
Mijnenbestrijdingsvaartuig Vlissingen te water gelaten
CONCARNEAU - In de Franse havenstad Concarneau is vorige week het mijnenbestrijdingsvaartuig Vlissingen te water gelaten. De Vlissingen wordt in 2025 operationeel en krijgt dan Zr.Ms. voor de naam. De Vlissingen is één van de twaalf nieuwe mijnenbestrijdingsvaartuigen die de marine samen met België heeft aangeschaft. Beide landen krijgen er zes.
“Met deze schepen kunnen de Belgische en Nederlandse marine een ongelooflijk grote bijdrage leveren aan de veiligheid in de wereld,” zegt Commandant Zeestrijdkrachten viceadmiraal René Tas. “De dreiging, ook van de zeemijnen, neemt niet bepaald af op dit moment. De communicatie tussen de continenten gaat al voor 90 procent onder water en daarvan zijn we afhankelijk. De stremming in het Suezkanaal en de aanslag op Nordstream hebben bewezen dat een vrije zee essentieel is.”
Revolutionair ontwerpDe nieuwe schepen hebben een revolutionair ontwerp. Dat zit hem in de systemen, maar ook in de manier van opereren. De mijnenbestrijdingsvaartuigen worden bijvoorbeeld voorzien van moderne sensoren. Daarnaast bevatten de schepen een toolbox met onbemande en autonome varende en vliegende drones. Deze zijn op, boven en onder het water in te zetten. Zo hoeven de schepen met hun bemanning niet meer een gebied in met mogelijk zeemijnen of andere explosieven.
ActueelDe dreiging van zeemijnen is nog steeds actueel. Het zijn relatief goedkoop en makkelijk te produceren explosieven. Hiermee zijn bijvoorbeeld zeehavens te blokkeren. Verder ligt de zeebodem nog vol met explosieven uit de Eerste en Tweede Wereldoorlog. Alleen al in de Noordzee gaat het naar schatting om tienduizenden projectielen.
OekraïneDe huidige mijnenjagers van de Alkmaarklasse zijn aan het einde van de levensduur en daarom toe aan vervanging. Eerder dit jaar maakte minister van Defensie Kajsa Ollongren bekend dat twee Nederlandse schepen na 2025 aan Oekraïne worden geschonken.
Meer uit Vlissingen
VLISSINGEN - Vrijdagavond 18 april wordt in de Sint Jacobskerk in Vlissingen het bekende werk Stabat Mater van Pergolesi uitgevoerd. Deze dienst begint om 19.30 uur.
6 uur geledenVLISSINGEN - De politie doet onderzoek naar een mogelijk schietincident rond middernacht op een woning aan de Paulus Potterlaan in Vlissingen. 'Er zijn geen gewonden gevallen', laat de politie weten.
10 uur geledenVLISSINGEN - De Nederlandse speelfilm 'Het grote offensief', van de makers van de prijswinnende serie 'De Joodse Raad' en de speelfilm 'De Slag om de Schelde', gaat op 1 mei in Vlissingen in voorpremière.
1 dag geledenVLISSINGEN - Politieagenten zijn dinsdagmiddag in kogelwerende vesten afgegaan op een melding van een conflict in een woning aan de Irislaan in Vlissingen.
2 dagen geledenVLISSINGEN - Verbouw of nieuwbouw voor de HZ University of Applied Sciences, een studentencampus en een groene loper zijn grote thema's in de ontwikkeling van de Kenniswerf in Vlissingen. Om dit gebied aantrekkelijker te maken voor wonen, werken en leren, zitten de gemeente Vlissingen, HZ, Scalda en Dockwize zich samen in voor een innovatieve campus.
2 dagen geledenGOES - Zondag vond de Zeeuwse voorronde van Kunstbende voor de 35e keer plaats, dit jaar in de Theater de Mythe en Podium 't Beest in Goes. Deze middag werd maar weer eens heel duidelijk dat de provincie Zeeland een groot aantal jonge, creatieve talenten in 'huis' heeft. Bijna 100 jongeren in de leeftijd van 12 tot 19 jaar, afkomstig uit heel Zeeland, lieten het beste van zichzelf zien op de diverse podia in Goes.
2 dagen geledenVLISSINGEN - Afgelopen weekend kwamen meerdere turnsters van de VTV Vlissingen in actie bij de individuele regiofinale supplement E en F en de kwalificatiewedstrijd niveau 4 in Breda met als resultaat goud, brons en een regiokampioen.
3 dagen geleden