Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Merkels eerste buitenlandreis sinds uitbraak is naar Brussel

Merkels eerste buitenlandreis sinds uitbraak is naar Brussel

BRUSSEL (ANP) - De eerste buitenlandse reis van bondskanselier Angela Merkel sinds de corona-uitbraak is woensdag naar Brussel. Die keuze is niet toevallig. Duitsland is sinds 1 juli tot 1 januari EU-voorzitter, beheert de rest van het jaar de Europese vergaderagenda en zit de ministerraden voor. Merkel komt, zoals elke nieuwe tijdelijke voorzitter, de prioriteiten van haar regering toelichten op de plenaire zitting van het Europees Parlement. Vanwege de coronamaatregelen vindt die niet in Straatsburg maar in Brussel plaats. Berlijn heeft als belangrijkste doelstelling het komende halfjaar Europa versterkt uit de coronacrisis te loodsen, onder het motto 'Samen voor Europa’s herstel’.

Merkel wordt om 13.20 uur bij de ingang van het EU-parlement ontvangen door de voorzitter, David Sassoli. Ze zullen beiden een korte verklaring afleggen en zich dan terugtrekken voor een onderonsje tot om 14.15 uur de plenaire zitting begint. Veel parlementariërs zullen de zitting nog per video van huis uit volgen.

Om 18.00 uur bezoekt Merkel de voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen. Ze houden met Sassoli en EU-president Charles Michel een vooroverleg over de top van EU-leiders volgende week in Brussel. De 27 gaan daar onderhandelen over de commissievoorstellen voor de meerjarenbegroting van 2021 tot en met 2027 (1100 miljard euro) en een herstelfonds van 750 miljard euro voor de door corona zwaarst getroffen landen. Michel is al een tijd bezig de regeringsleiders naar een akkoord hierover te bewegen en komt naar verwachting donderdag met een compromisvoorstel.

Merkel sluit de dag af met een gesprek onder vier ogen met Charles Michel, vanaf 19.30 uur. Een eindtijd is niet in de agenda voorzien.

Meer uit Buitenland

RSF: afgelopen jaar 67 journalisten gedood, bijna helft in Gaza

PARIJS (ANP/AFP) - Wereldwijd zijn in het afgelopen jaar 67 journalisten omgekomen tijdens hun werk. Dat meldt journalistenorganisatie Reporters sans frontières (RSF) in haar jaarlijkse verslag. Het jaar ervoor ging het om 66 journalisten.

1 uur geleden
Klimaatdienst EU: 2025 evenaart vermoedelijk een na warmste jaar

BONN (ANP/AFP/BELGA) - Het jaar 2025 zal waarschijnlijk samen met 2023 op een gedeelde tweede plaats eindigen als warmste jaren ooit, achter recordjaar 2024. Dat stelt de Europese klimaatdienst Copernicus. Vorige maand kwam de Wereld Meteorologische Organisatie (WMO) al met eenzelfde voorspelling.

2 uur geleden
Cambodja voert 'tegenaanvallen' uit in grensgebied met Thailand

PHNOM PENH (ANP/AFP) - Cambodja heeft militair ingegrepen na diverse aanvallen van buurland Thailand. Dat meldt de Cambodjaanse senaatsvoorzitter en oud-premier Hun Sen op Facebook, nadat Cambodja eerder had ontkend dat het had gereageerd op beschietingen en luchtaanvallen vanuit Thailand.

2 uur geleden
Trump staat export Nvidia-chips naar China toe

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering heeft chipconcern Nvidia toestemming gegeven om H200-chips voor kunstmatige intelligentie naar China te exporteren. Dat maakte president Donald Trump maandag bekend. De Amerikaanse regering zal 25 procent van de opbrengsten inhouden.

5 uur geleden
Von der Leyen en Rutte spreken opnieuw steun voor Oekraïne uit

BRUSSEL (ANP/RTR) - In een overleg met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky hebben NAVO-baas Mark Rutte en EU-Commissievoorzitter Ursula von der Leyen opnieuw hun steun uitgesproken voor Oekraïne. "Terwijl de vredesbesprekingen voortduren, blijft de EU Oekraïne onverminderd steunen", schreef Von der Leyen maandagavond op X.

5 uur geleden
Maker van app die ICE-agenten lokaliseert klaagt regering VS aan

WASHINGTON (ANP/RTR) - De maker van een app die gebruikers laat zien waar zich agenten van de Amerikaanse immigratiedienst ICE bevinden, klaagt de regering van Donald Trump aan. De app werd in oktober op verzoek van de autoriteiten uit de appstore van Apple verwijderd.

5 uur geleden
Sint-Maarten vraagt tijdelijk militaire bijstand om criminaliteit

PHILIPSBURG/DEN HAAG (ANP) - Premier Luc Mercelina van Sint-Maarten heeft maandag in Den Haag premier Dick Schoof gevraagd om tijdelijke militaire bijstand. Hij wil hulp bij het bestrijden van de stijgende criminaliteit op het eiland. Volgens Mercelina is er recent sprake van een toename van georganiseerde misdaad.

5 uur geleden