
Middelburgs Kamerkoor stopt er na 67 jaar mee: “steeds lastiger om koren bij elkaar te krijgen en houden”
MIDDELBURG - Het Middelburgs Kamerkoor, dat werd opgericht in 1954, houdt op te bestaan. Op vrijdag 5 november is het laatste, gratis concert, in de Nieuwe Kerk in Middelburg.
Volgens Berbel Lippe, voorzitter van het Middelburgs Kamerkoor, werd de opheffing van het koor bijna onvermijdelijk. “Het is steeds lastiger om voldoende zangers te vinden, die zich onvoorwaardelijk aan het koor willen verbinden. Er zijn nog steeds genoeg zangliefhebbers, daar niet van, maar wij met ons klassieke repertoire hebben wel enige concurrentie van koren die, bijvoorbeeld, popmuziek zingen. Het ledenbestand is ook wel wat aan het vergrijzen. Ik ben zelf de jongste. Het wordt steeds lastiger om een koor als het onze bij elkaar te krijgen én te houden. De wil van mensen om zich voor een heel jaar te committeren aan een vereniging is minder groot dan voorheen. Maar jammer is het. Ik heb zelf nog genoeg alternatieven, maar er zijn ook leden die moeite hebben met dit afscheid.”
Afscheidsconcert rond Etty Hillesum
Het Middelburgs Kamerkoor neemt afscheid met een mooi concert: een avond rond en vól van Etty Hillesum in de Nieuwe Kerk in Middelburg. Met gastspreker Frits Barend over de actualiteitswaarde van Etty’s nagelaten geschriften. De (uitgestelde) première van de compositie Sieben letzte Worte van Christian Blaha. Muziek voor koor, piano en fluit op teksten van Etty Hillesum. Gezongen door het Middelburgs Kamerkoor met begeleiding van Rien Balkende op piano en Maaike van der Heijdt op fluit. Julika Marijn speelt en leest Etty Hillesum en het Middelburgs Kamerkoor sluit de avond na de pauze af met het Requiem van Maurice Duruflé met begeleiding op het orgel door Rien Balkenende.
Requiem
De Bijbelse 7 laatste woorden vormen het uitgangspunt van de nieuwe compositie van Blaha: 7 letzte Worte (2019) mede mogelijk gemaakt door het Prins Bernard Cultuurfonds. Om de schrijnende actualiteit van de aldaar te berde gebrachte menselijke emoties te onderstrepen, heeft de componist zich gewend tot de dagboeken van de te Middelburg geboren Etty Hillesum. Het Requiem (1947) van Maurice Duruflé (1902-1986) behoort tot de grote standaard koorwerken van de 20e eeuw. De componist weet hierin een synthese tot stand te brengen tussen gregoriaanse zang, liturgische vorm, subtiel contrapunt, uitgekiende dynamiek en gevoelige harmonieën. Om de meester zelf aan het woord te laten: “Dit Requiem is geen etherisch werk dat zich loszingt van wereldse zorgen. Het confronteert ons met de werkelijkheid van de mens die zijn eindigheid onder ogen moet zien. Zijn vrees is soms dramatisch, soms vervuld van doodsangst, of juist van hoop of berusting.
De toegang tot het concert is gratis. Achteraf kunnen de bezoekers hun waardering laten blijken tijdens de collecte.
Meer informatie:
Vrijdag 5 november 2021
Aanvang: 19.30 uur (inloop vanaf 19.00 uur)
Locatie: Onder den Toren 1, Middelburg
Dit concert wordt georganiseerd door het Etty Hillesum Huis en Stadspastoraat in samenwerking met het Middelburgs Kamerkoor en is onderdeel van festival ‘Na de strijd’ (4 t/m 7 november 2021).
Meer uit Middelburg
MIDDELBURG - 'Benut de kansen die Zeeland biedt voor de landelijke opgaven, zoals de versnelling van de energietransitie en een oplossing voor het woningtekort', met deze boodschap reageren de Zeeuwse overheden dinsdag op de troonrede van koning Willem-Alexander en de Miljoenennota die op deze Prinsjesdag is gepresenteerd.
4 uur geledenMIDDELBURG - Donderdagmorgen (18 september) is het weer tijd voor het maandelijkse koffie-uurtje in de bibliotheek in Middelburg voor mensen met Parkinson en hun naasten.
6 uur geledenKOUDEKERKE - Bewoners en vertegenwoordigers van woningcorporatie Zeeuwland en de gemeente Veere vierden vorige week woensdag de opening van zestien appartementen en een ontmoetingsruimte aan de Kerkstraat in Koudekerke. Bewoners maakten samen met wethouder De Visser de naam van het gebouw bekend: Residence Coudekerke.
11 uur geledenMIDDELBURG/DOMBURG - De Provincie Zeeland stopt met het bestrijden van nesten van de Aziatische hoornaar. 'Het budget voor 2025 raakt uitgeput, terwijl het aantal meldingen dit jaar explosief is gestegen', laat Zeeland weten.
12 uur geledenZEELAND - Het is vandaag de derde dinsdag van september: Prinsjesdag. In Den Haag leest koning Willem-Alexander de troonrede voor in de in de Koninklijke Schouwburg, traditiegetrouw in aanwezigheid van de Staten-Generaal en genodigden.
15 uur geledenMIDDELBURG - Op landgoed Ter Hooge in Middelburg, het decor van haar podcast Mina & Mevrouw, gaat Maartje Duin zondag (21 september) om 11.00 uur in gesprek met luisteraars.
1 dag geledenARNEMUIDEN - Haar kont - ja, zo heet dat nu eenmaal - stroomlijnen was een gevecht, maar Axel Wijnmaalen en Lukas Zandbergen kregen het zwoegend voor elkaar. De studenten hebben hun doorzettingsvermogen bewezen, want hun idee om als afstudeerproject een hoogaars te bouwen, zette de school op zijn kop. "We moesten haar kleiner maken, want de balken pasten niet door de deuren het lokaal in", vertellen de twee. Dankzij hun vakmanschap en vindingrijkheid - in hun eigen woorden 'koppig' - zijn ze met hun Zeeduivel geslaagd aan het Hout- en Meubileringscollege Rotterdam. Zaterdag ging ze feestelijk te water bij historische scheepswerf Meerman in Arnemuiden.
1 dag geleden