Milieu Centraal: houtkachels niet zuiniger dan cv-ketel
UTRECHT (ANP) - De herfst is in aantocht. De hoge energieprijzen dwingen veel mensen om goed na te denken over de beste manier om het huis warm te houden en toch de rekening te kunnen blijven betalen. Milieu Centraal waarschuwt geen elektrische kachels en houtkachels te gebruiken. Dat kan juist duur zijn.
De verkoop van hout- en pelletkachels stijgt, meldde de Nederlandse Haarden- en Kachelbranche NHK in augustus. Maar verwarmen met houtkachels is geen zuinige methode, stelt Milieu Centraal. "Een groot deel van de warmte vliegt via de schoorsteen naar buiten", aldus energie-expert Marlon Mintjes van Milieu Centraal. "Om dezelfde hoeveelheid warmte te krijgen met een houtkachel betaal je bijna anderhalf keer zoveel als voor die warmte uit de cv-ketel." Daarnaast zijn houtkachels volgens de stichting slecht voor de gezondheid vanwege het vrijkomen van schadelijke stoffen bij de verbranding.
Ook elektrische kachels zijn geen goed idee als je geld wil besparen, aldus Milieu Centraal. Mintjes: "De stroomprijs is, net als de gasprijs, de afgelopen tijd behoorlijk gestegen. En de elektrische kachel is een echte stroomvreter. Met zo’n kachel ben je voor dezelfde hoeveelheid warmte twee keer zoveel geld kwijt als voor warmte uit een cv-ketel op gas."
Zuinig verwarmen
Wie de energierekening zo laag mogelijk wil houden kan volgens Milieu Centraal beter proberen om het huis zo zuinig mogelijk te verwarmen met een cv-ketel. Zet bijvoorbeeld alleen de verwarming aan in de kamers waar je bent, hou de deuren in huis dicht en zet de thermostaat op maximaal 19 graden. Natuurlijk helpt het beter isoleren van het huis ook en een warmtepomp kan eveneens energie besparen, maar niet iedereen heeft toegang tot die opties.
Voor thuiswerkers heeft Milieu Centraal tot slot ook tips. Een zuinige manier van warm blijven tijdens het stil zitten achter een bureau is het gebruik van een kleine elektrische deken in de bureaustoel. Ook kun je een infraroodpaneel aan het plafond, de muur of onder je bureau bevestigen. Zo hoef je niet de hele ruimte op temperatuur te houden.
Milieu Centraal is een stichting die voorlichting geeft over duurzaam leven. De organisatie wordt gefinancierd door de overheid en deels door maatschappelijke organisaties en bedrijven, waaronder energiebedrijven.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam rijden de metro's, trams en bussen maandag volgens de gewone dienstregeling. Het Gemeentelijk Vervoersbedrijf (GVB) laat dat zondagavond weten. In de provincie Noord-Holland geldt tussen zondag 23.00 uur en maandag 04.00 uur code oranje voor gladheid.
9 minuten geledenDEVENTER (ANP) - Vervoerder Keolis gaat er voorlopig van uit dat zijn treinen en bussen maandag gewoon kunnen rijden, ondanks code oranje vanwege de verwachte gladheid. "Het is een beetje koffiedik kijken, het kan gaan ijzelen maar het kan ook dooien. Eerst gaan we proberen te rijden, we hopen dat het te doen is. Maar als dat niet zo is en het gevaarlijk wordt, kan het zijn dat we de bussen naar binnen halen", zegt een woordvoerster.
12 minuten geledenDE BILT (ANP) - Ook in Zuid-Holland kan het in de nacht van zondag op maandag glad worden door ijzel. Het KNMI heeft ook voor die provincie code oranje afgegeven, die vanaf 23.00 uur ingaat. Eerder werd die waarschuwing al afgegeven voor alle andere provincies, behalve Zeeland.
2 uur geledenGRONINGEN (ANP) - In de provincies Groningen, Friesland en Drenthe rijden maandagochtend geen bussen van Qbuzz vanwege de verwachte gladheid. In Friesland blijven de bussen in elk geval tot 10.00 uur binnen, in Groningen en Drenthe tot zeker 12.00 uur. Op de Friese Waddeneilanden rijden de bussen wel.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Studenten van de Universiteit Utrecht worden maandag weer in de collegezaal verwacht. Het onderwijs vindt dan weer op locatie plaats. Tentamens gaan ook door.
4 uur geledenWEESP/MAARSSEN (ANP) - Bij Weesp zijn zondag meerdere mensen door het ijs gezakt. "We willen u waarschuwen: ga het ijs niet op!", waarschuwt de politie, die een helikopter heeft ingezet in het gebied bij de Weespersluiskade. Het is niet bekend hoe het gaat met de mensen die door het ijs zijn gezakt.
4 uur geledenHOUTEN (ANP) - Komende nacht geldt voor een groot deel van het land nog code oranje, maar het koude winterweer gaat langzaam plaatsmaken voor warmere periodes, verwacht Weeronline. In het zuiden kan komende week de temperatuur oplopen naar maxima van 9 of 10 graden.
4 uur geleden