Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Meetsysteem kerncentrale Borssele verbeterd na dreiging dwangsom

Meetsysteem kerncentrale Borssele verbeterd na dreiging dwangsom

DEN HAAG (ANP) - Het systeem om de straling aan de rand van de kerncentrale Borssele in Zeeland te meten, is in de afgelopen maanden verbeterd. Dat gebeurde nadat de toezichthouder, de Autoriteit Nucleaire Veiligheid en Stralingsbescherming, had gedreigd met een dwangsom. Voor mens en milieu is er geen gevaar geweest, benadrukt de waakhond.

De autoriteit had in juli vorig jaar een last onder dwangsom opgelegd aan de eigenaar van de kerncentrale, energiebedrijf EPZ. Dat had een meetsysteem laten bouwen, zodat de mensen in de controlekamer van de kerncentrale continu kunnen zien hoeveel straling vrijkomt. Dat systeem werkte echter nog niet zoals afgesproken, zagen inspecteurs van de ANVS. Dat kwam door "hardware- en ICT-problemen".

EPZ kreeg toen de opdracht het probleem op te lossen. Bij een herinspectie in augustus was dat nog niet gelukt, en daarom kwam de toezichthouder met de last onder dwangsom. EPZ moest de problemen binnen een maand verhelpen, anders moest het bedrijf 20.000 euro per overtreding betalen, tot maximaal 100.000 euro, waarbij in een maand tijd maximaal één overtreding kon worden vastgesteld.

Blijft gelden

De autoriteit had geen vertrouwen dat EPZ zonder die dreiging orde op zaken zou stellen. Dat was gebaseerd "op de houding van EPZ sinds de inspectie en de traagheid in de genomen acties", staat in een brief die maandag naar buiten is gebracht.

Een maand na de mededeling, bij een controle in september, was het meetsysteem wel op orde. EPZ hoefde dus niets te betalen. De last onder dwangsom blijft nog wel gelden, om zeker te zijn dat het systeem goed blijft werken.

Meer uit Binnenland

NPO respecteert besluit AVROTROS om songfestival te mijden

HILVERSUM (ANP) - De NPO respecteert het besluit van AVROTROS om in 2026 niet deel te nemen aan het Eurovisie Songfestival in Wenen. Dat laat een woordvoerder donderdagavond weten. "We onderzoeken op dit moment de mogelijkheden om het Eurovisie Songfestival alsnog bij de Nederlandse kijkers te brengen en hopen daar snel op terug te komen", meldt de NPO.

10 uur geleden
Vijf verdachten in soevereinenproces blijven in de cel

LEEUWARDEN (ANP) - De vijf verdachten die donderdag voor de rechtbank verschenen in een groot proces dat draait om een groep vermeende soevereinen, blijven in de cel tot de volgende zitting. Dat heeft de rechtbank in Leeuwarden beslist. Justitie verdenkt de mannen ervan onderdeel te zijn van een groep die een anti-institutioneel gedachtegoed aanhangt en vanuit die overtuiging aanslagen wilde plegen. De verdachten ontkennen dit.

11 uur geleden
Nederland volgend jaar niet naar Eurovisie Songfestival

HILVERSUM (ANP) - Nederland gaat volgend jaar voor het eerst in 24 jaar niet naar het Eurovisie Songfestival. AVROTROS houdt vast aan het voornemen niet deel te nemen als Israël erbij is. De omroep heeft die beslissing genomen in nauwe afstemming met de NPO, heeft de omroep bekendgemaakt. Volgens de omroep is "deelname onder de huidige omstandigheden niet te verenigen met de publieke waarden die voor ons essentieel zijn".

11 uur geleden
Vader krijgt tbs met dwangverpleging voor doden zoon Gianny-Davey

GRONINGEN (ANP) - De rechtbank in Groningen heeft tbs met dwangverpleging opgelegd aan Curtly E. (46) uit Groningen voor het doodsteken van zijn 12-jarige zoon Gianny-Davey op 29 december vorig jaar. E. handelde in een psychose en was volledig ontoerekeningsvatbaar, oordeelt de rechtbank.

13 uur geleden
Nederland vraagt met 15 EU-landen om Europese regels voor e-steps

DEN HAAG (ANP) - Maak Europese regels voor kleine voertuigen zoals e-steps. Die oproep doet demissionair minister Robert Tieman (Infrastructuur en Waterstaat) donderdag in een overleg met EU-ministers. Zijn verklaring wordt gesteund door vijftien andere landen waaronder Duitsland, Polen en België.

15 uur geleden
Drie verdachten in soevereinenproces willen op vrije voeten komen

LEEUWARDEN (ANP) - Drie verdachten in een grote zaak die draait om een groep veronderstelde soevereinen hebben donderdag de rechtbank in Leeuwarden gevraagd of zij hun proces in vrijheid mogen afwachten. Het Friese trio maakt volgens het Openbaar Ministerie deel uit van een netwerk dat een anti-institutioneel gedachtegoed aanhangt en vanuit die overtuiging aanslagen wilde plegen. De verdachten ontkennen.

15 uur geleden
Programmamakers kritisch over bezuinigingen publieke omroep

HILVERSUM (ANP) - De Dutch Directors Guild (DDG) en Netwerk Scenarioschrijvers, die opkomen voor de belangen van filmmakers, scenarioschrijvers en regisseurs, vinden dat de NPO "onevenredig bezuinigt op kunst en cultuur". Dat laat DDG-voorzitter Mark Winkler weten aan het ANP.

16 uur geleden