Merkel: klimaatverklaring G20 goed signaal voor top Glasgow
ROME (ANP/DPA/RTR) - De Duitse bondskanselier Angela Merkel is erg te spreken over de resultaten die op klimaatvlak zijn geboekt tijdens de G20-top in Rome. Die zijn volgens haar een "goed signaal" naar de VN-klimaatconferentie COP26 die zondag is begonnen in het Schotse Glasgow. Ook andere regeringsleiders wezen op de positieve punten van de tweedaagse bijeenkomst in Italië.
De 19 leidende economieën en de EU hebben zich voor het eerst sinds 2016 samen achter het klimaatakkoord van Parijs geschaard, merkte Merkel op. Daarna trok president Trump zich eruit terug, wat diens opvolger Biden heeft teruggedraaid.
De slotverklaring van de G20-leiders was een bittere teleurstelling voor klimaatactivisten. Zo wordt niet verwezen naar 2050 als jaar waarin de menselijke uitstoot van broeikasgassen moet zijn teruggebracht tot nul, maar wordt "tegen of rond het midden van de eeuw" genoemd. Ook is geen streefdatum genoemd voor het stoppen met het gebruik van steenkool, maar Merkel benadrukte dat wel afspraken zijn gemaakt over het beëindigen van de buitenlandse financiering van de vuilste kolencentrales.
Draghi
Volgens de Italiaanse premier Mario Draghi is belangrijke vooruitgang geboekt in het tegengaan van de opwarming van de aarde. Hij vindt het een succes dat alle G20-landen voor het eerst het belang hebben benadrukt van het beperken van de temperatuurstijging tot 1,5 graad. Volgens hem zijn er "substantiële" toezeggingen gedaan, die een goede basis bieden om in Glasgow op verder te bouwen.
Boris Johnson, die als Britse premier gastheer is van de VN-klimaattop COP26 in Schotland, wees nog eens op het belang dat de conferentie slaagt. De landen die het meest verantwoordelijk zijn voor de uitstoot nu en in het verleden doen volgens hem nog te weinig. "Als we willen voorkomen dat COP26 een mislukking wordt, dan moet dat veranderen. En ik moet duidelijk zijn dat als Glasgow faalt, alles faalt."
Meer uit Buitenland
ODESA (ANP/AFP) - Russische aanvallen op de Oekraïense havenstad Odesa hebben volgens de hulpdiensten twee mensen het leven gekost. Veertien anderen raakten gewond.
3 uur geledenBOGOTÁ (ANP/AFP) - De vliegtuigcrash waardoor vorige maand in Colombia 69 militairen omkwamen, is veroorzaakt doordat het toestel bomen raakte. Dat blijkt uit voorlopige onderzoeksresultaten van de Colombiaanse luchtmacht.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten nodigen de Russische president Vladimir Poetin uit voor de G20-top in Miami. President Donald Trump betwijfelt echter of Poetin komt.
6 uur geledenCHOUKINE (ANP/AFP/RTR) - Bij een Israëlische aanval in het zuiden van Libanon zijn drie doden gevallen, zegt het Libanese ministerie van Gezondheid. De Libanese krant L'Orient-Le Jour meldt dat het ging om een droneaanval op de weg tussen Nabatieh en Choukine.
13 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft marihuana in een andere drugscategorie ingedeeld. Volgens justitieminister Todd Blanche gaat marihuana van de gevaarlijke klasse I naar klasse III en daarmee wordt dit verdovende middel veel toegankelijker voor onder anderen onderzoekers, geneeskundigen, patiënten en ondernemingen die producten met cannabis maken of verhandelen.
17 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De leiders van de Europese Unie hebben het definitief toekennen van een krediet van 90 miljard euro aan Oekraïne toegejuicht, nadat het lang door Hongarije was geblokkeerd. Het geld wordt officieel omschreven als een lening en moet Oekraïne in 2026 en 2027 financieel ondersteunen.
18 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie heeft donderdag ingestemd met een twintigste pakket strafmaatregelen voor Rusland. Hongarije en Slowakije hebben hun verzet tegen de nieuwe sancties opgegeven, net als ze bij de miljardenlening voor Oekraïne deden.
18 uur geleden