Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Merkels eerste buitenlandreis sinds uitbraak is naar Brussel

Merkels eerste buitenlandreis sinds uitbraak is naar Brussel

BRUSSEL (ANP) - De eerste buitenlandse reis van bondskanselier Angela Merkel sinds de corona-uitbraak is woensdag naar Brussel. Die keuze is niet toevallig. Duitsland is sinds 1 juli tot 1 januari EU-voorzitter, beheert de rest van het jaar de Europese vergaderagenda en zit de ministerraden voor. Merkel komt, zoals elke nieuwe tijdelijke voorzitter, de prioriteiten van haar regering toelichten op de plenaire zitting van het Europees Parlement. Vanwege de coronamaatregelen vindt die niet in Straatsburg maar in Brussel plaats. Berlijn heeft als belangrijkste doelstelling het komende halfjaar Europa versterkt uit de coronacrisis te loodsen, onder het motto 'Samen voor Europa’s herstel’.

Merkel wordt om 13.20 uur bij de ingang van het EU-parlement ontvangen door de voorzitter, David Sassoli. Ze zullen beiden een korte verklaring afleggen en zich dan terugtrekken voor een onderonsje tot om 14.15 uur de plenaire zitting begint. Veel parlementariërs zullen de zitting nog per video van huis uit volgen.

Om 18.00 uur bezoekt Merkel de voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen. Ze houden met Sassoli en EU-president Charles Michel een vooroverleg over de top van EU-leiders volgende week in Brussel. De 27 gaan daar onderhandelen over de commissievoorstellen voor de meerjarenbegroting van 2021 tot en met 2027 (1100 miljard euro) en een herstelfonds van 750 miljard euro voor de door corona zwaarst getroffen landen. Michel is al een tijd bezig de regeringsleiders naar een akkoord hierover te bewegen en komt naar verwachting donderdag met een compromisvoorstel.

Merkel sluit de dag af met een gesprek onder vier ogen met Charles Michel, vanaf 19.30 uur. Een eindtijd is niet in de agenda voorzien.

Meer uit Buitenland

Israëlische functionarissen: VS wisten wel van aanval op gasveld

JERUZALEM (ANP/RTR) - Israël heeft in aanloop naar de aanvallen op een belangrijk gasveld in Iran wel degelijk overlegd met de Verenigde Staten, zeggen drie anonieme Israëlische functionarissen tegen persbureau Reuters. President Donald Trump schreef op zijn socialemedianetwerk Truth Social dat de VS niet geïnformeerd waren.

28 minuten geleden
Libanon meldt meer dan duizend doden na Israëlische aanvallen

BEIROET (ANP/AFP) - Bij de Israëlische aanvallen op Libanon zijn tot nu toe meer dan duizend doden gevallen, meldt het Libanese ministerie van Gezondheid. Israël voert sinds 2 maart bombardementen uit op het land, naar eigen zeggen op doelen van de Libanese beweging Hezbollah.

1 uur geleden
Orbán trekt veto nog niet in ondanks druk EU-leiders

BRUSSEL (ANP) - Maar liefst anderhalf uur lang hebben de EU-leiders donderdag op de Hongaarse premier Viktor Orbán ingepraat om zich aan zijn belofte voor de 90 miljard euro voor Oekraïne te houden. Orbán gaf geen krimp en weigert vooralsnog akkoord te gaan. Op de EU-top van december had hij daar wel mee ingestemd.

1 uur geleden
Nederland en bondgenoten 'klaar' voor hulp Straat van Hormuz

DEN HAAG (ANP) - Nederland en vijf grote bondgenoten staan klaar om bij te dragen aan "passende inspanningen" om de scheepvaart door de Straat van Hormuz te beschermen. Dat zeggen de zes, met ook het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Duitsland, Italië en Japan, in een gezamenlijke verklaring. Ze verwelkomen dat landen zijn begonnen aan "voorbereidende planning".

2 uur geleden
Starmer veroordeelt Iraanse aanval op gasinstallatie Qatar

LONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Keir Starmer veroordeelt de Iraanse aanval op een gasinstallatie in Qatar "in de sterkste bewoordingen", schrijft hij op X. Na de aanvallen in de nacht van woensdag op donderdag braken er meerdere branden uit. QatarEnergy meldde "aanzienlijke schade" aan de installaties.

2 uur geleden
Bemiddelaars proberen nieuwe Europese straaljager te redden

BRUSSEL (ANP) - Frankrijk en Duitsland doen een ultieme poging om de gezamenlijke bouw van een nieuw gevechtsvliegtuig te redden. Bemiddelaars krijgen een maand om de ogenschijnlijk uitzichtloze ruzie tussen Duitse en Franse fabrikanten over het prestigieuze project op te lossen.

2 uur geleden
Defensieminister VS: we maken de oorlog in Iran af

ARLINGTON (ANP) - De Verenigde Staten gaan door met de oorlog in Iran tot alle doelen zijn bereikt, zegt de Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth. "Natuurlijk maken we dit af." Hoe lang dat gaat duren, is volgens hem nog niet te zeggen. Hij zei dat de VS deze donderdag het grootste aantal aanvallen tot nu toe zullen uitvoeren.

2 uur geleden