Megasteunpakket VN voor bestrijding honger en geweld in Afrika
ADDIS ABABA (ANP/RTR) - De Verenigde Naties stellen 250 miljoen dollar ter beschikking aan ontwikkelingslanden in Afrika, het grootste steunpakket van de VN ooit. Daarmee wil secretaris-generaal van de VN Antonio Guterres bijdragen aan een oplossing voor "vergeten crises" op het continent, zoals hongersnood, geweld en de gevolgen van klimaatverandering.
Die aankondiging deed Guterres tijdens de jaarlijkse top van de Afrikaanse Unie in de Ethiopische hoofdstad Addis Ababa, waar 55 Afrikaanse landen bijeen kwamen.
Veel Afrikaanse landen kampen met voedsel- en veiligheidscrises. Zo spelen er gewapende conflicten in verschillende landen. Ook zijn veel inwoners hun huis ontvlucht door droogte dan wel overstromingen. Zowel de gewapende conflicten als de klimaatveranderingen leiden tot hongersnood. Zo staat Somalië op de rand van een hongersnood, na vijf mislukte regenseizoenen. Als gevolg daarvan is er een groot voedseltekort dat honderdduizenden mensen treft.
Grote schulden
De coronacrisis heeft veel van de ontwikkelingslanden in grote schulden gebracht. Dat kwam omdat zij betalingsverplichtingen aan rijke landen moesten nakomen, terwijl de landen ook de pandemie moesten bestrijden. Volgens het Internationaal Monetair Fonds (IMF) zijn de schulden van de landen onder de Sahara opgelopen tot het hoogste niveau in ruim twintig jaar tijd.
Guterres heeft kritiek op de betalingsverplichtingen. "Het mondiale financiële systeem weigert stelselmatig schuldverlichting en concessionele financiering, terwijl het woekerrentes aanrekent", aldus Guterres. "Afrikaanse landen kunnen de ontwikkelingsladder niet beklimmen met één hand op hun rug gebonden."
De premier van Ethiopië, Abiy Ahmed, sloot zich aan bij de woorden van Guterres. "Bijna allemaal willen we onze economieën weer op het groeipad brengen. Maar dat zal niet lukken zonder voldoende herstructureren om onze buitenlandse schuld houdbaar te maken."
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met kleine uitslagen de handel uitgegaan. Beleggers deden het rustig aan in afwachting van het rentebesluit van de Federal Reserve op woensdag. Algemeen wordt verwacht dat de Amerikaanse centrale bank de leenkosten voor de derde keer op rij gaat verlagen. De Fed begon dinsdag aan de tweedaagse beleidsvergadering.
2 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - De topvrouw van berichtendienst Slack vertrekt naar OpenAI. Denise Dresser wordt bij de maker van de populaire chatbot ChatGPT verantwoordelijk voor de inkomstenstroom van het bedrijf. Dresser werd eind 2023 benoemd tot hoogste baas bij Slack, nadat de aanbieder van communicatiediensten voor kantoor was overgenomen door softwareconcern Salesforce.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De zilverprijs heeft een nieuw recordniveau bereikt. De prijs van het edelmetaal steeg dinsdag voor het eerst ooit tot boven de 60 dollar per troy ounce (31,1 gram). De waarde van zilver wordt onder meer aangejaagd doordat handelaren speculeren op verdere versoepeling van het monetaire beleid door de Federal Reserve.
4 uur geledenHEERLEN (ANP) - Vakbond De Unie vindt dat de aangekondigde banenreductie bij pensioenuitvoerder APG op een ongelukkig moment komt. "Er is nooit een goed moment om slecht nieuws te brengen, maar zo kort voor kerst is bijzonder zuur", reageert bestuurder Joop Voesten van De Unie. APG kondigde dinsdag aan tot 1200 voltijdsbanen te willen schrappen tot 2030, als onderdeel van een nieuwe strategie.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voor de aanleg van het landelijk waterstofnetwerk, dat vanaf 2030 de grote industriële regio's in Nederland met elkaar moet verbinden, zijn miljarden euro's extra nodig. Volgens de Algemene Rekenkamer zijn de verwachte opstartverliezen meer dan drie keer zo hoog als het beschikbare subsidiebedrag van 750 miljoen euro.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Pensioenuitvoerder APG gaat tot 2030 ruim duizend voltijdsbanen schrappen, waarvan het grootste deel in Nederland. Het bedrijf doet dat om "sneller, efficiënter en slagvaardiger" te worden en wil inspelen op grote veranderingen in de pensioensector.
6 uur geledenREDMOND (ANP/RTR) - Het Amerikaanse technologieconcern Microsoft gaat 17,5 miljard dollar (15 miljard euro) investeren in kunstmatige intelligentie in India. Volgens topman Satya Nadella gaat het om de grootste investering van het bedrijf ooit in Azië. Microsoft wil onder meer investeren in de infrastructuur voor AI in het snelgroeiende land.
7 uur geleden