Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Merkel en Von der Leyen op één lijn over snelle crisisbestrijding

Merkel en Von der Leyen op één lijn over snelle crisisbestrijding

BRUSSEL/BERLIJN (ANP) - De EU-landen moeten snel en gezamenlijk een weg vinden uit de "ongekende" economische crisis als gevolg van de coronapandemie. De Europese Commissie en de nieuwe EU-voorzitter Duitsland zijn eensgezind over de manier waarop dat moet gebeuren, bleek na video-overleg van leden van de Duitse regering met EU-commissarissen.

"Dat er veel te doen is, is duidelijk geworden", zei bondskanselier Angela Merkel in een persconferentie met commissievoorzitter Ursula von der Leyen. Beide Duitsers riepen op tot een snel akkoord over de EU-meerjarenbegroting en het voorgestelde herstelfonds van 750 miljard euro. De 27 regeringsleiders houden hier over twee weken een top over. "Het komt op tijd aan maar het zal zeer complex zijn", aldus Merkel.

Von der Leyen benadrukte de "enorme tijdsdruk". "Elke dag telt", zei ze over de "gigantische" taak om werkloosheid en faillissementen tegen te gaan. Zij riep leiders op verder te kijken dan "nauwe belangen", verwijzend naar Nederland en andere landen die zich verzetten tegen het voorgestelde herstelpakket.

Onderhandelingen

Merkel wees op de verantwoordelijkheid van de leiders om op de top van 17 en 18 juli tot overeenstemming te komen. "Het zou de minder goede variant zijn als we meer tijd nodig hebben."

Over de omvang van het pakket en of uit het herstelfonds subsidies of leningen worden verstrekt moet nog veel worden onderhandeld, aldus Von der Leyen. "Maar dat is normaal." Beide vrouwen tekenden wel aan dat er consensus is over het principe dat de Europese Commissie geld gaat lenen om dat via de begroting naar de meest getroffen sectoren, lidstaten en regio's te kanaliseren.

Investeren

Investeren in klimaatvriendelijke technologie en digitalisering noemden beiden als de beste manier om de Europese economie uit het slop te halen. Ook een zelfbewustere rol van de EU tegenover landen als Rusland, China en de VS is volgens hen noodzakelijk, evenals het verder aanhalen van de banden met Afrika. Verder zullen ook onderwerpen als de interne markt, migratie, asiel en de relatie met de Britten veel aandacht vergen.

Alle Duitse ministers zijn in ieder geval erg gemotiveerd om het Duitse voorzitterschap van de EU in de komende zes maanden een succes te maken, zei Merkel. Europa kan zich gelukkig prijzen met een voorzitter met zo veel ervaring, besloot Von der Leyen, die als minister onder Merkel heeft gediend.

Meer uit Buitenland

VN-experts: VS schaden mensenrechten door migratiedeals

NEW YORK (ANP) - Door migratiedeals aan te gaan met andere landen zorgen de VS ervoor dat migranten worden onderworpen aan mensenrechtenschendingen, waarschuwen VN-experts. Uitgezette migranten lopen onder meer risico op marteling en vervolging.

46 minuten geleden
Pro-regeringstroepen Ethiopië nemen strategische stad Alamata in

ALAMATA (ANP/AFP) - Pro-regeringstroepen in Ethiopië claimen dat ze de strategisch gelegen plaats Alamata in de regio Tigray hebben ingenomen. Regeringstroepen zijn al dagenlang in gevecht met rebellen uit de noordelijke regio Tigray.

1 uur geleden
Verdachten incident RAF-basis Fairford op borgtocht vrijgelaten

FAIRFORD (ANP) - De vijf Britse mannen die werden opgepakt op verdenking van het beramen van een aanslag op de RAF-luchtmachtbasis nabij Fairford, worden maandagmiddag op borgtocht vrijgelaten. Dat meldt de antiterreurbrigade van de Britse politie in een persconferentie. De politie doet wel nog verder onderzoek naar het vijftal.

2 uur geleden
Aanklagers eisen enkelband voor Franse oud-minister om corruptie

PARIJS (ANP/AFP) - Aanklagers in Frankrijk hebben een straf van twee jaar met een enkelband geëist tegen oud-minister Rachida Dati. Ze wordt beschuldigd van corruptie en beïnvloeding, omdat ze tussen 2009 en 2013 als Europarlementariër zou hebben gelobbyd voor Renault-Nissan. Ze zou toen 900.000 euro hebben aangenomen van een Nederlandse dochteronderneming van dat autobedrijf.

3 uur geleden
Tientallen doden in Myanmar door luchtaanval van het leger

KYAUKTAW (ANP/RTR) - Bij een luchtaanval in het westen van Myanmar zijn zeker 33 doden gevallen, meldt de gewapende groep Arakan Army en een lokale hulpverlener. Volgens de opstandelingen werd de aanval uitgevoerd door de krijgsmacht. Die is al jaren in conflict met rebellen in het land en bombardeert daarbij regelmatig hele dorpen.

3 uur geleden
Turkse komiek veroordeeld voor beledigen Erdogan in optreden

ISTANBUL (ANP/AFP) - Een Turkse rechtbank heeft de populaire komiek Deniz Göktaş (32) tot negentien maanden cel veroordeeld voor het beledigen van president Recep Tayyip Erdogan tijdens een optreden. Göktaş wordt in afwachting van een hoger beroep voorlopig wel vrijgelaten.

4 uur geleden
Paus hekelt in Metz verruwing in internationale politiek

METZ (ANP/AFP/DPA) - De paus heeft tijdens zijn bezoek aan het Franse Metz gewaarschuwd dat relaties tussen landen steeds onbeschaafder worden. Hij zei in het bijzijn van president Emmanuel Macron dat Europa daar het goede voorbeeld kan geven.

4 uur geleden