Mensenrechtenprijs voor Bhugwandass om inzet voor kinderrechten
DEN HAAG (ANP) - Jason Bhugwandass heeft dinsdagmiddag in Den Haag de Clara Meijer-Wichmann Penning gekregen. De penning wordt jaarlijks door de Liga voor de Rechten van de Mens uitgereikt aan een persoon of organisatie die zich "op uitzonderlijke wijze" heeft ingezet voor de mensenrechten in Nederland. Bhugwandass krijgt de onderscheiding voor zijn "belangrijke bijdrage" aan de bescherming van kinderrechten in de gesloten jeugdzorg.
In maart van dit jaar bracht Bhugwandass, zelf ervaringsdeskundige, een spraakmakend onderzoeksrapport uit over speciale crisisafdelingen binnen de gesloten jeugdzorg. Hij sprak hiervoor met 51 jongeren die in de jeugdzorg hebben gezeten. Het rapport onthulde "de schrijnende misstanden" en "de ernstige tekortkomingen en misstanden die de jongeren op deze afdelingen ondervonden", stelt de Liga. De verhalen uit het rapport leidden tot een opnamestop voor de zogeheten ZIKOS-afdelingen.
ZIKOS staat voor Zeer Intensieve Kortdurende Observatie en Stabilisatie. Op dit soort afdelingen worden jongeren geplaatst die een combinatie hebben van zware psychische problemen en complexe gedragsproblematiek. Jongeren op deze afdelingen ervaren vaak een extreem isolement, zo bleek uit Bhugwandass' rapport. Gemiddeld brengen ze meer dan twintig uur per dag alleen door op de afdeling. Er zou sprake zijn van "een extreem repressief klimaat", met meldingen van "psychisch, fysiek en seksueel geweld" waarbij jongeren zouden worden "gekleineerd, vernederd, uitgescholden of gemanipuleerd door groepsleiders".
Bhugwandass zet zijn werk ook na de publicatie van het rapport voort "vanwege het leed dat de jongeren in deze instellingen is aangedaan". De Liga voor de Rechten van de Mens is dan ook "verheugd" om hem met de penning te eren "voor zijn doorzettingsvermogen en moed om de onveilige leefomgeving in de gesloten jeugdzorg bij de politiek en de samenleving onder de aandacht te brengen". In 2021 werd Bhugwandass al uitgeroepen tot Amsterdammer van het Jaar voor zijn strijd tegen de gesloten jeugdzorg.
Meer uit Binnenland
MAASTRICHT (ANP) - De twee verdachten die maandag werden opgepakt voor betrokkenheid bij het doodsteken van een meisje (14) in Blerick, zijn haar ouders. De moeder zou de dodelijke steekwonden hebben toegebracht. Het OM verdenkt haar van moord dan wel doodslag. De vrouw blijft veertien dagen langer vast.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Op het Nederlandse spoor vonden vorig jaar 586 ernstige verstoringen plaats, meldt ProRail in zijn jaarverslag. De spoorbeheerder waarschuwde in november al dat afspraken met het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat wat betreft het aantal grote storingen in 2025 niet gehaald zouden worden.
5 uur geledenZWOLLE (ANP) - Vitens heeft steeds meer moeite om iedereen van drinkwater te voorzien. Terwijl Nederlanders afgelopen jaar gemiddeld iets minder drinkwater verbruikten, verwacht het grootste drinkwaterbedrijf van Nederland tekorten in de drinkwatervoorziening.
6 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) maakt zich zorgen over de toename van het aantal jongeren dat radicaliseert. "Ze radicaliseren online, vormen een terroristische dreiging vanwege hun jihadistische of rechts-terroristische denkbeelden, of worden ingezet door statelijke actoren", aldus AIVD-baas Simone Smit. De dienst presenteert donderdag het jaarverslag over 2025.
6 uur geledenZOETERMEER (ANP) - Rusland stelt zich steeds aanvallender op tegen Europese landen. De oorlog in Oekraïne is daar slechts een onderdeel van. Ook als die eindigt, zal de confrontatie voortduren. Dat stelt de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) donderdag in het jaarverslag van 2025. In dat jaar is ook de Chinese dreiging tegen Nederland en andere westerse landen verbreed en verdiept.
6 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De AIVD heeft vorig jaar veel meer waarschuwingen over gevaarlijke personen of organisaties gedeeld dan in voorafgaande jaren. In 2025 werden zogeheten ambtsberichten 93 keer gedeeld met instanties zoals de politie of gemeenten, tegenover 73 een jaar eerder. Deze cijfers komen uit het jaarverslag 2025, dat de AIVD donderdag presenteert.
6 uur geledenZOETERMEER (ANP) - In de tachtig jaar dat de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) en zijn voorlopers bestaan, was het nationale dreigingsbeeld nog nooit zo ernstig als nu. De nationale veiligheid staat van veel verschillende kanten "langdurig onder druk", stelt AIVD-directeur Simone Smit donderdag op basis van het jaarverslag van afgelopen jaar. Er is sprake van "een veelvoud aan dreigingen die met elkaar samenhangen".
6 uur geleden