Mensenrechtenprijs voor Bhugwandass om inzet voor kinderrechten
DEN HAAG (ANP) - Jason Bhugwandass heeft dinsdagmiddag in Den Haag de Clara Meijer-Wichmann Penning gekregen. De penning wordt jaarlijks door de Liga voor de Rechten van de Mens uitgereikt aan een persoon of organisatie die zich "op uitzonderlijke wijze" heeft ingezet voor de mensenrechten in Nederland. Bhugwandass krijgt de onderscheiding voor zijn "belangrijke bijdrage" aan de bescherming van kinderrechten in de gesloten jeugdzorg.
In maart van dit jaar bracht Bhugwandass, zelf ervaringsdeskundige, een spraakmakend onderzoeksrapport uit over speciale crisisafdelingen binnen de gesloten jeugdzorg. Hij sprak hiervoor met 51 jongeren die in de jeugdzorg hebben gezeten. Het rapport onthulde "de schrijnende misstanden" en "de ernstige tekortkomingen en misstanden die de jongeren op deze afdelingen ondervonden", stelt de Liga. De verhalen uit het rapport leidden tot een opnamestop voor de zogeheten ZIKOS-afdelingen.
ZIKOS staat voor Zeer Intensieve Kortdurende Observatie en Stabilisatie. Op dit soort afdelingen worden jongeren geplaatst die een combinatie hebben van zware psychische problemen en complexe gedragsproblematiek. Jongeren op deze afdelingen ervaren vaak een extreem isolement, zo bleek uit Bhugwandass' rapport. Gemiddeld brengen ze meer dan twintig uur per dag alleen door op de afdeling. Er zou sprake zijn van "een extreem repressief klimaat", met meldingen van "psychisch, fysiek en seksueel geweld" waarbij jongeren zouden worden "gekleineerd, vernederd, uitgescholden of gemanipuleerd door groepsleiders".
Bhugwandass zet zijn werk ook na de publicatie van het rapport voort "vanwege het leed dat de jongeren in deze instellingen is aangedaan". De Liga voor de Rechten van de Mens is dan ook "verheugd" om hem met de penning te eren "voor zijn doorzettingsvermogen en moed om de onveilige leefomgeving in de gesloten jeugdzorg bij de politiek en de samenleving onder de aandacht te brengen". In 2021 werd Bhugwandass al uitgeroepen tot Amsterdammer van het Jaar voor zijn strijd tegen de gesloten jeugdzorg.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Een persoon is in de nacht van zaterdag op zondag omgekomen door een schietpartij bij het Koningin Wilhelminaplein in Amsterdam Nieuw-West, meldt de politie. Veel details zijn nog onbekend.
3 uur geledenGEELBROEK (ANP) - Het aantal schademeldingen na de aardbeving bij het Drentse Geelbroek is opgelopen tot 110, meldt de Commissie Mijnbouwschade. De plaats bij het Drentse gasveld Eleveld werd in de nacht van vrijdag op zaterdag getroffen door een beving met een magnitude van 3,0.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Waar de maand met zacht lenteweer begon, eindigt maart naar verwachting ook met weer dat zachter en droger is dan normaal. Vanaf april keert het 'normale' weer terug, verwacht Weeronline.
8 uur geledenJERUZALEM (ANP) - De Israëlische president Isaac Herzog noemt het "volstrekt onacceptabel dat de historische Joodse gemeenschap in Nederland, die is verwoest door de Holocaust en vandaag een bloeiend centrum van Joods leven is, nog steeds te maken heeft met gewelddadig antisemitisme".
18 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het is nog te vroeg om uit te sluiten dat er een link is tussen de vier mannen die worden verdacht van een aanslag bij een synagoge in Rotterdam op vrijdag en de mogelijke daders van een aanslag bij een Joodse school in Amsterdam zaterdag. Dat vertelde de minister van Justitie en Veiligheid, David van Weel (VVD), zaterdag tijdens een persmoment bij de Kralingse Plas in Rotterdam.
22 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - De politie heeft twee busjes die de snelweg A2 op probeerden te komen, staande gehouden. Daardoor was de A2 tussen Kruisdonk en Maastricht-Airport in de richting van Eindhoven voor een korte tijd gesloten, meldt de politie op X.
1 dag geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie heeft een landelijk team opgezet dat de inzet coördineert als het gaat om de beveiliging van Joodse objecten. Dit team, Nationale Staf Grootschalig Bijzonder Optreden (NSGBO), geeft leiding op strategisch niveau, laat de politie weten. Aanleiding zijn de explosie bij een synagoge in Rotterdam en een aanslag bij een Joodse school in Amsterdam-Buitenveldert.
1 dag geleden