
'Mijn opa zou het hebben gewaardeerd'
GOES - Jeroen Boer was vrijdag één van de gasten bij de opening van het Bevrijdingsmuseum Zeeland. Hij was uitgenodigd als sponsor, omdat hij met zijn zaak Jacob Boer het hoofdsleutelsysteem heeft geschonken. Hij deed dat niet zonder reden.
Het kantoor van Jeroen Boer, in zijn zaak aan de Verrijn Stuartweg in Goes, ademt nostalgie. Er staan, liggen en hangen allerlei voorwerpen die te maken hebben met de bijna 100-jarige geschiedenis van de groothandel in ijzerwaren. Zo ligt er in een vitrinekast een boekje van zijn opa Jan Boer, voormalig eigenaar van de onderneming. Het stamt uit de jaren ‘80 van de vorige eeuw.
Verzet
Daarin deelt hij zijn herinneringen, over de zaak, die lang in de Ganzepoortstraat was gevestigd, over het besluit om schaatsen te gaan verkopen in de jaren ‘20 en over de Tweede Wereldoorlog. Hij vertelt onder meer iets over de Franse soldaten in ziekenhuis Sint Joanna, waarmee hij veel contact had in 1940 en in de jaren na de bevrijding.
Ook beschrijft hij hoe hij betrokken raakte bij het verzet.
Kaarten
Jan Boer distribueerde vanuit zijn winkel bonkaarten voor onderduikers. Het was misschien niet het meest spectaculaire onderdeel van het verzet, maar wel riskant en belangrijk werk. Zonder de kaarten zouden onderduikers immers geen of veel minder eten hebben. “Hij rolde er een beetje in”, zegt Bram Boer, zoon van Jan Boer en oom van Jeroen Boer. “Hij kon zich niet neerleggen bij de bezetting door de Duitsers. Hij vond dat simpelweg niet goed.”
Zijn verzetswerk kwam hem op een bedankbrief van het Bureau Inlichtingen der Nederlandsche Regeering te staan. “Ik dank u voor uw waardevolle diensten, die U voor mijn bureau verricht hebt tijdens de Duitsche bezetting”, schreef hoofd J.M. Sonner in oktober 1945.
Held
Jan Boer liep er niet mee te koop. Veel zei hij niet over zijn verzetstaken. “Als je er naar vroeg, vertelde hij wel iets, maar nooit veel. Hij zag zichzelf absoluut niet als verzetsheld en ging na de oorlog weer snel over tot de orde van de dag. Wel heeft heeft hij ons altijd op het hart gedrukt dat vrijheid niet vanzelfsprekend is.”
Waardering
Dat laatste heeft Jeroen Boer altijd onthouden. “Een jaar of vijftien geleden heb ik mijn opa’s verhaal voor het eerst gelezen", zegt de ondernemer. "Tijdens dit herdenkingsjaar ging het weer leven. Het leek me in dat licht heel mooi om het Bevrijdingsmuseum Zeeland te steunen. Alles kwam samen. Het is misschien iets kleins in het geheel, maar ik denk dat mijn opa het zou hebben gewaardeerd.”
Meer uit Beveland
ZEELAND - De stankoverlast die sinds de nacht van maandag op dinsdag werd gemeld in verschillende regio's, is inmiddels voorbij. Dat meldt de veiligheidsregio. De meldkamer van de brandweer en milieudienst heeft sinds de late avond geen nieuwe meldingen meer ontvangen. Volgens de Kustwacht komt de geuroverlast vermoedelijk uit het Verenigd Koninkrijk.
2 uur geledenGOES - In Heikant vond vrijdag de Zeeuwse Landbouwtop 2025 plaats met Eurocommissaris Christophe Hansen. Samen met gedeputeerde Arno Vael en waarnemend commissaris van de koning Hugo de Jonge ging hij in gesprek over de toekomst van de landbouw in Zeeland en de rol die de provincie kan spelen op het gebied van voedselzekerheid en innovatie. 'Zeeland is de grootste akkerbouwprovincie van Nederland en koploper in duurzame en innovatieve landbouw', schrijft de provincie Zeeland in een persbericht. 'Door de unieke en strategische ligging kan Zeeland de proeftuin worden van Europa.'
3 uur geledenOVEZANDE - Dertien acts hebben dit jaar meegedaan aan Spectra By Klomppop, de bandwedstrijd in Ovezande voor muzikanten en bands tot 25 jaar. Eerdere voorrondes dit jaar werden gewonnen door singer-songwriter Karel Jongejan en metalband Unchained. De band Lumina sloot zich vrijdag 21 maart bij dit rijtje aan als derde en laatste finalist.
15 uur geledenGOES - De gemeente Goes geeft mantelzorgers ook in 2025 weer een extraatje: de mantelzorgwaardering. Het gaat om een bedrag van 75 euro. Dit bedrag vraagt de zorgvrager (de persoon die verzorging krijgt van de mantelzorger) aan. Het is bedoeld om mantelzorgers een blijk van waardering te geven. Inmiddels hebben al meer dan 450 mensen de waardering aangevraagd.
17 uur geledenOp donderdag 20 en vrijdag 21 maart stonden zeventien studenten van Scalda vanuit vijftien verschillende vakrichtingen, in de RAI Amsterdam tijdens het Nationaal Kampioenschap voor beroepen mbo: Skills The Finals.
18 uur geledenGOES - Op zaterdag 29 maart wordt in Kattendijke voor de 17e keer de Oosterscheldeloop gehouden, georganiseerd door AV'56 uit Goes.
19 uur geledenKLOETINGE - De achttienjarige Benthe Peijen uit Goes gaat als een speer, of misschien beter gezegd 'pijlsnel'. Ze is namelijk afgelopen november geselecteerd voor de Jong Oranje selectie van de Koninklijke HandboogSport Nederland (KHSN).
19 uur geleden