming van milieuorganisaties rekenen. Toch blijven ook zij kritisch. De directeur van Milieudefensie, Donald Pols, noemt het "heel positief dat de nieuwe regering in dit akkoord veel aandacht besteedt aan het klimaat". De "klimaatplicht" voor bedrijven die hij graag zou zien, komt er vooralsnog echter niet. Marjolein Demmers van Natuur & Milieu spreekt van "een veelbelovende menukaart".

"Maar we moeten afwachten wat er straks wordt opgediend", voegt ze eraan toe. Want veel plannen moeten nog worden uitgewerkt, bijvoorbeeld op het gebied van rekeningrijden. Ze noemt het verder "onaanvaardbaar dat de luchtvaart, de meest vervuilende manier van transport, opnieuw de dans ontspringt."

Dat vindt ook Andy Palmen, die de leiding heeft bij Greenpeace Nederland. Hij noemt het "nog te vroeg om de vlag uit te hangen". Greenpeace ziet weliswaar een "trendbreuk richting groen", maar merkt ook op dat "de grote verbouwing van Nederland die nodig is, pas net is begonnen". Aan concrete plannen ontbreekt het nog volgens Palmen.

Verder omhoog

Alle milieuorganisaties vinden dat de ambities nog verder omhoog zouden moeten: 65 procent CO2-reductie in 2030 is volgens hen noodzakelijk om de temperatuurstijging op 1,5 graad te houden. Ze komen op dat percentage omdat rijke landen als Nederland hun uitstoot, die bijdraagt aan opwarming van de aarde, sneller moeten verminderen dan armere landen.

Het kabinet wil in de klimaatwet opnemen dat de uitstoot van broeikasgassen in 2030 met 55 procent moet zijn verminderd. In het beleid wordt voor de zekerheid nog wat hoger gemikt, op 60 procent.

Kernenergie

De nadruk op kernenergie als energiebron voor de toekomst, de "te slappe" CO2-heffing voor ondernemingen en de miljardensubsidies die grote bedrijven kunnen krijgen voor CO2-opslag, blijven kritiekpunten voor de milieubeweging.

Greenpeace ziet het kabinet wel een "grote stap in de aanpak van de natuurcrisis" zetten. "Na decennia van uitstel is gekozen voor de grote en onvermijdelijke hervorming van de Nederlandse landbouw." Of het totale maatregelenpakket voldoende zal zijn om kwetsbare natuur de herstellen, is volgens de organisatie wel nog onzeker.

Meer uit Binnenland

Van den Brink roept nog eens 14 weigergemeenten op het matje

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink laat burgemeesters en wethouders van nog eens veertien gemeenten zich melden op het ministerie omdat ze niet genoeg asielopvangplekken regelen. Dit zijn onder meer de gemeenten Bunschoten, Vlaardingen en Vught. Eerder ontbood hij al tien andere gemeenten om dezelfde reden.

2 uur geleden
Chinooks droppen bijna 900.000 liter water op natuurbrand Limburg

OOSTRUM (ANP) - De blushelikopters van Defensie die worden ingezet voor het bestrijden van de natuurbrand bij het Noord-Limburgse Venray hebben maandag en dinsdag in totaal bijna 900.000 liter water gedropt. Dat laat een woordvoerder van de Koninklijke Luchtmacht weten.

4 uur geleden
Natuurbrand in Bergeijk in Noord-Brabant onder controle

BERGEIJK (ANP) - De zeer grote brand die in een bebost gebied bij het Noord-Brabantse Bergeijk woedde, is onder controle. Dat meldt de veiligheidsregio. De brandweer verwacht geen uitbreiding van het vuur meer.

4 uur geleden
Natuurbrand bij Bergeijk in Noord-Brabant

BERGEIJK (ANP) - In een bebost gebied bij Bergeijk in Noord-Brabant woedt een "zeer grote brand", zegt de veiligheidsregio. Er zijn ongeveer veertien brandweervoertuigen ingezet bij het blussen. Die kunnen het terrein goed op omdat er berijdbare paden zijn, volgens een woordvoerder.

6 uur geleden
Gemeente Venray kondigt noodverordening af om natuurbrand

VENRAY (ANP) - De burgemeester van Venray heeft een noodverordening afgekondigd vanwege de grote brand in natuurgebied Boschhuizerbergen. Dit om de veiligheid van inwoners, dieren en hulpverleners te waarborgen en voldoende ruimte te bieden voor de hulpdiensten bij het bestrijden van de brand, staat op de site van de veiligheidsregio.

6 uur geleden
Natuurbrand Limburg breidt zich momenteel niet verder uit

OOSTRUM (ANP) - De natuurbrand die maandag uitbrak in het Limburgse natuurgebied Boschhuizerbergen lijkt zich momenteel niet verder uit te breiden naar een groter gebied, zegt een woordvoerder van de Veiligheidsregio Limburg-Noord. De brand omvat nog altijd ongeveer 100 hectare, zegt hij, net als dinsdagochtend. De brandweer heeft het vuur nog niet onder controle.

6 uur geleden
Hitteplan vanaf woensdag niet meer van kracht

BILTHOVEN (ANP) - Het Nationaal Hitteplan loopt woensdag om 8.00 uur af, meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Het was sinds 29 juli actief in Limburg, Noord-Brabant, Gelderland en Overijssel, en sinds 3 augustus in het hele land. Het was de derde keer dit jaar dat het Nationaal Hitteplan werd geactiveerd.

8 uur geleden