Mensenrechtenprijs voor Bhugwandass om inzet voor kinderrechten
DEN HAAG (ANP) - Jason Bhugwandass heeft dinsdagmiddag in Den Haag de Clara Meijer-Wichmann Penning gekregen. De penning wordt jaarlijks door de Liga voor de Rechten van de Mens uitgereikt aan een persoon of organisatie die zich "op uitzonderlijke wijze" heeft ingezet voor de mensenrechten in Nederland. Bhugwandass krijgt de onderscheiding voor zijn "belangrijke bijdrage" aan de bescherming van kinderrechten in de gesloten jeugdzorg.
In maart van dit jaar bracht Bhugwandass, zelf ervaringsdeskundige, een spraakmakend onderzoeksrapport uit over speciale crisisafdelingen binnen de gesloten jeugdzorg. Hij sprak hiervoor met 51 jongeren die in de jeugdzorg hebben gezeten. Het rapport onthulde "de schrijnende misstanden" en "de ernstige tekortkomingen en misstanden die de jongeren op deze afdelingen ondervonden", stelt de Liga. De verhalen uit het rapport leidden tot een opnamestop voor de zogeheten ZIKOS-afdelingen.
ZIKOS staat voor Zeer Intensieve Kortdurende Observatie en Stabilisatie. Op dit soort afdelingen worden jongeren geplaatst die een combinatie hebben van zware psychische problemen en complexe gedragsproblematiek. Jongeren op deze afdelingen ervaren vaak een extreem isolement, zo bleek uit Bhugwandass' rapport. Gemiddeld brengen ze meer dan twintig uur per dag alleen door op de afdeling. Er zou sprake zijn van "een extreem repressief klimaat", met meldingen van "psychisch, fysiek en seksueel geweld" waarbij jongeren zouden worden "gekleineerd, vernederd, uitgescholden of gemanipuleerd door groepsleiders".
Bhugwandass zet zijn werk ook na de publicatie van het rapport voort "vanwege het leed dat de jongeren in deze instellingen is aangedaan". De Liga voor de Rechten van de Mens is dan ook "verheugd" om hem met de penning te eren "voor zijn doorzettingsvermogen en moed om de onveilige leefomgeving in de gesloten jeugdzorg bij de politiek en de samenleving onder de aandacht te brengen". In 2021 werd Bhugwandass al uitgeroepen tot Amsterdammer van het Jaar voor zijn strijd tegen de gesloten jeugdzorg.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Curaçao zorgt dit WK voor een opvallende vlaggenpiek, merkt Drukbedrijf. Sinds dat land zich heeft geplaatst voor het WK worden vlaggen van het land tien keer vaker besteld dan in een normale periode, aldus het drukwerkbedrijf.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij twee steekincidenten in Den Haag zijn drie mensen gewond geraakt. Dat meldt de politie Den Haag op X. De steekpartijen vonden in de nacht van zondag op maandag plaats in het stadscentrum, op de Kalvermarkt en het Koningin Julianaplein.
2 uur geledenOSSENDRECHT (ANP) - Bij een aanrijding op de A4 vlakbij de grens met België is een persoon overleden. Dat meldt de politie Zeeland-West-Brabant op X. De snelweg is tussen knooppunt De Markiezaat en Zandvliet in België gedeeltelijk afgesloten. Het viaduct over de A4 in Ossendrecht is ook dicht.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Belgische identificatieapp itsme is vanaf maandag breed te gebruiken in Nederland. De app wordt de opvolger van iDIN, de identificatiedienst waarmee je via je bank kunt inloggen bij verzekeraars, webwinkels en tal van andere organisaties. Mensen die zich ergens willen identificeren met iDIN kunnen dit voortaan ook doen met itsme. Daarvoor moeten ze kiezen voor een speciale optie in het iDIN-menu.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Centraal Joods Overleg (CJO) dreigt naar de rechter te stappen als het kabinet geen inreisverbod instelt voor de artiest Kanye West, meldt de organisatie zondag in een verklaring. Het verzoek om Kanye West, bekend als Ye, de toegang tot Nederland te ontzeggen is vrijdag door het CJO neergelegd bij minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie).
14 uur geledenDE BILT (ANP) - In Gelderland en Overijssel is code geel van kracht wegens onweersbuien, meldt het KNMI. Daarbij kan plaatselijk hagel vallen en veel neerslag, aldus het weerinstituut.
15 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Zeven deelnemers aan de halve marathon in Groningen zijn zondag bevangen door de warmte. Dat meldt Golazo, de organisator van het evenement. Van hen zijn er twee naar het Universitair Medisch Centrum Groningen (UMCG) gebracht. De andere deelnemers zijn bij de finish behandeld met bijvoorbeeld koeldekens. Uit voorzorg zijn meerdere ambulances opgeroepen. Mogelijk zijn er op de route nog meer mensen onwel geworden.
17 uur geleden