Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Megasteunpakket VN voor bestrijding honger en geweld in Afrika

Megasteunpakket VN voor bestrijding honger en geweld in Afrika

ADDIS ABABA (ANP/RTR) - De Verenigde Naties stellen 250 miljoen dollar ter beschikking aan ontwikkelingslanden in Afrika, het grootste steunpakket van de VN ooit. Daarmee wil secretaris-generaal van de VN Antonio Guterres bijdragen aan een oplossing voor "vergeten crises" op het continent, zoals hongersnood, geweld en de gevolgen van klimaatverandering.

Die aankondiging deed Guterres tijdens de jaarlijkse top van de Afrikaanse Unie in de Ethiopische hoofdstad Addis Ababa, waar 55 Afrikaanse landen bijeen kwamen.

Veel Afrikaanse landen kampen met voedsel- en veiligheidscrises. Zo spelen er gewapende conflicten in verschillende landen. Ook zijn veel inwoners hun huis ontvlucht door droogte dan wel overstromingen. Zowel de gewapende conflicten als de klimaatveranderingen leiden tot hongersnood. Zo staat Somalië op de rand van een hongersnood, na vijf mislukte regenseizoenen. Als gevolg daarvan is er een groot voedseltekort dat honderdduizenden mensen treft.

Grote schulden

De coronacrisis heeft veel van de ontwikkelingslanden in grote schulden gebracht. Dat kwam omdat zij betalingsverplichtingen aan rijke landen moesten nakomen, terwijl de landen ook de pandemie moesten bestrijden. Volgens het Internationaal Monetair Fonds (IMF) zijn de schulden van de landen onder de Sahara opgelopen tot het hoogste niveau in ruim twintig jaar tijd.

Guterres heeft kritiek op de betalingsverplichtingen. "Het mondiale financiële systeem weigert stelselmatig schuldverlichting en concessionele financiering, terwijl het woekerrentes aanrekent", aldus Guterres. "Afrikaanse landen kunnen de ontwikkelingsladder niet beklimmen met één hand op hun rug gebonden."

De premier van Ethiopië, Abiy Ahmed, sloot zich aan bij de woorden van Guterres. "Bijna allemaal willen we onze economieën weer op het groeipad brengen. Maar dat zal niet lukken zonder voldoende herstructureren om onze buitenlandse schuld houdbaar te maken."

Meer uit Financieel

Lufthansa schort vluchten naar Midden-Oosten verder op

FRANKFURT (ANP/RTR) - De Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa heeft extra annuleringen aangekondigd voor vluchten naar bestemmingen in het Midden-Oosten door de oorlog in de regio. Tot zondag zal niet worden gevlogen naar Dubai, Dammam en Abu Dhabi. Vluchten naar Tel Aviv blijven opgeschort tot donderdag 2 april, maakte Lufthansa bekend.

52 minuten geleden
Rusland bereid Europa olie te leveren in sterk verstoorde markt

MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Rusland is bereid weer olie aan Europese landen te leveren als zij "een langdurige en duurzame" samenwerking willen aangaan. Daarmee reageerde president Vladimir Poetin op de snel gestegen energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. De Europese Unie voerde in 2022 sancties in op Russische olie als reactie op de inval in Oekraïne.

2 uur geleden
FNV: werknemers spoeddienst DHL gaan staken

DEN HAAG (ANP) - Werknemers van DHL Express in Nederland gaan "zeer binnenkort" staken uit onvrede over het uitblijven van een nieuwe cao, meldt FNV. Wanneer de eerste staking plaatsvindt, wordt op korte termijn bekendgemaakt.

2 uur geleden
AEX-index herstelt zich van fors verlies bij opening

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is maandag toch nog met winst gesloten. Eerder op de dag ging de belangrijkste graadmeter aan het Damrak flink onderuit door de snel stijgende olieprijzen. Die normaliseerden iets gedurende de dag, wat een geruststellend effect had op beleggers.

3 uur geleden
Hongarije legt maximumprijzen op voor benzine en diesel

BOEDAPEST (ANP/RTR) - Hongarije stelt een maximumprijs op autobrandstoffen in vanwege de oorlog in het Midden-Oosten, heeft de Hongaarse premier Viktor Orbán maandag gezegd. Volgens hem wordt de benzineprijs gemaximeerd op 595 forint per liter, omgerekend ongeveer 1,50 euro. Op diesel komt een maximumprijs van 615 forint per liter (1,62 euro).

3 uur geleden
G7 besluit nog niet over vrijgave noodvoorraden olie

BRUSSEL (ANP/BLOOMBERG/RTR/AFP) - De G7 heeft nog geen besluit genomen over een wereldwijde vrijgave van noodvoorraden van olie. Dit meldde de Franse minister van Financiën Roland Lescure maandag na een onlinebijeenkomst hierover.

4 uur geleden
Europese Commissie overweegt vrijgeven van oliereserves

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie overweegt de oliereserves vrij te geven die EU-landen moeten aanhouden. Dat zei Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie) maandag voor de vergadering met de EU-ministers van Financiën. Er komt dan weer meer olie op de markt, wat de prijs kan drukken, zo is de gedachte.

4 uur geleden